Донеччанка створила україномовний інфоресурс про Хорватію
Віднедавна користувачі соціальних мереж Facebook, Instagram та Telegram мають доступ до блогу про туристичні атракції Хорватії. Hrvatica.ua. - чи не перший україномовний інфоресурс, присвячений цій ...
Додано:
Марина Гогуля
Віднедавна користувачі соціальних мереж Facebook, Instagram та Telegram мають доступ до блогу про туристичні атракції Хорватії. Hrvatica.ua. – чи не перший україномовний інфоресурс, присвячений цій країні і покликаний закохати в неї та побудувати між українцями і хорватами культурні мости.
Про те, звідки виникла ідея створити hrvatica.ua, спілкуюся з його авторкою, 22-річною Ганною Кожушною.
Ганно, розкажіть про себе, звідки Ви, як і коли потрапили на Балкани, де зараз живете?
Я з міста Донецьк, Україна. На Балкани потрапила ще будучи підлітком, в 2012 році, коли мого батька запросили працювати в Чорногорію. Відтоді я живу в невеликому містечку в Боко-Которській затоці. Тут закінчила Університет в місті Тіват, вчилася на факультеті морського туризму і менеджменту.
Чому Ви вирішили створити блог про Хорватію українською мовою?
З моменту переїзду в Чорногорію, ми з родиною почали багато мандрувати Балканами і цікавитись різноманітністю культур і націй, які присутні на цій території. Моя любов до Хорватії зародилася ще, коли мені було 12 років і я вперше потрапила в Дубровник. У 2014 році ми з батьками знову відвідали Хорватію і просто таки закохалися в цю країну! Одразу ж став відчутним зв‘язок між Україною і Хорватією на лінгвістичному рівні: в наших мовах існує багато спільних слів.
Наразі я проводжу в Хорватії приблизно третину року, і за цей час накопичилось багато інформації про місцеві пам‘ятки та інші гарні місця, які були б цікаві українцям.
На жаль, інформаційних україномовних ресурсів, які б розповідали про Хорватію, практично немає. Блог є одним із інструментів культурної дипломатії, який би дав змогу українцям і хорватам дізнатись одне про одного більше.
Що Вас найбільше приваблює в Хорватії?
Хорватія мене приваблює своєю неймовірною різноманітністю, яка проглядається в усьому, – розпочинаючи від природи та клімату, закінчуючи гастрономією та мовними особливостями. Тут є гори та рівнини, хвойні та листяні ліси, безліч озер та рік, і, звичайно, море. Так само й гастрономічна культура регіонів кардинально відрізняється одна від іншої. В Далмації переважають страви з риби та морепродуктів, Істрія славиться трюфелями та оливковою олією, тоді як в Славонії полюбляють численні ковбаски та дичину. На кожен з регіонів безумовно справила вплив країна-сусідка: для Істрії це Італія, для Славонії – Боснія й Герцеговина та Сербія, а для Меджимур‘я та Подравини – Угорщина. Це також відобразилось на різноманітності хорватської мови: Далмація має свій особливий далматинський діалект, істрійці можуть вільно спілкуватись італійською, а в Загребі на кожному кроці можна почути багато слів, запозичених у словенців.
Що, на Вашу думку, об’єднує Україну та Хорватію, а що відрізняє?
Перше, що спадає на думку, – це тяга до свободи і готовність до боротьби за свою незалежність, яка є характерною рисою, як українців, так і хорватів. Як я згадала раніше, Хорватія є дуже різноманітною країною, але це не заважає її громадянам об‘єднатись у скрутний час і разом протистояти зовнішньому ворогу в боротьбі за загальне благополуччя.
Також мало хто знає про ймовірне походження сучасних хорватів з України. Існує декілька історичних досліджень, в яких стверджується, що племена хорватів довгий час мешкали у регіоні на північ від Карпат, тобто в Галичині. Відомий хорватський історик Вєкослав Клаїч ідентифікував Білу Хорватію приблизно з територією Королівства Галичини й Володимирії, наголошуючи, що міста Перемишль, Буськ, Велинь, Червен, Плісниськ і Радече – міста білих хорватів. Про білих хорватів в Галичині неодноразово писали й українські історики, зокрема, Михайло Грушевський.
Говорячи про відмінності між хорватами і українцями, можна сказати, що хорватська ментальність менше постраждала від дій комуністичного ладу, який так само був присутній в Югославії, як і в СССР. Свідомість хорватів є більш європеїзованою, на відміну від українців, які дуже сильно постраждали від радянської тоталітарної машини. Це також добре видно в можливості сучасних хорватів отримувати користь і прибуток від майна, яке залишилось від їхніх пращурів. Право власності в часи комунізму в Хорватії не було так сильно зруйновано, як в Україні.
Порадьте кілька місць, які обов’язково треба відвідати у Хорватії?
Національний парк Плітвицькі озера – це одна з найбільш визначних природних пам‘яток Хорватії, яку має відвідати кожен! Більшу частину парку складає лісиста гірська територія та неймовірної краси озера й водоспади, між якими прокладені туристичні стежки, які, немов змія, звиваються над поверхнею води. Плітвицькі озера вважаються найбільшим і найстарішим національним парком в Хорватії. Одного цілого дня Вам точно вистачить, щоб вдосталь насолодитись цим місцем.
Загреб – столиця Хорватії і найбільше місто країни, але не дивлячись на це, справляє враження спокійного і затишного міста з величезною кількістю парків й високою концентрацією історичних і культурних пам‘яток. Тут Ви знайдете, де провести час протягом 3-4 днів. Відвідайте Ткалчичеву вулицю , яка славиться величезною кількістю ресторанів місцевої кухні й сувенірних крамничок. Як відомо, найкращий спосіб познайомитися з містом – відвідати ринок. Зробити це Ви зможете на ринку Долац, біля головної площі Бана Єлачича. Тут Ви також побачите Загребський Собор – візитівку хорватської столиці.
Дубровник – місто в південній Далмації, де час зупинився. Бернард Шоу колись назвав Дубровник «раєм на Землі», з чим я повністю погоджуюсь. Це місто відоме своєю багатою архітектурою, історичними місцями, гарними пляжами та найчистішим морем. Перш за все, відвідайте Старе Місто, пройдіться по головній вулиці Страдун, яка приведе Вас до центральної площі з фонтаном, ратушею й баштовим годинником. Не забудьте прогулятися вздовж міських стін! Також рекомендую відвідати найближчі острови – Корчулу та Млєт.
Таким чином, вийшов ідеальний маршрут для вивчення Хорватії та її різноманітності: прилітаєте на літаку в Загреб на кілька днів, потім берете машину напрокат і відправляєтесь на Плітвицькі озера, проводите там день, а далі спускаєтесь на південь, в Дубровник. З місцевого аеропорту повертаєтесь в Україну. Відмінна можливість побачити все за короткий період часу!