Нові перспективи для розвитку чистої енергетики в Україні: чи стане можливе реальним?
Останні роки в Україні спостерігається бум на різні фонди. Звісно, що кожен з них покликаний зробити країну потужною, передовою та покращити життя пересічного українця. Розповімо про один з них, а ...
Додано:
Ольга Жорнова
Останні роки в Україні спостерігається бум на різні фонди. Звісно, що кожен з них покликаний зробити країну потужною, передовою та покращити життя пересічного українця. Розповімо про один з них, а саме – про фінансову допомогу Україні з боку Фінляндії, яка спрямована на підтримку розвитку відновлювальної енергії.
5 вересня 2018 року на семінарі «Скандинавська Зелена Шкала», присвяченому обговоренню скандинавських рішень та нових фінансових можливостей у галузі відновлюваної енергії та енергоефективності, було представлено Фонд – новий трастовий фонд, який став логічним продовженням співпраці між НЕФКО та Міністерством закордонних справ Фінляндії, яка розпочалася у 2014 році з Фінського трастового фонду Північної ініціативи гуманітарної підтримки та енергоефективності для України (NIU). Ініціатива NIU була підписана міністерствами закордонних справ всіх скандинавських країн на засіданні Ради міністрів Північних країн у Стокгольмі у жовтні 2014р.
Участь у семінарі взяли пан Тарас Токарський, заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України з питань європейської інтеграції та пан Магнус Рістедт, виконавчий директор Північної екологічної фінансової корпорації (НЕФКО). Посли Фінляндії та Швеції – пан Юха Віртанен та пан Мартін Хагстрьом відкрили семінар, організований НЕФКО за підтримки фонду Sitra та посольств.
Нагадаємо про НЕФКО – Північну екологічну фінансову корпорацію (НЕФКО). Це міжнародна фінансова організація (МФО), заснована Скандинавськими країнами у 1990р. Вся діяльність НЕФКО зосереджена на генерації позитивного екологічного впливу. НЕФКО фінансує та впроваджує проекти пов’язані із запобіганням змінам клімату та збільшенням зелених інвестицій по всьому світу. Упродовж років НЕФКО профінансувала більш за 1000 малих та середніх проектів у приватному та державному секторах різних галузей економіки у 60 країнах. Велика увага приділяється Східній Європі, Балтійському морю, а також регіонам Арктики та Баренцового моря. Головний офіс НЕФКО знаходиться у Гельсінкі, Фінляндія, НЕФКО також має офіс у Києві, Україна. Більше інформації наведено на www.nefco.org.
Також варто сказати Про Sitra. Sitra – це фінський фонд, який співпрацює з партнерами з різних секторів, щоб дослідити, випробувати та впровадити нові сміливі ідеї, які створять майбутнє. Наша мета – це Фінляндія яка стає першопрохідцем у створенні сталого добробуту. Дізнайтеся більше на www.sitra.fi/en/.
Отже, Фінсько-український трастовий фонд надає фінансову підтримку як приватним, так і державним енергетичним проектам. Він розпочав свою діяльність і вже значне коло зацікавлених осіб із обох країн можна вважати його прихильниками. Чим же пояснюється такий інтерес до Фонду? Передусім, програмою, метою якої є підвищення співпраці між Фінляндією та Україною. А втім, не менший інтерес викликає й проект із впровадження фінських інноваційних рішень у сфері чистої енергетики.
Що варто знати про них споживачеві? По-перше, те, що саме зараз проводиться попередня оцінка різних проектних пропозицій. Тому представники малих і середніх підприємств – бажані учасники проектів, від них очікують заявки на фінансування як приватних, так і державних проектів, пов’язаних із енергоефективністю, відновлювальними та альтернативними джерелами енергії у виробництві електроенергії та тепла. Важливо, що фінансування технічної допомоги також може надаватися трастовим фондом.
В який спосіб Трастовий фонд сприятиме співпраці? Перелічимо основні його можливості: визначення потенціалу та підтримка проектів, надання консультаційних послуг, інвестування, ін., використовуючи для реалізації поставлених завдань 6 млн. євро, оскільки фінансується урядом Фінляндії, яка збільшила свою допомогу Україні.
З точки зору пана Генрі Хорна, старшого радника з енергетичних питань Департаменту політики розвитку Міністерства закордонних справ Фінляндії, Україна має величезну енергетичну інфраструктуру і в ній наявний простір для підвищення енергоефективності та впровадження джерел відновлюваної енергії. В ній існує як політична воля, так і фінансові інструменти для масштабних інвестицій у відновлювану енергетику, економіку замкненого циклу та енергоефективність. Проте для підвищення довіри інвесторів потрібно звернути увагу на вузькі місця політики.
