Civil Society app або Влада співпраці людей в цифрову епоху

Днями в Україні було презентовано веб-версію Civil Society app - нового інструменту, що стане корисним для впровадження так званого активного громадянства (life-long active citizenship), електронної ...

11888537_10206361971025833_6700089217625033664_o

Громадський Простір

Днями в Україні було презентовано веб-версію Civil Society app – нового інструменту, що стане корисним для впровадження так званого активного громадянства (life-long active citizenship), електронної демократії (e-democracy), соціального інвестування (social investment), соціального підприємництва (social entrepreneurship), для реагування на місцеві проблеми і глобальні виклики. Поява такого додатку справді є цікавою громадському сектору, оскільки дає низку можливостей, інструментарій, для якісно нового розвитку громадянськості в Україні. І хоча наразі ще йде процес тестування, обговорень, розробляється мобільна версія додатку, Громадський Простір вважає, що з проектом вже варто знайомитись – тому ми поспілкувались з Вадимом Георгієнком, тім-лідером команди розробників Civil Society app (Громадянське суспільство).

Для розуміння, про що йдеться

Civil Society app 1.0. (Громадянське суспільство) – це потужний інструмент для прийняття та реалізації рішень громадянським суспільством. З його допомогою можна кооперуватися з іншими людьми і вирішувати різні проблеми, покращувати свій життєвий простір, впроваджувати найбільш актуальні, прогресивні і затребувані в співтоваристві ідеї, а також глобальні ініціативи.

Civil Society app охоплює ключові функції: надходження, накопичення та управління ресурсами, прийняття колективних рішень за різними алгоритмами, трансформація ресурсів у кінцеві продукти і соціальний вплив, підтримка інформаційного середовища.

Передбачено 4 модулі: прийняття рішень, соціальне інвестування, соціальне підприємництво та інформаційне середовище.

Механізми прийняття рішень можуть використовуватися членами різних об’єднань (ОСББ, ОСН, громадські організації, партії, співінвестори, територіальні співтовариства), органами місцевого самоврядування, а також для проведення територіальних праймеріз, виборів і екзит полів. Оскільки людина не може бути компетентною у всіх сферах, більшість інструментів Civil Society app дозволяють користувачеві діяти безпосередньо або опосередковано за власним розсудом. Наприклад, користувач може голосувати при прийнятті рішень безпосередньо, або делегувати свій голос авторитетному для себе експерту, з можливістю відкликати свій голос в будь-який момент до прийняття рішення.

ГП.: Вадиме, влада співпраці людей в цифрову епоху – твоє бачення якою мала б вона стати в реаліях України?

Вадим Георгієнко:

Народження влади співпраці людей в цифрову епоху в Україні відбулося під час вирішення життєво важливих викликів останнього часу. Я не бачу жодної обгрунтованої причини, чому ця влада має бути обмеженою вирішенням тільки надзвичайних ситуацій. Моє бачення грунтується на численних прикладах ефективної самоорганізації громадян. Отже, ми розробили інструмент, що надає можливість громадянському суспільству приймати та реалізувати рішення і перейти на якісно новий рівень, потенціал якого вражає.

Плануємо декілька відео, що мають допомогти уявити про що йдеться.

Г.П.: Наразі відбулась презентація веб-версії Civil Society app. Аби розроблений вами інструмент запрацював ефективно – на рівні громади і на рівні держави, які ключові фактори, умови?

Вадим: Будь-яке рішення сьогодні конкурує за час користувачів і це є ключовим фактором. Ключові умови – це реальні зміни в свідомості людей, що відбулися протягом останніх 2 років. Одразу маю надати уточнення: ми прагнемо зробити більш ефективними та впливовими саме громадян за допомоги розробленого інструменту. Таким чином, перше завдання — максимально поширити доступ громадян України до нових можливостей.

Сьогодні більше 20 мільйонів мешканців України є користувачами Інтернет, і є бачення того, скільки з них має отримати доступ до можливостей Громадянського Суспільства та відповідні навички аби змінити країну на рівні громади і на рівні держави. Приємно, що саме це завдання збирає найбільшу кількість зацікавлених учасників за результатами презентації. Однак, немає потреби чекати тих тисяч та мільйонів!

Інструмент буде корисним для прийняття та реалізації рішень громадою одного багатоповерхового будинку, або НУО чи вашої неформальної групи на Фейсбуці.

Г.П.: Ознайомившись з концепцією, є відчуття, що тут акумульовано досвіди не одного інструменту та технології.. навіть є розрахункова одиниця ICAN – як мотиваційна частина. Оця сукупність процесів аналізу і синтезу – на чому команда робила акцент?

Вадим: Імпульс для аналізу і синтезу інформації я отримав під час стажування в Парламенті Об`єднаного Королівства в 2006 році. Зокрема, “був тінню” члена Парламенту та брав участь у роботі міжпартійної групи з підготовки змін до законодавства про благодійництво. До речі, воно добре попрацювало без змін біля 400 років. Велика Британія є одним зі світових інноваторів у сфері соціального підприємництва, і обговорення в Парламенті наштовхнули в подальшому на низку нових ідей.

Свої ідеї з соціального підприємництва та соціального інвестування я обговорював кожного свого візиту до Лондона з Ольгою Алексеєвою – найбільш успішною фандрайзеркою з колишнього СРСР, відомою по діяльності САF, створенню фондів громад і т.і. Система зазнала вплив ідей австрійської школи економіки (Нобелівські лауреати Мізес, Хайек), а філософію ICAN ми ще будемо обговорювати серед більш широкого кола експертів.

