Як розроблювали Концепцію відбудови Макарівської громади
1 січня 2023 року команда Інституту розвитку суспільних інновацій почала роботу над концепцією відбудови та розвитку Макарівської громади, яку виконували в рамках проєкту “Стійка громада: післявоєнна ...
Додано:
Олександр Равчев
1 січня 2023 року команда Інституту розвитку суспільних інновацій почала роботу над концепцією відбудови та розвитку Макарівської громади, яку виконували в рамках проєкту “Стійка громада: післявоєнна концепція відновлення та розвитку Київщини”.
В цьому матеріалі ми б хотіли поділитись цим досвідом, аби наші напрацювання можна було використовувати в інших громадах, що зазнали руйнувань.
Війна лишила значні наслідки для Макарівщини – частина громади була окупована російськими військами, в іншій тривали активні бойові дії. Після деокупації, за першими оцінками в громаді постраждало близько 40% території.
В жовтні минулого року, Кабінет Міністрів України затвердив рішення, згідно якого області та міста мають розробляти комплексні плани відбудови територій. Проте такі документи повинні базуватись на визначених пріоритетах, які обговорені з самими жителями громад.
Власне, ця ідея і була наріжним каменем роботи команди проєкту з розробки концепції відбудови Макарівської громади.
Перш за все, ми зібрали команду експертів, які спроможні проаналізувати соціально-економічні показники громади та визначити найбільш перспективні сфери розвитку. Адже глобальним завданням є не просто привести до ладу зруйновані об’єкти. Справжньою ціллю відбудови є зробити міста та громади кращими, ніж вони були до бойових дій.
Для цього потрібно не лише полагодити пошкоджені будівлі, а й провести глибоку аналітичну роботу з планування майбутнього території. Необхідно переосмислювати зруйновані об’єкти, щоб визначати, які потрібно відновити в первісному вигляді, а які потребують суттєвих змін.
До нашої команди увійшли спеціалісти з оцінки економічного потенціалу громад, експерти з галузі освіти, культури, екології та транспорту.
Після цього ми розпочали другий етап проєкту – анкетування мешканців, яке тривало протягом лютого 2023 року. В досліджені оцінювали наскільки люди були задоволені своїм життя в громаді до війни, які проблеми на шляху до відбудови вони бачать та яких змін очікують.
Одним з повоєнних викликів для Макарова є повернення людей, які були змушені виїхати через бойові дії або їх наслідки. Крім зруйнованого житла, багато людей втратили робочі місця і переїхали до Києва чи Житомира, які знаходяться поруч.
Анкетування дозволило нашій команді побачити потреби мешканців та прогалини, які існують. Зокрема, ми побачили, що жителі різних частин громади мало знають про інші населені пункти та про можливості, які в них існують.
Серед ключових проблем, крім руйнувань, жителі називали відсутність в громадах укриттів, що особливо негативно впливало на родини з дітьми. Адже в такому випадку неможливо відновити очне навчання в школах та дитячих садочках, і на родини падає додаткове навантаження із забезпечення освітніх потреб.
Наступним етапом роботи стало проведення інтерв’ю з працівниками органу місцевого самоврядування, яке дозволило побачити бачення місцевої влади щодо того які є проблеми та якими мають бути пріоритети з відбудови.
Після цього, наші експерти з архітектури та урбаністики провели просторові дослідження території Макарівської громади, які дозволили визначити найбільш як перспективні ділянки і населені пункти, так і найбільш проблемні.
Зібрану інформації узагальнили у вигляді Концепції відбудови Макарівської громади. Цей документ стане дороговказом як для самої громади та обласної ради, при розробці комплексного плану відбудови території, так і для донорів та меценатів, які хочуть допомогти відновити Макарів.