Алла Волошина: допомагаємо волонтерським центрам Кіровоградщини ставати сильнішими

Сильне громадянське суспільство, в якому кожен і кожна мають можливості для самореалізації та втілення своїх мрій — такою є амбітна місія Кіровоградської обласної організації всеукраїнської ...

346098590_645703224065975_489041817677969734_n

Громадський Простір

Сильне громадянське суспільство, в якому кожен і кожна мають можливості для самореалізації та втілення своїх мрій — такою є амбітна місія Кіровоградської обласної організації всеукраїнської громадської організації «Асоціація сприяння самоорганізації населення». Як і більшість, ця громадська організація з початком великої війни відреагувала на  виклики, додавши до своєї діяльності напрямки, які довелося освоювати в нових умовах. Нині організація зокрема допомагає іншим волонтерським ініціативам ставати сильнішими і освіченішими, посилюючи їхню спроможність допомагати українському суспільству. Про війну, трансформовані сфери діяльності, допомогу волонтерам та важливі меседжі до громадянського суспільства Громадський Простір поспілкувався з Аллою Волошиною, головою  КОО ВГО «Асоціація сприяння самоорганізації населення».

people_int(84)

Ранок 24 лютого, що згадується вам?

Повномасштабна війна мене застала на тренінгу у Вінниці. Ми із колєжанками якраз вчилися проводити моніторинг і оцінку програм і проєктів, які втілює громадська організація. 22-го і 23-го були повноцінні тренінгові дні. 24-го лютого мав бути останній день цього інтенсивного навчання і я планувала повернутися додому 25-го вранці. Мій ранок 24-го лютого, як і зазвичай, почався із медитації. І тут раптом посеред мого щасливого ранкового часу для себе лунає дзвоник. Я, правда, здивувалася (м’яко кажучи). Кому о 6:00 прийде ідея телефонувати? Дзвонив тато моїх дітей. Казав про вибухи і бомбардування по всій Україні. В це важко було повірити. Почали відмінятися або переноситися рейси автобусів і потягів.

З того дня пам’ятається загальний страх людей і величезні черги скрізь. Дякуючи подрузі, яка живе у Вінниці, я через 14 годин після початку повномасштабного вторгнення була уже у Кропивницькому.

Як вашій команді вдалося втримати і трансформувати діяльність під час великої війни? 

Команду КОО ВГО «Асоціація сприяння самоорганізації населення» складають чотири жінки. Ми всі маємо сім’ї і є мамами. Продовжити працювати і навіть розширити свою діяльність нам допомогли три речі. Тепер я ними щиро ділюся і під час проведення тренінгів з резильєнтності, і під час інформаційних заходів.

 інвестиція в себе допомогла нам тримати ритм діяльності

По-перше, ми добре зробили «домашню роботу» до початку повномасштабного вторгнення: проговорили і прописали наші цінності, спільні цілі, плани, сформували достатню внутрішньоорганізаційну бюрократію. Спільні цінності дозволили сформувати безпечне коло довіри, чесного спілкування, підтримки і свободи всередині організації. Саме ця інвестиція в себе, у власний і організаційний розвиток допомогла нам тримати ритм діяльності КОО ВГО «Асоціація сприяння самоорганізації населення» і підтримувати одна одну навіть на відстані у тисячі кілометрів. Тепер я знаю точно, що кордони між державами не стають на заваді спільній роботі, якщо ми робимо те, у що віримо з тими, кому довіряємо.

Друга річ, яка виявилася дуже помічною, — це підтримка наших партнерів. Особливо дякуємо нашому донору – National Endowment for Democracy. Нас підтримали в тому числі емоційно і психологічно. За 18 років роботи у громадському секторі я вперше бачила не формалізоване, а чуйне, розуміюче ставлення з боку донора до команди організації, до того, що ми робимо і до ситуації загалом.

Ну і третє, це – справа, яку ми зараз втілюємо в життя. З березня 2022 року ми переформатували свою роботу, почали здійснювати гуманітарні перевезення, ми допомагали жінкам і дітям дістатися у більш безпечні місця проживання, почали реалізовувати Програму підтримки волонтерських центрів Кіровоградщини.

