Для нас почали готувати лідерів в Стенфорді. Що нам від них чекати?

Переглянув відео розпочатку навчання за програмою Стенфорда з амбітною назвою Ukrainian Emerging Leaders Program. Комусь буде цікаво спостерігати за прогресом політично-публічних виступів Вакарчука, ...

Screen Shot 2017-11-09 at 13.34.27
Для нас почали готувати лідерів в Стенфорді. Що нам від них чекати?

Переглянув відео розпочатку навчання за програмою Стенфорда з амбітною назвою Ukrainian Emerging Leaders Program. Комусь буде цікаво спостерігати за прогресом політично-публічних виступів Вакарчука, можна послухати виступ Фукуями про Україну, а також Ярослави Джонсон за бажанням . Але цього разумоя увага не до зірок, а до головних героїв події – 3 учасників з України, які були відібрані з декілька сот претендентів.

Мої перші враження будуються на їх відповідях на три дуже конкретні питання, що їм поставив Michael McFaul (директор FSI), а саме: 1) що є найбільшою перешкодою для демократії в Україні (діагностика)? 2) ваша ідея як цю проблему вирішити? 3) чим Стенфорд може допомогти особисто вам в реалізації вашої ідеї вирішення проблеми? Отже відповіді наших майбутніх нових лідерів:

Olexandr Starodubtsev: 1) діагностика і найбільша проблема – я так і не почув, 2) як вирішити проблему – сильна держава, верховенство закону, підзвітність (процитував Фукуяму). Решту часу про Прозорро, і що сам бажав розповісти. 

Oleksandra Matviichuk: 1) проблема, діагностика – не почув, 2) як вирішити проблему – перенаправити енергію революції в енергію творення, в т ч побудови правильних інституцій. Решта часу краткий переказ подій. 

Dmytro Romanovych: 1) проблема, діагностика дуже багато пережитків від СРСР, 2) як вирішити проблему – “менше уряду” (government) в контексті менше контролю и т п.

Звичайно я значно спрощую відповіді, можете сами послухати детальніше. На мій погляд, тільки 1 з 3 зміг досить зрозуміло та чітко акцентувати відповісти на перше питання про найбільшу проблему в Україні. Моє цілком суб’єктивне резюме: 1) намагання щось покращити значно переважає здатність чітко визначити проблему, і цього забагато навколо. До речі вважаю, що учасники в змозі це зробити, і тут не брак компетенцій, а брак стилю комунікації, притаманного зараз в Україні, це їм в Стенфорді можуть допомогти виправити. 2) можна побачити деяку суперечливість у баченні самих учасників щодо вирішення проблем в Україні (наприклад, “менше уряду” та “сильна держава” мають великий потенціал для взаємовиключення). Чи вдасться дійти згоди учасникам щодо взаємопосилюючих напрямків для вирішення проблем? Звичайно не на словах ввічливості, а зменшенням протирічь підходів. 

Можливо хтось подумає навіщо я витратив купу часу аби переглянути то відео і написати для вас цей пост. Але мені дуже захтілося побачити в Україні не тільки свідомих громадян, але і збільшення освічених і адекватних лідерів. Якщо не помиляюсь, організатори сплачують їм щось біля 7000 долларів на місяць протягом навчання, і це їх робота навчитись.  Ми з вами не обирали тих трьох до Стенфорду, але це аж ніяк не має нам заважати придивлятись до них та допомогти відбутися і відповідати нашим сподіванням. Життя демонструє, що відсутність публічної уваги до формування майбутньої еліти має для всіх нас негативні наслідки. 

До речі, якщо на відміну від мене хтось знає учасників особисто – додавайте характиристики в коментарях

Детальніше про програму та учасників за посиланням https://fsi.stanford.edu/emergingleaders 

Посилання на відео – https://youtu.be/k49TXDfoxKY

P.S. Після публікації в Фейсбуці, один з учасників вже подякував за фідбек (та зафрендились), а також з’являються коментарі з обговорення. Кому зручніше долучитись до обговорення на ФБ, пряме посилання  https://www.facebook.com/vadimgeo/posts/10212896103175053 


Останні публікації цього розділу:

Громадська участь: купа цегли чи затишний дім?

Як готувати молодіжні інклюзивні проєкти: чекліст

Як залучати молодь до своїх проєктів та активностей

Проблема 21 травня. Легітимний президент чи стан interregnum*?

Напрями безбар’єрності в молодіжній роботі

Що не є форум-театром або культура поваги до авторських методик

  • Oleksandr Lavrynovych

    Дякую! Завдяки вам я зекономив час!)

  • Богдан Паламарчук

    “Розпочатки” – що? :D