Чи приєднається Україна до Міжнародного кримінального суду?

Україна і досі не ратифікувала Статут Міжнародного кримінального суду, який би дав Україні можливість застосувати ефективні засоби впливу на воєнних злочинців. За словами експертів, сьогодні в ...

право

Громадський Простір

Україна і досі не ратифікувала Статут Міжнародного кримінального суду, який би дав Україні можливість застосувати ефективні засоби впливу на воєнних злочинців. За словами експертів, сьогодні в Україні відсутня системна робота у цьому напрямку, що заважає покарати винних. Трагедія у Волновасі, невиконання Мінських домовленостей, анексія Криму – все це воєнні злочини, що мають бути покарані. Єдино ефективним механізмом, з допомогою якого можна притягти до відповідальності винних осіб – Міжнародний кримінальний суд.

За словами координаторки ініціативи Євромайдан-SOS Олександри Матвійчук, важливо фіксувати і документувати всі факти порушення прав людини і воєнні злочини та зазначати винуватців цих злочинів, місце скоєння, осіб, що були причетні і так далі, адже, як вона переконує,“непокаране зло зростає”.

На жаль, Україна досі не є членом МКС, констатувала Олександра Матвійчук. В Парламенті вже тривалий час діє ініціатива зі зміни Конституції України, шляхом внесення поправок у статтю 124, що регулює загальні питання судочинства в Україні. “Оце одне речення — весь зміст законодавчої ініціативи”, – зазначила Олександра Матвійчук.

“Є дуже багато міфів, які пов’язані з Міжнародним кримінальним судом і крапку може поставити тільки ратифікація Римського Статуту”, – підсумувала координаторка ініціативи “Євромайдан-SOS”.

“Ратифікувавши Римський статут та приєднавшись до Міжнародного кримінального суду, Україна виконає свої міжнародні зобов’язання з прав людини та зобов’язання в рамках Угоди про асоціацію з ЄС, – зазначила директор представництва Amnesty International в Україні Тетяна Мазур. А перспектива притягнення винних до відповідальності у Гаазі стане стримуючим фактором для недопущення воєнних злочинів і злочинів проти людяності у майбутньому”.

За словами правозахисників, необхідно якнайшвидше підписати законопроект про внесення змін до Конституції України та приєднання України до МКС. Вони переконані, що для України це чи не єдина можливість порушити питання на рівні міжнародного правосуддя про порушення прав людини та притягнути до відповідальності посадових осіб РФ за анексію Криму.

Натомість народний депутат України та правозахисник Віталій Купрій зазначив, що питання притягнення до відповідальності винних у злочинах на Майдані у Міжнародному кримінальному суді пробуксовують. За його словами, це пов’язано з тим, що українська сторона не здійснює активної комунікації з офісом МКС, не допомагає останньому, та залишає його фактично ні з чим. Наслідком пасивності української сторони є те, що суду не вистачає документальної бази для прийняття рішень. “Потрібно визначатися: або ми йдемо і залучаємось підтримкою Міжнародного кримінального суду, або ми доручаємо це Генеральній прокуратурі”, – зазначив народний депутат, ініціатор збору підписів за внесення змін до Конституції. Також він наголосив, що в другому випадку нічого позитивного не варто очікувати, оскільки Генеральна прокуратура не хоче займатися цим питанням.

Правозахисники, звертаючись до останніх трагічних подій на сході, наголосили, що ратифікувавши Римський статут Міжнародного кримінального суду, Україна зможе притягнути до відповідальності винних у скоєнні злочину під Волновахою, адже “трагедія у Волновасі — злочин проти людяності”.

Автор : Олександр Ярощук


Тематика публікації:        

Останні публікації цього розділу:

Культурна євроінтеграція та опір стиранню: про що говорили на Шостому Міжнародному Ярмарку Грантів у Сфері Культури

Безоплатна правова допомога для військових: контакти та ресурси

Як «Молода Просвіта» підтримує громади та переселенців на Івано-Франківщині

Діалог та підтримка: як ГЦ "Нова генерація" зміцнює громади Херсонщини

Євген Глібовицький: ми з вами не в кінці великих потрясінь, а на початку великих відкриттів

Юрій Антощук: працюємо над створенням рекомендацій херсонським громадам та відновленням соціальних зв'язків