допомагаємо волонтерським центрам ставати сильнішими

У березні минулого року ми задавалися питанням: «Як найкраще саме в цей час ми можемо прислужитися жителям нашої громади і регіону?» Проаналізувавши ситуацію, побачили, що люди, які є зараз найменш захищеними – це волонтери і волонтерки. Дослідили потреби волонтерських центрів і волонтерських ініціатив, які діють на Кіровоградщині, за фінансової підтримки National Endowment for Democracy, допомагаємо волонтерським центрам ставати сильнішими. Ми дуже пишаємося результатами нашої роботи. Це наш внесок у спільну справу – наближення Перемоги і Миру в Україні.

Кіровоградщина5

Що кардинально змінилося в діяльності?

діяльність умовно розділилася на «до» та «після» 24 лютого

Наша діяльність умовно розділилася на «до» та «після» 24 лютого 2022 року. Все, що було «до» — пов’язане з аналізом місцевої політики (policy), популяризацією форм прямого народовладдя (крім виборів), проведенням адвокаційних кампаній, спрямованих на впровадження соціального замовлення, соціального підприємництва, фінансової автономії шкіл.

Після повномасштабного вторгнення росії в Україну наша команда почала розвивати ті напрямки діяльності, якими ніколи не займалася до цього часу. Наприклад, ми робили гуманітарні перевезення, доставляли «медицину» з-за кордону, краудфандили на машини, стали хабом для волонтерських хабів Кіровоградщини і багато донатили.

Тільки тепер, майже через півтора роки, ми повертаємося до адвокації соціального замовлення і соціального підприємництва, але продовжуємо підтримувати волонтерські центри / волонтерські ініціативи Кіровоградщини.

Розкажіть про програму, у чому саме полягає робота з посилення волонтерського руху в регіоні? 

Як я уже казала, у нас була дуже добре пророблена «домашня робота» і саме тому місія КОО ВГО «Асоціація сприяння самоорганізації населення» не змінилася. Наша місія: сильне громадянське суспільство, в якому кожен і кожна мають можливості для самореалізації і втілення своїх мрій. Загалом залишилися незмінними навіть напрямки діяльності нашої організації, це: 1) підтримка і розвиток громадського сектору і професійних громадських активістів; 2) економічна спроможність і самозарадність жінок; 3) розвиток громад через застосування форм безпосереднього народовладдя; 4) інститутційна стійкість КОО ВГО «Асоціація сприяння самоорганізації населення». Додався тільки напрямок гуманітарних перевезень.

Оскільки основна діяльність нашої команди концентрується зараз навколо допомоги волонтерським центрам Кіровоградщини, тут дійсно багато роботи. Ті сфери, які для громадських організацій є уже сталою практикою (наприклад, стратегування, налагодження операційної і фандрейзингової діяльності, командотворення, адвокація тощо), для волонтерських центрів і новостворених громадських організацій залишаються поки що зоною розвитку. Ми із цим допомагаємо в межах Програми підтримки волонтерських центрів Кіровоградщини.

Кіровоградщина-1.png

Програма підтримки волонтерських центрів Кіровоградщини стартувала у червні минулого року і є найбільш комплексною з тих, які діють зараз на території Кіровоградської області.

Ми через конкурс міні-грантів надаємо фінансову підтримку, спрямовану на розвиток волонтерських центрів,  консультуємо з фандрейзингу, стратегування, налагодження операційної діяльності, командотворення, інституційної стійкості і впровадження достатньої бюрократії у діяльність волонтерських центрів. Допомагаємо залучати фінансування. Багато вивчаємо нашу цільову аудиторію: потреби волонтерських центрів, можливості запровадження на базі волонтерських центрів соціального підприємництва, роботу волонтерських центрів в умовах відключення електроенергії, потреби у психологічній і емоційній підтримці. Організовуємо унікальні події для волонтерів і волонтерок, метою яких є інтеграція і налагодження співпраці між різними волонтерськими ініціативами. Наприклад, виставка-ярмарок «Волонтерський крафт».

