Жіночий музей у Бонні та Реформація із жіночим обличчям
Більшість музеїв світу влаштовані з чоловічої перспективи — стверджує історик Жіночого музею, що у Бонні (Frauenmuseum Bonn), Бетіна Баб. Саме тому ініціативні жінки міста Бонн (Німеччина) ...
Додано:
Тетяна Гончарук
Більшість музеїв світу влаштовані з чоловічої перспективи — стверджує історик Жіночого музею, що у Бонні (Frauenmuseum Bonn), Бетіна Баб. Саме тому ініціативні жінки міста Бонн (Німеччина) об’єднались для створення саме жіночого музею.
Такі жіночі музеї — засновані самими жінками і про жінок — є також в інших містах Німеччини. Проте їх не так багато — крім Бонна, ще у Фюрті та Вісбадені. В Берліні є лише окремі ініціативи, присвячені жіночій проблематиці. До слова, в Україні також є жіночий музей — Музей історії жіноцтва у Харкові.
Більшість співробітників Жіночого музею у Бонні працюють тут на добровольчих засадах.
“На жаль, жіночі ініціативи та проекти фінансуються завжди набагато гірше, ніж чоловічі. І ключовим тут є те, що жінці складніше заявити про себе у суспільстві, на відміну від чоловіків”, – розповідає історик Бетіна Баб.
“На мій погляд, проблема в тому, що жінки мають відстоювати свої права рішучіше і надалі боротися за них, незважаючи на те, що на дворі ХХІ століття”, – зауважує соціолог Музею Марія-Луіза Крайс.
Музей складають тематичні виставки та експозиції, що час від часу змінюють одна одну.
Цього разу на відвідувачів чекає дуже цікава експозиція, присвячена дружині відомого реформатора Мартіна Лютера — Катаріні фон Бора. Адже цього року Німеччина та Європа відзначають 500 років Реформації.
Виявляється, Катаріна зробила чимало, для того щоб Реформація відбулася. Більшість знає про Мартіна Лютера. Натомість про внесок його дружини у суспільно-активне життя того часу — одиниці. Катаріна була не лише помічницею та радницею чоловіка у роботі, а вдало керувала господарством, займалась тваринництвом та пивним заводом. Під час чуми опікувалась притулком, у якому разом із іншими жінками піклувалась про хворих.
Без участі жінок та безпосередньо Катаріни Реформація та ідеї Лютера не набули б таких масштабів.
До речі, 31 жовтня (офіційна дата початку Реформації у 16 ст.) — вихідний, святковий день по всій Німеччині.
Тетяна Гончарук, Бонн