Навчальні візити підсилюють мережування громад переселенців. Ось чому
З 2015 року громадська організація КримSOS спільно з Агентства ООН у справах біженців працюють над розвитком громад переселенців. І саме завдяки організації навчальних візитів нам вдається ...
Додано:
Anna Smakula
З 2015 року громадська організація КримSOS спільно з Агентства ООН у справах біженців працюють над розвитком громад переселенців. І саме завдяки організації навчальних візитів нам вдається обмінюватись досвідом на надихатись на розвиток. Про особливість таких заходів я й розкажу далі.
Що воно таке «навчальні візити» або «візити обміну» ?
Уявіть, що є організація або ініціатива група, яка хоче посилити якийсь із напрямків своєї роботи. Або взагалі запровадити новий, так як у місцевої громади є запит на такі послуги. Ця спільнота знаходить іншу організацію в межах України, яка має успішний досвід в цьому напрямку роботи. Після цього наша команда організовує такий візит обміну, який може тривати від 1-го до 3-ьох днів.
Все здається дуже просто, проте ефект від таких поїздок сприяє активному розвитку спільнот. Це один із сценаріїв таких поїздок, проте можуть бути й інші варіанти, наприклад, коли спільноти будуть навчати одна одну, обмінюватись досвідом. Таке мережування одразу відбувається між трьома і більше організаціями в одному місці. Як приклад останнього варіанту, ви їдете у Полтаву до однієї спільноти з одного питання, ще до іншої з іншого напрямку роботи і до третьої ще з якогось питання – такі собі курси підвищення кваліфікації.
Для кого?
Наша команда проводить такі навчальні поїздки для громадських організацій та ініціативних груп з 15 областей України, які є бенефіціарами проекту, який підтримується УВКБ ООН. Проте, звичайно учасники можуть поїхати у навчальний візит до іншої спільноти з будь-якого регіону України.
“Величезний досвід колег у розвитку соціального підприємства був дуже корисним для нас. У нас багато ідей, які чекають на втілення! Тому продовжуємо працювати та розвиватися в цьому напрямку”, – поділилась відгуком Катя Розора, голова ВГО “Друге Дихання”, – Говорити про одне і на одній мові – це точно про сьогодні. Наша організація допомагає жінкам в кризових обставинах. Горіховий дім/Walnut House теж багато років працює, допомагаючи жінкам. Говорили про напрямки та розвиток цієї роботи”.
Що цікавого проводять приймаючі громади?
Зазвичай приймаючі громади мають гарну експертизу та досвід в напрямках, які не дуже розвинуті в Україні. А деякі взагалі є унікальними. Сюди можемо віднести соціальне підприємництво, центри реабілітації для дітей з інвалідністю, раннє втручання, медіація, підтримка жінок, які перебувають у складних життєвих обставинах, інтеграція безпритульних в суспільство, центри гуманітарної допомоги і ще дуже багато іншого.
Яка користь?
Хоч на перший погляд це всього лише візит на два-три дні, проте ефект від цього довготривалий. Уявіть, наприклад, що ви маєте організацію з сортування сміття. І якось вирішили, що треба відкрити соціальне підприємництво та самим переробляти пластик, а можливо робити з нього якісь речі на продаж. Інформації в інтернеті багато. Але ніхто не розкаже про «внутрішню кухню» роботи. Саме цими знаннями з вами діляться цілих два, а то й три дні. Показують виробництво, як усе успішно працює та що для цього треба зробити саме вам. Водночас і відповідають на мільйон ваших запитань, дають зробити щось власноруч.
Складність візитів обміну в їх підготовці. Більше часу йде на те, щоб все спланувати та узгодити. І відповідно запорука успішного будь-якого такого візиту обміну це гарно продуманий план на ці два-три дні, чим краще спланував, тим ефективніше використав час цієї поїздки. Також хочу відмітити, що приймаючі організації діляться досвідом та допомагають абсолютно на волонтерських засадах.
Подібні заходи працюють як «ліки від сумнівів», адже учасники отримують підтримку інших та впевненість, що у них все вийде. Після візитів обміну спільноти відкривають свої соціальні підприємництва, запроваджують нові напрямки роботи та посилюють уже існуючі.