Коли громадську організацію можна буде зареєструвати он-лайн?
Якщо порівняти умови для реєстрації громадських організацій в Україні та європейських країнах, то можна несподівано дізнатись, що Україна серед лідерів за комфортністю законодавства. Мінімальна ...
Додано:
Олександр Равчев
Якщо порівняти умови для реєстрації громадських організацій в Україні та європейських країнах, то можна несподівано дізнатись, що Україна серед лідерів за комфортністю законодавства. Мінімальна кількість засновників, безкоштовна процедура, всього три дні на реєстрацію. Проте існує діжка дьогтю, яка не дозволяє сказати що ми найкращі в цьому питанні. І це онлайн реєстрація. На відміну від європейських громадських активістів, для українців це поки що не доступно, хоча всі умови начебто є.
Завдяки адвокаційним зусиллям громадських активістів ще наприкінці 2015 року в Законі України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» з’явилась можливість подати документи на реєстрацію громадської організації за допомогою електронних сервісів. Причому її можна зареєструвати як у форматі юридичної особи, так і як громадське формування без статусу юридичної особи.
На практиці така можливість повинна була з’явитись ще до 1 травня 2016 року через портал електронних сервісів Мінюсту. Але і зараз такої опції немає. Чому і коли громадські активісти нарешті зможуть користуватись можливостями технічного прогресу? Команда проекту USAID «Громадяни в дії» вирішила дати відповіді на ці запитання.
Отже, які можливості зараз доступні для громадських активістів по он-лайн реєстрації організації?
Все що зараз доступно для громадських активістів, це отримати консультацію про те, наскільки Ваші документи відповідають вимогам законодавства. Це можна зробити через інший сервіс Мінюсту – «Он-лайн будинок юстиції». І тільки у випадку громадської організації.
Через цей сайт Ви можете завантажити свій проект статуту та протоколу установчих зборів, заповнити заяву на реєстрацію і відправити їх державному реєстратору, який перевіряє документи. Не пізніше ніж за 3 доби він надсилає відповідь чи буде відмова, якщо Ви цей самий пакет документів відправите поштою в обласне управління юстиції або принесете фізично в ЦНАП, Центр безоплатної вторинної правової допомоги, чи те ж таки управління юстиції.
Якщо ж Ви хочете зареєструвати благодійний фонд, то хоча законодавчі умови там кращі, але через «Он-лайн будинок юстиції» це неможливо. Сайт вимагає для реєстрації використовувати «модельний статут», а такий існує лише для ТОВ (товариство з обмеженою відповідальність).
В чому ж проблема? Чому є «Он-лайн будинок юстиції» і вимоги законодаства реєструвати громадські організації он-лайн, але на практиці цього немає?
Ключова проблема в Єдиному державному реєстрі. «Он-лайн будинок юстиції» це лише платформа, де можна подати документи. Це як відділ, де реєструють звернення. Самі юридичні зміни мають відбуватись в Єдиному державному реєстрі, де фіксується факт створення організації. Оскільки ЄДР з’явився раніше ніж зміни у законодавстві, то там не передбачено технічної можливості проводити реєстрацію громадських організацій чи благодійних фондів. Просто немає відповідних алгоритмів та «віконечок» для заповнення інформації.
А чому їх не можна створити?
Єдиний державний реєстр це – “колос на глиняних ногах”. В тому вигляді в якому він є, його бояться чіпати, бо ця махіна, де зберігаються дані про всіх юридичних осіб, може завалитись від втручання в роботу. Мінюст визнає цю проблему. І восени 2017 провів тендер на розробників нового Єдиного державного реєстру. Це має бути нова сучасна програма, і власне там вже мають бути передбачені всі технічні можливості для реєстрації громадських та благодійних організацій.
І коли ж ми зможемо скористатись цією можливістю на практиці?
Термін виконання нового Реєстру – червень 2018 року. Хоча ми маємо певні сумніви, що Міністерство юстиції встигне до цього дедлайну. Це вже фактично втретє озвучено коли має запрацювати реєстрації громадських організацій он-лайн. І знову ж таки, є ризик що про громадські організації можуть забути, і не передбачити всі необхідні опції при розробці нового Реєстру. Тому ми дуже наполегливо спілкуємось з Мінюстом та всіма причетними до запуску нового ЄДР, щоб громадські активісти все таки отримали адекватну можливість реєструвати організацію онлайн, а не витрачати свій час на візити до державних установ.
Якщо Ви також переживаєте на долю он-лайн реєстрації громадських організацій та благодійних фондів, приєднуйтесь до нашої кампанії. Контактна особа – Ольга Рябуха, адвокасі менеджерка з питань законодавства для ОГС проекту USAID «Громадяни в дії» ([email protected])