Соціальне підприємництво у Литві – у чому секрет успіху?

22 грудня команда КримSOS організувала для експертів громад онлайн-зустріч з литовським гостем – Лінасом Старшельскісом. Це засновник Efektas Group, тренер та автор навчальних програм з ...

Додано:
Anna Smakula

ава 1 джипег
Соціальне підприємництво у Литві – у чому секрет успіху?

22 грудня команда КримSOS організувала для експертів громад онлайн-зустріч з литовським гостем – Лінасом Старшельскісом. Це засновник Efektas Group, тренер та автор навчальних програм з підприємництва. Майже дві години ми говорили про визначення соціального підприємництва в рамках литовського законодавства та особливості функціонування соціального підприємництва в Литві. 

Ділюсь своїми висновками та цікавими інстайтами.

Як влаштоване соціальне підприємництво у Литві. Що не так у нас? 

У Литві живе всього лише 2,3 млн людей – це менше, ніж сьогодні у Києві. Офіційно на даний там працює понад 60 соціальних підприємств. В основному це сфери кейтерингу, креативних індустрій та надання різних видів соціальних послуг чи сервісів для місцевого населення. Їх доходи вимірюються мільйонами євро – гроші йдуть на вирішення соціальних роблем. 

Литовське соціальне  підприємництво займається і підтримкою працевлаштування молоді та старшого покоління.  Адже на початку кар’єри виникають труднощі з виходом на ринок праці. Схожа ситуація з труднощами на ринку праці і у старшого покоління. 

Приклади соціальних підприємств в Литві: 

  1. City Lab http://www.miestolaboratorija.lt
  2. Social Taxi http://socialinistaksi.lt
  3. Baby‘s Nest www.kudikelis.lt
  4. Innovators‘ Valley http://inovatoriuslenis.lt
  5. SOPA – Share The Light http://sharethelight.lt
  6. Five Senses https://www.penkipojuciai.lt 
  7. Human Box (Žmogus dėžė) 
  8. Creativity Corner 360° (Kūrybos kampas 360°) www.kuryboskampas360.lt 
  9. Treasures of Minor Lithuania (Mažosios Lietuvos turtai) http://prusijoslobiai.lt/ 
  10. My Guru (Mano Guru) http://manoguru.lt 

У 2019 міжнародний рейтинг Doing Business ця країна зайняла 19 місце з 190 країн по легкості ведення бізнесу. Випередивши Францію та Швейцарію. Головними особливостями функціонування соціального підприємництва в Литві є наступне:

  • існує офіційний статус “соціального підприємництва”, що визначений законодавством;
  • найбільше таких підприємств у сільській місцевості;
  • значно менші податки для соціальних підприємств;
  • до 200 тис. євро фінансування від ЄС отримує соціальне підприємництво, що відповідає законодавчим вимогам та де розробили детальний бізнес-план. 

Зазначу, що саме розвиток підприємництва є важливою вимогою для досягнення мети розумного, сталого та інклюзивного зростання, визначеної в стратегії Європейського Союзу. 

Це зображення має порожній атрибут alt; ім'я файлу 1-foto-820x1024.png

Лінас Старшельскіс, фото www.facebook.com/efektas.group

Коли ми запитали у спікера, як у Литві допомагають соціальним підприємцям звичайні люди, або як вони можуть долучитись до процесів лобіювання і такого іншого. Відповідь була дуже незвичною для нас, але доволі правильною і логічною –  “звичайним людям це не цікаво і не потрібно, такими питаннями в Литві займається асоціація соціальних підприємців”. 

Литовська асоціація соціального бізнесу – дослівно (LiSBA) — це національна організація, що об’єднує організації соціальних підприємництв. Її створили у 2018 році, щоб створити сприятливе середовище для соціального бізнесу в країні. А також, щоб втілювати кращі міжнародні практики через адвокацію, розвиток потенціалу екосистеми. 

LiSBA представляє інтереси соціальних підприємств у державних та муніципальних установах, оцінює програми та заходи, що впроваджуються державними установами, сприяє формуванню державної політики та вносить конкретні пропозиції муніципальним установам щодо залучення до процесів прийняття рішень.

Тобто ця організація такий собі посередник між державою та соціальними підприємцями. Її експерти розуміють, які головні проблеми та інтереси соціальних підприємців та намагаються це впроваджувати через співпрацю із національними та місцевими органами влади. Фінансується ця асоціація Європейським Союзом та Радою міністрів Північних країн

Висновок після зустрічі з Лінасом Старшельскісом у мене такий: рецепт успішного розвитку соціального підприємництва у країні – це стратегія та синергія політики держави, мотивації бізнесу та впровадження економічних бонусів (менші податки та фінансова допомога на старті). Це допоможе пришвидшити кількість самозайнятих осіб, сприятиме економічному та соціальному розвитку країни. 


Останні публікації цього розділу:

Громадська участь: купа цегли чи затишний дім?

Як готувати молодіжні інклюзивні проєкти: чекліст

Як залучати молодь до своїх проєктів та активностей

Проблема 21 травня. Легітимний президент чи стан interregnum*?

Напрями безбар’єрності в молодіжній роботі

Що не є форум-театром або культура поваги до авторських методик