Також пан Генрі Хорн висловив сподівання щодо впровадження надійних технологій та більш інноваційних підходів, які можна поширити в національному контексті. Результатом перегляду існуючої ситуації стане надання доступних за ціною та надійних енергетичних послуг мешканцям України, не залишаючи нікого «за бортом». А фінансову та екологічну сталість спроможні забезпечити належні надійні технології.
Головним координатором Фінсько-українського трастового фонду в Україні є Державне агентство з енергоефективності та енергозбереження України. Компанія Finnish Consulting Group (FCG) була залучена НЕФКО для управління та координації практичної роботи, пов’язаної з розробкою, оцінкою та впровадженням проектів. НЕФКО фінансує в Україні енергетичні проекти більше десяти років і буде здійснювати керівництво Фінсько-українським трастовим фондом.
Кілька слів необхідно сказати на адресу уряду Фінляндії. Підтримка України з його сторони, яка включає фінансування проектів, участь у фондах міжнародних організацій, гуманітарну допомогу, антикризове управління та залучення експертів, склала, починаючи з 2014 року, 37.6 млн. євро. Крім цього, Фінляндія підтримує Україну через Європейський Союз, Міжнародний валютний фонд та Всесвітній банк. Дізнайтеся більше на www.formin.fi
Виконавчий директор НЕФКО пан Магнус Рістедт зазначив, що впродовж усіх років співпраця з Міністерством закордонних справ Фінляндії була дуже плідною. Нині кошти цього фонду будуть спрямовані на фінансування новаторських та екологічно сталих проектів пов’язаних з відновлюваною енергією (більше див. посилання: https://www.nefco.org/work-us/our-services/grants/finland-ukraine-trust-fund).
Також у Києві для широкої громадськості було представлено міжнародне дослідження щодо скандинавських кліматичних рішень та їхніх можливості й потенціалу в Україні. За його результатами було зроблено висновок, що поширення перевірених скандинавських кліматичних рішень в Україні позначиться на скороченні викидів, а це допоможе країні виконати її зобов’язання відповідно до Паризької угоди. У той же час ці рішення здатні принести багато іншої користі, такої, як підвищення енергетичної незалежності та нові робочі місця у різних регіонах.
Дослідження «Скандинавська Зелена Шкала» аналізує поширення десяти північних кліматичних рішень, починаючи з вітроенергетики та енергоефективності у будівлях і, закінчуючи, використанням гною з ферм. Всі разом, ці рішення здатні скоротити викиди парникових газів в Україні на 64 млн. тонн або 9% прогнозного рівня 2030р. Скорочення викидів перевищить загальні сьогоднішні викиди Португалії.
Під час презентації результатів дослідження українським підприємцям, громадськості, старший радник Фінського Інноваційного Фонду Sitra пан Орас Тюнккюнен зазначив: «Дослідження доводить, що існує великий потенціал скорочення викидів в Україні просто шляхом поширення існуючих, перевірених та привабливих кліматичних рішень і тільки у тому ступені, що вже зробили деякі країни. Застосування цих рішень принесе багато користі українському суспільству, в тому числі зменшення шкідливого забруднення атмосферного повітря та залежності від імпорту енергоносіїв».
На семінарі були також представлені нові програми для фінансування проектів, пов’язаних з відновлюваною енергією, енергоефективністю та модернізацією систем централізованого теплопостачання, які будуть фінансуватися Фінляндією та Швецією.
На головному зображенні наводимо інформацію, яка унаочнює важливі меседжі діяльності Фонду.
Отже, кожен, хто розробив проектну пропозицію, має проаналізувати, чи відповідає підготовлена заявка вимогам, які висунуті до демонстраційних проектів. Схематично представимо на рисунку.
Наступний крок – уточнити, чи враховано, що проект – це зразок для впровадження найкращих рішень і технологій, та до того ж:
- Забезпечуватиме вигоду на місцевому на національному рівнях
- Буде економічно ефективним, екологічно стійким і здатним до тиражування.
- Демонструватиме фінансову стабільність після надання грантової допомоги.
- Засновується на відомій і перевіреній технології.
- Не впливатиме негативно на вразливі групи споживачів.
- Підвищуватиме енергоефективність системи, підсистеми чи її компонентів.
Побажаємо успіхів тим, хто наважиться розробити проект та подати його на грантову підтримку Фондом. Бо без нашої підтримки малий бізнес ніяк не зрушить благополуччя українців.