Аксана Філіпішина: 42% сільських жінок не беруть участь у виборах
Україна була однією із перших країн пострадянського простору, яка прийняла у 2001 році спеціальний закон про попередження та протидію домашньому насильству. У 2005 році було прийнято ще один ...
Додано:
Галина Жовтко
Україна була однією із перших країн пострадянського простору, яка прийняла у 2001 році спеціальний закон про попередження та протидію домашньому насильству. У 2005 році було прийнято ще один спеціальний закон про рівні права і можливості жінок та чоловіків.
Проте, за словами Аксани Філіпішиної, Представника Уповноваженого ВРУ з прав людини, начальниці Управління з питань дотримання прав дитини, недискримінації та гендерної рівності, замало мати гарні закони, важливо, щоб ці закони реалізовувались.
“І самі ЗМІ, громадянське суспільство – це та ланка, яка має сприяти реалізації цих законів. Офіс Уповноваженого в цьому році провів два дослідження - “Спроможність місцевих органів влади реалізовувати державну гендерну політику” і також друге спеціальне дослідження щодо становища сільських жінок і можливості ними реалізувати свої права. Обидва дослідження свідчать про те, що декларації держави, зусилля, які декларуються тут в Києві дуже далекі від реалій, які відбуваються на місцях. Тому що політику реалізують ті місцеві органи влади, які працюють безпосередньо з людьми. І ми сьогодні відчуваємо повне нерозуміння і скажімо так, ту початкову точку як у 2001 та 2005 роках, як на момент прийняття законодавства України. Медіа – це саме той рупор, який може довести до конкретної жінки, яка знаходиться в селі, яка не має інтернету і фейсбуку, які можуть через друковані ЗМІ, через телебачення доносити правильні меседжі, для того, щоб ці люди відчули віру в собі і відчули себе рівними в цьому суспільстві і повірили в свої можливості. 42% опитаних сільських жінок повідомили про те, що вони не беруть участь у виборах, не хочуть до обраних органів і не хочуть брати участь в громадському житті, тому що вони не вірять в свої сили або в те, що вони спроможні впливати на прийняття рішень, бо вони вважають, що ці рішення приймаються чоловіками і в інших місцях”, – Аксана Філіпішина.
За словами Представника Уповноваженого, питання гендерної рівності не є цікавими для журналістів: “Я на посаді перебуваю 2,5 роки, а інтерв’ю стосовно гендерної рівності, позиції як Уповноваженого, так і моєї, в мене за 2,5 роки взяли один раз, і це був американський журналіст, який зробив відео-запис мого інтерв’ю на тематику домашнього насильства…”.
“Ситуація на місцях дуже складана та плачевна”, – заявила Наталія Федорович, Директор Департаменту з сімейної, гендерної політики та протидії торгівлі людьми Міністерства соціальної політики України.
Понад 70% потерпілих від різних видів насильства не зверталися за допомогою, що є наслідком нашого виховання, нашої ментальності, та наслідком пануючих стереотипів.
Довідково:
4 березня Офіс Ради Європи в Україні в рамках Спільної програми Європейського Союзу та Ради Європи «Зміцнення інформаційного суспільства в Україні», Проекту «Впровадження європейських стандартів в українському медіа середовищі» та Проекту «Запобігання та боротьба з насильством щодо жінок та домашнім насильством в Україні» провели у Києві конференцію з питань насильства щодо жінок та гендерних стереотипів у ЗМІ.