Зміна місцевої влади – шанс для активностей в громадах

Ідея дуже проста і лежить на поверхні. Змінилася не лише влада, сформувалися нові громади, нові райони. Саме час там, де влада оновилася, приходити громадському сектору, експертному товариству, науці ...

Mykola Orlov_pressІдея дуже проста і лежить на поверхні. Змінилася не лише влада, сформувалися нові громади, нові райони. Саме час там, де влада оновилася, приходити громадському сектору, експертному товариству, науці і пропонувати свої послуги, свою співучасть у житті громади.

1. Ви давно мріяли втілити проект громадських консультацій – вперед, ви хотіли започаткувати правильний, обгрунтований аналіз політики перед прийняттям управлінського рішення – вперед, ви хотіли подати свої пропозиції чи ще краще організувати їх збір і подачу до місцевої влади – вперед! Влада сама може не дізнатися про ваші ініціативи.

2. Влада – ви хочете бути відкритими і прозорими, писати і вигравати проекти, мати довіру серед донорів – запросіть до круглого столу тих, хто її вже має у вашому регіоні, поспілкуйтеся і залучіть на свою сторону. Чи працювати чи навчити тих, хто буде працювати. Але не забудьте, що унікальні знання коштують не банальні гроші.

3. Мешканці, які чекають коли новий голова навантажить свою шию вашими проблемами – швидкість їх розвязання буде значно вищою, коли ви самі дізнаєтеся що таке самоуправління у вашому ОСББ, що таке самоврядування на рівні вулиці і мікрорайону, номера телефонів аварійних служб та комунальних підприємств. Дізнаєтеся і будете діяти.

П.С Об’їхали з ноовобраним головою громади дві інших ТГ з Тернопільщини, нині збираємося на Хмельниччину – всюди з відкритими руками і готовністю до співпраці. Децентралізація та відчуття власника, господаря роблять неймовірно мотивуючі речі.


Останні публікації цього розділу:

Громадська участь: купа цегли чи затишний дім?

Як готувати молодіжні інклюзивні проєкти: чекліст

Як залучати молодь до своїх проєктів та активностей

Проблема 21 травня. Легітимний президент чи стан interregnum*?

Напрями безбар’єрності в молодіжній роботі

Що не є форум-театром або культура поваги до авторських методик