Сьогодні в Самборі відкриють меморіал “Пам’ятай”

Віра Міцна21 серпня о 15.00 у Самборі відбудеться відкриття екуменічного меморіального комплексу «ПАМ’ЯТАЙ». Церемонію організовує Самбірська міська рада за участі низки поважних гостей: посол Канади ...

Додано:
IGOR MELEKH

Самбір
Сьогодні в Самборі відкриють меморіал “Пам’ятай”

Віра Міцна

21 серпня о 15.00 у Самборі відбудеться відкриття екуменічного меморіального комплексу «ПАМ’ЯТАЙ». Церемонію організовує Самбірська міська рада за участі низки поважних гостей: посол Канади в Україні Роман Ващук, голова Львівської держадміністрації Маркіян Мальський, голова Україно Євреської Зустрічі Джеймс Темерті, головний равин України Які дов Блайх, Єпископ Ярослав Приріз та Архиєпископ Яків. Під час церемонії Глава УГКЦ Блаженніший Святослав Шевчук та очільник ПЦУ Епіфаній проведуть інавгураційну Літургію і благословлять пам’ятник 17-ти борцям за волю України.

Цей меморіальний комплекс облаштований на колишньому єврейському кладовищі у Самборі. Тут свого часу німецькі окупанти масово розстрілювали євреїв, ромів, поляків, українців. Убитих поховали у братніх могилах. Та на тому місці майже немає розпізнавальних знаків, які б свідчили про захоронення.

Встановити меморіал запропонував виходець зі Самбора Марк Фрайман, родина якого пережила Голокост. Чоловік зараз проживає в Канаді. Він створив благодійний фонд і з 2008 року з місцевою владою вів перемовини про облаштування меморіалу.

Та, незважаючи на бажання громади вшанувати загиблих, були також і ті, хто виступав категорично проти зведення меморіалу, пояснюючи це тим, що, начебто, знесуть пам’ятні хрести загиблим українцям. Так, зокрема самбірчанин Юрій Леськів закликає своїх земляків прийти на відкриття меморіалу і влаштувати молитовний пікет, щоб не знесли хрестів.

Хоча автори проекту ‒ Міріам Гусевич та Пітер Майлс вказали про те, що поєднають усі існуючі нині пам’ятники всіх народностей, що загинули у Самборі. Планують обгородити місця масових захоронень і зробити алею з садом, який розповідатиме історію.

Також пан Юрій Леськів, який є журналістом місцевого видання «Самбірська газета», неодноразово писав різноманітні статті, в яких виступав проти зведення меморіалу.

«Єврейські представники навідріз не погоджуються, щоби пам’ятник повстанцям фінансували українці. Чому? Чи не тому, що тоді саме українці визначатимуть, яким буде хрест на монументі і яким буде текст? Таким чином, саме у Самборі може постати єдиний в Україні пам’ятник повстанцям ОУН-УПА, запроектований і споруджений євреями. Якийсь нонсенс», — пише Юрій Леськів.

У роки Другої світової війни на цьому місці розстріляли близько 1200 євреїв. Ще 100 євреїв, які ховалися під час війни, розстріляли пізніше. Вони поховані в іншій братній могилі. Тут же вшановуватимуть і загиблих ромів, представників польської громади. Особливу шану віддадуть українцям, які переховували євреїв від німців.

Поруч стоятиме пам’ятник 17 українським борцям за волю України, яких у липні 1944 року розстріляло гестапо. Його спроектували самі самбірчани, серед яких є родичі полеглих. Новий спільний пам’ятник стане кульмінацією меморіалу. Він проглядатиметься від усіх входів у сквер.

Всі фінансові витрати бере на себе канадська сторона. Благодійники сподіваються розпочати роботи цього року до 75-ї річниці масових вбивств на цвинтарі.

«Накомбінували так, що в місці захоронення повстанців відзначили лише третину території. Про все інше громада знову нічого не знає, бо в теперішній час не модно міській владі повідомляти людей про свої кроки», — написав Юлій Леськів.

Та члени правління громадської організації «Центр сприяння і розвитку програм та проектів ЮНЕСКО у Львівській області», до якої ще нещодавно входив і Юрій Леськів, підтримують реалізацію проекту. Вони розуміють, що меморіал «ПАМ’ЯТАЙ» допоможе висвітлити останні події та представити громадськості три основні напрямки розвитку.Вони наголошують, що метою проекту є дискусія та висвітлення для громадськості всієї наявної інформації з даного приводу. І вважають, що думка колишнього члена організації Юрія Леськіва не відображає ставлення до цього проекту всіх членів організації. Тому звернулися до громадськості Самбора вгамувати емоції і врегулювати національні та політичні питання.


Тематика публікації:  

Останні публікації цього розділу:

В Україні триває Європейський тиждень тестування на ВІЛ та вірусні гепатити: як потурбуватися про своє здоров’я

Результати опитування: як в Україні змінюється споживання тютюнових та нікотинових виробів

Результати дослідження держзакупівель при будівництві укриттів на базі освітніх закладів Херсона

Волонтери допомагають дітям із Солоницівської громади

Асоціація громадських радників України розробила Порадник безпеки для мешканців громад

Проєкт «Караван громадянської освіти у Литві та Польщі» увійшов до четвірки найбільш інноваційних