“Не в змозі”: як саботується національна пам’ять
Згідно з планом заходів з підготовки та проведення заходів з відзначення 100-річчя подій Української революції 1917-1921 рр та вшанування пам’яті її учасників у Києві мав постати Монумент ...
Додано:
Олександр Северин
Згідно з планом заходів з підготовки та проведення заходів з відзначення 100-річчя подій Української революції 1917-1921 рр та вшанування пам’яті її учасників у Києві мав постати Монумент Соборности.
План було затверджено Кабміном ще 22.10.16 розпорядженням №777-р, а Монумент мав постати до 100-ліття Злуки УНР та ЗУНР, себто акуратно до 22.01.19. Але ви його не знайдете у столиці. Не знайдете з тієї причини, що його нема, він не постав. Ні до 22.01.19, ні дотепер.
Керівником Організаційного комітету з проведення вищезгаданих ювілейних заходів за посадою є Прем’єр-міністр України, тобто наразі пан Денис Шмигаль. Тож ми вирішили поцікавитися у нього, а де, власне, монумент.
Але навряд чи пан Шмигаль, керівник Оргкомітету, побачив відповідний запит (рівно як навряд чи знає, що є керівником Оргкомітету), бо секретаріат КМУ відповідний запит нічтоже сумняшеся переслав в інші інстанції. Ось таким фінтом:
У Департаменті містобудування та архітектури КМДА кажуть, що “ескізний проект Монумента має бути доопрацьований” щоб “мати високохудожній вигляд” і “уособлювати Соборність у глибинному сенсі”. Без цього і без обрання відповідного місця – ніяк, “не в змозі”. З цим, власне, і не посперечаєшся.
Своєю чергою, Український інститут національної пам’яти детально розповів всю історію стражденного Монументу з 2005 (!) року і констатував що фінансування відсутнє (з цим теж не поспориш):
“Проект монумента Соборності України у м. Києві мав постати ще у 2005 році. Тоді у 2005 році Міністерство культури і мистецтв України за сприяння Київської міської державної адміністрації, Національної спілки архітекторів України (далі – НСАУ), провело конкурс на кращий ескізний проект і визначило переможця.
Наказом Мінкультури України від 28.07.06 № 611/0/16-06 ескізний проект монумента Соборності в м. Києві на площі Конституції було затверджено.
Розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 24.01.2006 № 80 «Про спорудження монумента Соборності України у м. Києві» функції замовника з проектування та спорудження монументу покладено на КП «Дирекція реставраційно-відновлювальних робіт». Але, згідно з рішенням Київміськради від 04.09.14 № 57/57 «Про припинення комунального підприємства «Дирекція реставраційно-відновлювальних робіт» виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) шляхом ліквідації», діяльність зазначеного підприємства припинено.
Також зазначаємо, що ескізний проект розглядався на засіданні секції архітектурно-містобудівної ради при Головному управлінні містобудування, архітектури та дизайну міського середовища (сьогодні – Департамент містобудування та архітектури). Протоколом секції від 10.11.05 у справі № 0492-а-05 визначена необхідність доопрацювання ескізного проекту монументу і запропоновано повернути ескізний проект на розгляд НСАУ, що лише у 2018 році переможці конкурсу і зробили. На засіданні НСАУ від 31.08.18 зазначений проект був розглянутий та ухвалено рішення, яким передбачено, що для спорудження монументу має бути обране місце, що пов’язане з державницькою функцією. Також наголошено, що образ Соборності не розкрито. Авторами не доопрацьовано та не затверджено ескізний проект, що унеможливлює проходження наступних стадій проектування та його розгляд Держекспертизою. Тому Київська міська державна адміністрація пропонує провести новий конкурс на спорудження Меморіалу Соборності та віднайти нове місце розташування, оскільки попереднє місце стало зсувонебезпечним.
Враховуючи, що попередній конкурс проводило Міністерство культури України, було прийнято рішення ініціювати проведення спільної наради. Таку нараду було проведено 17.01.19 за участі представників міністерства та виконавчого органу під головуванням Міністра культури України Є. Нищука. За результатами наради прийнято рішення щодо підготовки відповідного проекту розпорядження Кабінету Міністрів України. Зазначений проект підготовлено і направлено на попередній розгляд до профільних управлінь виконавчого органу. Невирішеним залишається питання фінансування робіт по спорудженню монументу. Дорученням Кабінету Міністрів України від 25.10.2019 р. 23816/0/2-19 запропоновано Київській міській державній адміністрації подати Кабінетові Міністрів узгоджені пропозиції щодо забезпечення виконання цього завдання. Український інститут національної пам’яті свою позицію висловив у листі до Київської міської державної адміністрації №1880/2.1-07-19 від 04.10.2019р”.
Крім того, УІНП сповістив, що чи проводитиметься цього року засідання Оргкомітету чи ні – бозна (з дня створення Оргкомітету 2016-го року було проведено 2 (два) засідання – перше і останнє). Ну а питати керівника ОК п.Шмигаля, як ми вже бачили – немає сенсу.
А Міністерство культури не сповістило нічого. Мабуть тому, що нема чого сповістити.
У сухому підсумку цієї сумної історії маємо те, що Монументу Соборности нема і не схоже, що буде. Навряд чи є підстави казати про зумисний саботаж (як оце ми дещо провокативно зробили у заголовку). Радше – просто “не в змозі”. Бо, мабуть, і не надто хочеться. Не всім, певно, але комусь. Є монумент чи нема монументу – “какая разница?”(c)
p.s. І на післясмак. Відповідно до “плану заходів”, крім Монументу Соборности у столиці мав постати, не пізніше 2019 року, і пам’ятник Симону Петлюрі. То можете його пошукати, може знайдете, успіхів.
Олександр Северин,
учасник Організаційного комітету
з підготовки та проведення заходів з відзначення 100-річчя подій Української революції 1917-1921 рр та вшанування пам’яті її учасників
(Указ Президента України №17/2016).