Система є також носієм інструментів делегованої демократії наряду з прямою та представницькою. Гібрид реалізованих рішень надає можливість реалізувати нові підходи до соціального інвестування на кшталт crowd social investment на відміну від краудфандінгу, а також запровадити підхід lifelong active citizenship. І це тільки деякі з акцентів. На мій погляд, Громадянське Суспільство має низку інновацій, потенціал котрих до кінця не уявляють навіть розробники.

Першу спробу розібратись буду мати вже у вересні, під час міжнародного Симпозіуму стосовно цифрового світу, на який мене запрошено організаторами (ЄС та Рада Європи), планую провести лабораторію для учасників щодо нашого додатку.

Хто бажає скласти власну думку, відео презентації:

 

російською стислий текстовий опис UA RU:

Тестова веб-версія для України доступна за посиланням gurtom.mobi

Якщо у вас є питання чи пропозиції щодо концепції, технічних чи інших аспектів сервісу – то є окремо сайт для збору ідей та коментарів FAQ – питання та відповіді

Г.П.: Чим саме Вам може допомогти громадська активна спільнота? волонтери потрібні?

Вадим: Система досі існувала би тільки в голові, якби не події в Україні, що згуртували біля неї волонтерів-патріотів, які трансформували ідеї в реальність за один рік. Ви можете приєднатися до проекту за будь-яким напрямом, де Ви бажаєте бути корисним.

1) просування серед мешканців. Головне завдання — максимально поширити доступ громадян до нових можливостей;
2) впровадження та місцеві вибори. Мета – запровадити систему е-Самоврядування за результатами місцевих виборів
3) допомога з відкритим обговоренням. Мета — якісне, прозоре та змістовне обговорення будь-яких питань, пов’язаних з додатком, його удосконаленням та розвитком.
4) розвиток додатку (фронт-енд, бек-енд)
5) створення навчальних матеріалів (відеооглядів додатку і т.д.)
6) наповнення контекстної довідки додатку.

Для перших трьох напрямків вже створюються відповідні програми в додатку, хто бажає приєднатися, звертайтеся до мене або самостійно логіньтесь на gurtom.mobi та відкривайте “Мої завдання” в основному меню. Хто має бажання та компетенції долучитися до останніх трьох напрямів - звертайтесь до Андрія Перцюха, технічного директора проекту, бажано визначати свій досвід.

Г.П.: Створення власних зовнішніх проектів з інтеграцією інструментів Civil Soceity app по API. Якою ви бачите основу, засади співпраці?

Вадим: Наприклад, Громадський Простір оновлює свій сайт і надає можливість відвідувачам користуватися інструментами Civil Society app для голосування новин на власному сайті і не тільки. Інтегрує відповідні кнопки, після чого відвідувачі можуть хоч праймеріз у Вас проводити, чи навіть екзит-поли будь яких виборів. Чи у Вас виникне бажання дослідити громадську думку стосовно важливого питання та розгорнути результати за статусом користувачів. Або дати відсіч ботам під час важливого голосування — наскільки мені відомо Civil Society app є першим неурядовим проектом, де впроваджено Bank ID.

Це може бути існуюча чи нова краудфандингова платформа, проекти яких можуть бути доступними для інвестування в модулі соціального підприємництва Громадянського Суспільства. Чи платформа для обговорень і т.і. Тобто замість того, щоб витрачати ресурси на створення та просування власного сервісу, ми вважаємо за краще знайти шляхи для співпраці. Дехто це називає Win-Win, чи ж не гарна назва для основи та засад співпраці незалежних проектів?

Маю зазначити, що фінансова система Громадянського суспільства побудована саме на співпраці з НУО, кожна НУО може отримати суттєві можливості із поширенням цього додатку. Ми підготуємо для НУО окремий навчальний матеріал, а Ваші відвідувачі можуть додати в коментарях, яку саме інформацію вони бажають там побачити, ми будемо намагатись врахувати. Можливо, є сенс організувати для охочих обговорення он-лайн.

Хоча команді розробників дуже важко знаходити час, відходити від нашої роботи з додатком, обов`язково знайду можливість відповісти на звернення.

І ще одна важлива річ для НУО: команда розробників не має статусу юридичної особи. Таким чином ми створили умови, коли дуже часто кооперація та партнерство з іншими організаціями – це єдиний для нас конструктивний шлях. Наприклад, ми не можемо складати грантові пропозиції і часу для цього не вистачає, а партнери мають певний успішний досвід. Для мене це досить незвично, але усуває конфлікт інтересів (нас починають сприймати не як конкурентів, а як вагому можливість та конкурентну перевагу), це вже принесло перші позитивні результати.

Додаток може бути корисним за широким спектром конкурсів: демократичне перетворення, вибори, антикорупція, ВПО, розвиток громад, і т.і. Ми готові працювати з НУО щодо використання Civil Society app для різноманітних цільових груп та проектних завдань, і разом створювати тематичні кейси за результатами. А з іншого боку, мабуть вперше ми можемо надавати допомогу донорам для більш ефективної реалізації їхніх програм, що також потребує переосмислення та налагодження діалогу.

Джерело : Громадський Простір

Автор : Алла Прунь

 

 


Тематика публікації:        

Останні публікації цього розділу:

Культурна євроінтеграція та опір стиранню: про що говорили на Шостому Міжнародному Ярмарку Грантів у Сфері Культури

Безоплатна правова допомога для військових: контакти та ресурси

Як «Молода Просвіта» підтримує громади та переселенців на Івано-Франківщині

Діалог та підтримка: як ГЦ "Нова генерація" зміцнює громади Херсонщини

Євген Глібовицький: ми з вами не в кінці великих потрясінь, а на початку великих відкриттів

Юрій Антощук: працюємо над створенням рекомендацій херсонським громадам та відновленням соціальних зв'язків