Мінфін і громадські організації. Битва за соціальне підприємництво.
На початку 2018 року податкові в кількох областях на рівному місці вирішили створити проблему із соціальним підприємництвом на базі громадських організацій. Нашій організації почали надходити скарги, ...
Додано:
Олександр Равчев
На початку 2018 року податкові в кількох областях на рівному місці вирішили створити проблему із соціальним підприємництвом на базі громадських організацій. Нашій організації почали надходити скарги, що податківці відмовляють громадським організаціям в отриманні ознаки неприбутковості, якщо в їх статутах є інформація про право займатись соціальним підприємництвом.
Соціальне підприємництво – це звична міжнародна практика, коли НУО продає свої товари і послуги, а отримані кошти направляє на статутну діяльність. Під цей механізм у 2015 році спеціально змінювався Податковий кодекс, і 40 тисяч громадських та благодійних організацій були вимушені приводити свої статути у відповідність.
Державна фіскальна служба навіть видала лист-роз’яснення, де чітко прописала, що громадські і благодійні організації можуть одночасно мати ознаку неприбутковості і займатись підприємницькою діяльністю. Здавалося б питання закрите. НУО почали запускати власні підприємства. Донори активно підтримали розвиток фінансової незалежності громадянського суспільства України через навчання, пільгові кредити та консультації.
Наразі, вже 27% всіх соціальних підприємств в Україні засновані на базі громадських організацій, або використовують цю форму в роботі.
І тут в окремих регіональних податкових раптово змінюється думка, щодо того чи можуть неприбуткові організації створювати соціальні підприємництва, а в центрального апарату ДФС напад амнезії. Чиновники, які у 2015 році видавали роз’яснення, щодо легальності соціального підприємництва, тепер не впевнені чи можуть ОГС ним займатись.
В офіційній відповіді нашій організації, вони взагалі видали геніальну позицію: щодо громадських організацій ДФС не впевнена чи можуть вони мати соціальне підприємництво, і перекидає це питання на Мінфін. Проте щодо благодійних організацій такої проблеми немає. ДФС визнає, що благодійні організації можуть займатись підприємницькою діяльністю без розподілу прибутку серед засновників.
Остаточно має закрити це питання узагальнююче роз’яснення від Експертної ради при Міністерстві фінансів. Проте і тут є проблема. Більшість складу цього органу або чиновники, або представники бізнес-середовища, які можуть не знати всіх умов роботи громадянського суспільства.
Дуже високий ризик, що Мінфін підготує роз’яснення, яке замість вирішення проблеми, зробить її ще більшою – заборонить громадським організаціям займатись соціальним підприємництвом.
Відповідно до міжнародної практики відносин держави і громадянського суспільства, питання які стосуються діяльності ОГС не можна розглядати без широкого залучення самих представників ОГС.
Тож позиція нашої команди чітка – Мінфін не може за закрити дверима вирішувати долю соціального підприємництва громадських організацій. До процесу підготовки узагальнюючого роз’яснення мають бути долучені експерти із законодавства саме для громадських організацій, а його виходу має передувати широке обговорення проблеми з громадянським суспільством.
На днях в офісі проекту USAID «Громадяни в дії» відбулась зустріч представників проектів, які займаються розвитком соціального підприємництва, де обговорювали цю проблемі і формували спільний план дій.
Найближчим часом ми плануємо також зібрати представників самих соціальних підприємств, чиї права збирається порушити Міністерство фінансів.
Якщо Ви хочете долучитись до кампанії по захисту соціального підприємництва, просимо залишити свої контактні дані за лінком.