Бути у тонусі під час кризи: лайфхаки зі Словаччини

Ми продовжуємо серію матеріалів, у яких розповідаємо про настрої, стани та корисності під час запобіжних заходів поширення коронавірусу у різних країнах. Ми вже розповідали про досвіди Великої ...

Словаччина

Громадський Простір

Ми продовжуємо серію матеріалів, у яких розповідаємо про настрої, стани та корисності під час запобіжних заходів поширення коронавірусу у різних країнах. Ми вже розповідали про досвіди Великої Британії та Німеччини, тепер пропонуємо корисні лайфхаки від Сергія Гаврилова, викладача сценарної майстерності та сторітелінгу, сертифікованого психолога, казкотерапевта, сценариста, автора курсу “КОЛОSTORY: Кільце всевладдя над історією, який нині мешкає у Братиславі (Словаччина).

prostir_people(1)

Як переживає країна

“Тут дуже спокійна і затишна країна. Люди навіть хвилюються набагато спокійніше, — розповідає Сергій Гаврилов — Ходять в масках, зберігають дистанцію. “Духу апокаліпсису” тут немає, просто людей і машин стало ще менше. Полички в магазинах під вечір спорожніли лише раз, але на наступний день завезли більше товарів.

З лайфхаків, мені найбільше сподобався апарат на виході з магазину, де можна продезінфікувати руки. В магазин просять заходити в масках, всі свідомо виконують.

Словаччина2

Пересування по вулиці ніяк не обмежено. В громадський транспорт можна заходити лише в масці. Міністерство охорони здоров’я всім розсилає смс з офіційними повідомленнями”.

Мій графік майже не змінився, бо ми з дружиною працюємо вдома, — говорить сценарист Сергій Гаврилов, — Тільки перестали ходити до розважального центру по вихідних”.

Лайфхаки: як пережити кризу

“Головний лайфхак: створити якомога більше щоденних ритуалів, — ділиться Сергій Гаврилов, — Це збільшує відчуття контролю над власним життям і допомагає протистояти навколишньому хаосу.

На кожну негативну новину чи емоцію варто відповідати позитивною. Дозволяти собі маленькі радощі. Рецепт — чим апокаліптичніше назовні, тим більше затишку у власному просторі, який ви контролюєте.

Ну, й звичайно — Колесо Усвідомлення. Це система американського нейропсихолога Деніела Сігела, який порівнює психіку людини з колесом, де “вісь” — це там, де треба бути в кризу, це те, де ми керуємо своїм життям, центр сили, спокою, “око бурі” у будь-якому просторі.

Коли ми нервуємо, коли стається якась екстримальна ситуація, нас автоматично викидає з центральної позиції на обід, і нам починає здаватися, що це глухий кут, катастрофа, все погано. Загальний принцип того, як себе дуже просто збалансувати — треба відчути ще щось. Коли ви панікуєте і здається, що все жахливо, треба просто відчути ще щось — підлогу під ногами — потупцяти, пострибати; кордони свого тіла — обмацати себе, поплескати в долоні; увімкнути основні чуття — доторкнутися до стіни, побачити якийсь колір, зосередитись на смаку і запаху.

Тобто відчути ще щось крім паніки, і коли ви відчуваєте, то автоматично повертаєтесь все ближче і ближче до центру. Чим більше в панічному, тривожному стані ви відчуєте різного: смак, запах, фактуру, емоцію, дотик людини, яка вам не байдужа, тим скоріше ви повернетесь на вісь вашого життя і керування собою і звідти зможете дивитися на все спокійніше.

Коли в тривожному стані ви знаходитеся на ободі колеса, ви стаєте персонажем своєї історії, коли повертаєтесь у вісь — стаєте її автором.

Ще з лафхаків: давайте фокусуватися не на тому, що відбувається навкруги, а на тому, що ми з цим можемо вдіяти.

Як зменшити вміст неконтрольованого і відповідно збільшити вміст контрольованого у житті? Для цього і є такі речі як щоденні ритуали і рутина, на ефективність яких впливає лише те, що ви це робите знову і знову. Довго! Для початку можете написати список справ, які ви б хотіли робити кожен день, або вважаєте їх виконання корисними для себе. А потім попрацюйте зі списком і визначтесь, з чого почати.

Я почав зі щоденних прогулянок на свіжому повітрі вранці і ввечері. Хоча б півгодини при будь-якій погоді, крім шторму. У користі цього ритуалу для здоров’я, сподіваюсь, ніхто не сумнівається, це також несе користь для креативного мислення.

Немає можливості гуляти на свіжому повітрі, гуляйте в кімнаті, крокуючи на місці під час перегляду улюбленого фільму. Фокусуйтесь не на проблемах, а на задачах, які треба вирішити“.


Громадський Простір запустив серію публікацій про ситуацію з #COVID19 в інших країнах. У нашому фокусі — практики, ініціативи та успішні кейси для реагування на кризу.

 


Тематика публікації:          

Останні публікації цього розділу:

Культурна євроінтеграція та опір стиранню: про що говорили на Шостому Міжнародному Ярмарку Грантів у Сфері Культури

Безоплатна правова допомога для військових: контакти та ресурси

Як «Молода Просвіта» підтримує громади та переселенців на Івано-Франківщині

Діалог та підтримка: як ГЦ "Нова генерація" зміцнює громади Херсонщини

Євген Глібовицький: ми з вами не в кінці великих потрясінь, а на початку великих відкриттів

Юрій Антощук: працюємо над створенням рекомендацій херсонським громадам та відновленням соціальних зв'язків