Рефлексії та роздуми по завершенні КМЕФ-2016
Осінній Київ гостинно зустрів Київський міжнародний економічний форум - 2016 (KIFF-2016). Впродовж двох днів - 6 та 7 жовтня - виклики, що стоять перед Україною, стали лейтмотивом комунікації ...
Додано:
Ольга Жорнова
- Індустрія 4.0 та промислова політика України.
- Україна на світовій економічній мапі.
- Індустрія 4.0: чому і як навчати у ХХІ столітті?
- Роль жінки в сучасному суспільстві та бізнесі.
- Створення інституцій для сталого розвитку.
- Світового досвіду боротьби з корупцією.
- Промислового потенціалу України (партнер – Interpipe).
- Коштів пенсійних фондів як потужного ресурсу розвитку економіки.
- Лідерство і реформи (партнер – Deloitte).
- Hi-Tech інтрументи розвитку української промисловості.
- Стратегію розвитку банківської системи України.
Таким чином, в перший день учасники Форуму мали можливість долучитися до обговорення бачень вітчизняних та зарубіжних політиків, науковців і бізнесменів щодо того, як визначити готовність економіки України до перетворень, які диктує Четверта промислова революція.
Так, Віктор Галасюк, голова Комітету Верховної Ради з питань промислової політики та підприємництва, заявив, що з трьох способів змінити економіки – через її реформацію, що дозволяє країні «втриматись на плаву», трансформацію, яка, принаймні, спрямовує на спробу наздоганяти країни-лідери, і інновацію, котра уможливлює появу нової економіки – Україна, що перебуває в стані падіння економіки та деіндустріалізації, має використати всі наявні ресурси, аби розвивати ті галузі, які можна швидко масштабувати в декілька разів, а також створювати нові галузі.
Гаррі Джейкобс, головний виконавчий директор Всесвітньої академії мистецтва та науки, висловлюючи своє бачення передумов руху в напрямку Індустрії 4.0, запевняв, що Україні, де значна кількість випускників вишів, не варто перейматися проблемою зростання обсягу осіб з вищою освітою, проте краще зосередитися на новій парадигмі навчання. Пояснюючи, що саме мається на увазі під цим, він додав, що студенти мають навчатися не заради того, щоб здати екзамени — необхідно стимулювати креативне мислення та ініціативність. Наявність високоосвічених осіб, університетів з фокусом на прикладному застосуванні наукових напрацювань. а також підприємців, готових запроваджувати такі напрацювання в бізнесі – саме й утворюють передумови руху до т. зв. Індустрії 4.0.
Україна, як підкреслили представники ЄС, одна з небагатьох країн, що не входить до Євросоюзу, але має доступ до його ринку. Наразі вона стоїть на шляху відновлення економіки, тому варто зосередити зусилля щодо максимального використання можливостей Асоціації з ЄС. При цьому не можна забувати, що в процесі інтеграції вітчизняної економіки до європейського ланцюжку створення доданої вартості, підгрунтя успіху Україна європейські партнери вбачають у її власних зусиллях, добре продуманій і виваженій стратегії, що стане українською історією успіху, але не в наслідуванні готових історій успіху.
Другий день розпочався обговоренням міжнародного співробітництва України з Європою і Азією. Не забули й про здобутки і труднощі впровадження ефективної інвестиційної політики. Зазначимо, що панельні дискусії за участі Олександра Громика і Василя Хмельницького викликали не лише неабиякий інтерес серед учасників форуму, але й додали у його перебіг жаданого всіма учасниками оптимізму щодо економічного майбуття України. Впевненість у прибутковості вітчизняного виробництва побутової техніки, як наслідок успішного власного досвіду, помножена на тверде переконання щодо необхідності жорсткої боротьби з контрабандою та тіньовим імпортом – така одна з формул зрушень в українській економіці.
Допис підготовлено у співавторстві з Еленой Жорновою.
Відтак, рекомендація Пітера Ліндхольма, радника з інноваційної політики Світового банку, щодо недоречності копіювання зарубіжних напрацювань і доцільності зосередження саме на розробці оригінальних способів економічного зростання, лише ствердила, що вітчизняні бізнесмени не тільки демонструють готовність, але й вже роблять помітні кроки у створенні нашого, вітчизняного досвіду входження в Індустрію 4.0.
- не все так у нас й погано;
- ми можемо стати Кітаєм, аби отримати китайську (тобто, дуже низьку) собівартість продукції;
- грошей в світі багато.
- Яке місце посідає Україна у Четвертій промисловій революції?
- Як Україні перейти з країни сировини на продуктову лінійку?
- Що робити, аби наші хлопці й дівчата повернулись із Стенфорду?
- Кого брати в партнери?
- Які інвестиції цікаві для українського бізнесу?
- кількість і якість державних органів у сфері інвестицій;
- детенізацію як умову розвитку вітчизняного бізнесу;
- поточне розуміння економіки знання.
- Позбутися погляду на бізнес як на злочинне явище.
- Орієнтуватися на технології подвійного призначення.
- Сміливо йти до банків.
- Припинити внутрішньокорпоративне шахрайство.
- Подолати “хутірський” підхід.
Сподіваємось, що натхнення й завзятість учасників Форуму – запорука того, що Україна реалізує свою спроможність наздогнати і сісти у потяг, який прямує в Четверту промислову революцію, а може – й збудувати сучасний локомотив і очолити світовий рух у новітнє технологічне майбутнє.