А ще були акція «Таємний Миколай для волонтерів» та текстовий марафон для волонтерів «Шевченко рекомендує».

Кіровоградщина

До того ж ми популяризуємо діяльність волонтерських центрів, цікаво розказуємо на Youtube-каналі про волонтерів-перевізників, налагодження соціального підприємництва на базі волонтерського центру, зоо-волонтерство, облаштування житла у приймаючих громадах для внутрішньо переміщених осіб, планування подальшого розвитку гуманітарних центрів. Також багато навчаємо наживо і онлайн, в тому числі започаткуванню соціального підприємництва і користуванням краудфандинговими платформами.

Ми бачимо, як завдяки цій нашій роботі волонтерські центри / волонтерські ініціативи зміцнилися, сформували команди, зареєстрували громадські організації і почали залучати фінансування для розвитку своєї діяльності.

Кіровоградщина3.png

Щасливі, що Програма підтримки волонтерських центрів Кіровоградщини вийшла за межі тільки нашого регіону. До заходів Програми приєднуються волонтери і волонтерки із Вінницької, Донецької, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Одеської, Харківської, Хмельницької, Черкаської, Чернігівської, Дніпропетровської областей. В кінці травня – на початку червня цього року ми плануємо проводити оцінку реалізації Програми. Її результатами обов’язково поділимося.

З якими викликами, на вашу думку, довелося зіштовхнутися Кіровоградщині під час великої війни?

Гадаю, що виклики Кіровоградщини кардинально не відрізняються від тих питань, які зараз постають перед жителями інших територіальних громад. Це організація свого життя в умовах небезпеки, повноцінна інтеграція людей у життя приймаючих громад, подолання або хоча б мінімізація викликів, пов’язаних із війною.

Захоплююся людьми, які попри все просто роблять добрі справи. Маленькими кроками, але кожен день.

Ми також повертаємося до нашої улюбленої адвокаційної діяльності. Продовжуватимемо адвокатувати соціальне замовлення і соціальне підприємництво у територіальних громадах Кіровоградської області, готуватимемо фахівців із надання першої допсихологічної допомоги, продовжуватимемо реалізацію нашої Програми підтримки волонтерських центрів Кіровоградщини, шукатимемо можливості для підтримки жінок, які хочуть започаткувати власний бізнес, і, звичайно, зміцнюватимемо інституційну стійкість КОО ВГО «Асоціація сприяння самоорганізації населення». Наша діяльність зосереджується на потребах сьогоднішнього дня, але має перспективу для майбутнього.

Важливий меседж для громадянського суспільства…

Кіровоградщина4

Бувають дні, коли дуже непросто. Але все ж таки важливо робити кожного дня по одному маленькому кроку, по одній добрій справі і допомагати тим, кому ще важче.

Ми всі різні. У нас різні цінності. Це не добре і не погано. Це просто факт. Але попри все ми маємо шукати точки співпраці. Бо нам нашу країну ще зшивати і відбудовувати. А для цього важлива саме коаліційна робота.

Війна і повоєнне відновлення – це марафон. І тут, як і в бігу на марафонській дистанції, важливо розподіляти свої сили, знати, коли треба допомогти собі. Ми можемо підтримати інших тільки тоді, коли тримаємося самі.

Тож, тримаймо стрій і разом до Миру та Перемоги!

………..

Фото з архіву КОО ВГО «Асоціація сприяння самоорганізації населення»


Тематика публікації:          

Останні публікації цього розділу:

Культурна євроінтеграція та опір стиранню: про що говорили на Шостому Міжнародному Ярмарку Грантів у Сфері Культури

Безоплатна правова допомога для військових: контакти та ресурси

Як «Молода Просвіта» підтримує громади та переселенців на Івано-Франківщині

Діалог та підтримка: як ГЦ "Нова генерація" зміцнює громади Херсонщини

Євген Глібовицький: ми з вами не в кінці великих потрясінь, а на початку великих відкриттів

Юрій Антощук: працюємо над створенням рекомендацій херсонським громадам та відновленням соціальних зв'язків