Традиційна сфера non-profit, якою ми її знаємо, буде змінена
Вчора відбулася Подія величезної важливості та з великої літери. Мова про системні зміни, які технології привносять в досить традиційну сферу, в якій зайняті мільйони людей на Землі (nonforprofit). ...
Додано:
Вадим Георгієнко
Вчора відбулася Подія величезної важливості та з великої літери. Мова про системні зміни, які технології привносять в досить традиційну сферу, в якій зайняті мільйони людей на Землі (nonforprofit). Щиро радий, що в Україні знайшлася смілива команда програми “Активні громадяни” Британської Ради, яка не стала обмежуватися розмовами про інновації, а першою взялася за їх пілотне впровадження у Своїй практичній діяльності. Ключовим є “Своєї”: існує багато програм за реформи у когось, але не Своєї діяльності. Оскільки мені доводиться моніторити ситуацію і в інших країнах, спілкуватися з глобальними експертами та практиками, можу припустити що у наразі успіху, Україна стане одним з лідерів нового глобального тренду, який навіть не вміщається в рамки “змін non-profit в цифрову епоху”.
Внесок в цей успіх лягає на плечі понад 50 українських організацій-партнерів програми “Активні громадяни”.
Для багатьох з них – це серйозний виклик. Знову ж таки, одна справа говорити про інновації, радіти за Ілона Маска та інших “десь там”, і зовсім інше – бути учасниками їх впровадження в Своїй Діяльності. Отже сподіваюсь стає зрозумілим яке хвилюавання я відчував вчора під час 3-годинного воркшопу з представниками цих організацій. Завдяки команди партнерів з фонду “Молода громада” воркшоп пройшов досить жваво у форматі міні-гри, коли команди учасників пересувалися по комплексу із мобільними як справжні трабл-хантери, подальшого інтерактиву, інд. консультацій і т п. Дуже змістовний фідбек від учасників для ІТ-команди та необхідних покращень, а також подальшої підтримки впрвадження та діяльності в областях. Партнери надихають:)
Стосовно України. Ключовий месседж за результатами воркшопу менеджера програми, Віталія Тихоновича, не залишив сумніву, що нові стандарти мають використовуватись в подальшому під час навчання мешканців та надання проектних пропозицій для фінансування за програмою. Насамперед йдеться про впровадження системи прозорого вирішення проблем на підставі даних згенерованих мешканцями (в т. ч. з мобільного), широким залученням громад та більш ефективної взаємодії мешканців в т.ч. (а не винятково) в партнерстві із органами публічної влади. На відміну від тренду з підтримки органів публічної влади з реформування, такий підхід є важливим для розвитку у мешканців навичок самоорганізації та самоврядування, без яких будь-яка децентралізація залишиться лише буквами на папері. До того ж це надає можливість нарешті визначити що ж є спільним Impact за участю будь-яких акторів в межах будь-яких програм, тобто що нас може об’єднувати, а не роз’єднувати. Програма “Активні громадяни” має багато корисного, що мала б почути і група, яка взялася за створення концепції з розвитку “е-Демократії” в Україні. Отже можу тільки вітати ініціативу представників мережі “Активні громадяни” фонду “Молода громада”, який запропонував розробникам концепції свою підтримку та бажання долучитися до них. Будемо всі уважно спостерігати та чекати на реакцію. Місточки між різними коаліціями – це ВЖЕ питання на часі. Отже наступний позитив – на заході разом з представниками мережі “Активні громадяни” ознайомлення та навчання проходили і представники ще декілька коаліцій. І це питання не тільки горизонтальних зв’язків (що дуже важливо). Долучення в подальшому інших донорів до процесу врахування визначенних мешканцями потреб в громадах на новому системному рівні та завдяки сучасним технологіям допоможе прискорити реальні зміни, в т.ч. для децентралізації, протидії корупції, більшої прозорості та розвитку громадянського суспільства.
Глобально. Тренд problem-solving based on citizens generated data вже можна зустріти не тільки в e-Gov: завдяки інноваторам він проникає і в багаточисельне середовище community philanthropy. Після Глобального Саміту з community philanthropy разом з групою фахівців приймаю участь в цікавому пілоті, який передбачає таку ж саму ІТ-підтримку, яку ми здіснюємо в Україні, в інших країнах. Серед іншого мені дуже подобається впровадження ще одного тренду: саме практики з різних країн розроблюють разом важливі механізми для Своєї діяльності (інше ніж зусилля на глобальні слогани) на підставі існуючих ІТ-інструментів. Жодного пафосу, спічей “зірок” і т п, чим рясніє будь-який традиційний міжнародний івент. Замість цього – концентрація прагматизму. До речі також реальні умови для покращення англійської як міжнародного спілкування на рівні local institutions та feet-workers – реальна інтеграція українських практиків навіть з маленьких громад до міжнародної спільноти та своїх колег з інших країн.
А більш детальну інформацію щодо змін у традиційну сферу non-profit під впливом технологій та сучасних вимог, згодом підготують наші партнери як step-by-step instructions, можливо вже з розглядом перших кейсів з впровадження. Обов’язково поінформую вас в цьому блозі на “Громадському просторі”, та в публікації на Фейсбуці. У наразі запитань, як звичайно – тут в коментах чи повідомленням мені у Фейсбуці