Депутатів закликають підтримати законопроект № 2166 щодо посилення дотримання прав ВПО

Сьогодні, 2 листопада, на  прес-конференції «Законопроект 2166: шлях до виходу з кризи внутрішнього переміщення» експерти, громадські активісти та народні депутати обговорювали актуальність прийняття ...

Конференція

Галина Жовтко

Сьогодні, 2 листопада, на  прес-конференції «Законопроект 2166: шлях до виходу з кризи внутрішнього переміщення» експерти, громадські активісти та народні депутати обговорювали актуальність прийняття Законопроекту 2166, який приводить Закон України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» у відповідність з Керівними принципами ООН з питання про переміщення осіб усередині країни.

Завтра, 3 листопада 2015 р.,  депутати розглянуть його вдруге і , як наголошують експерти, від результату голосування залежить достойне життя понад 1,5 мільйона громадян України.

конференція

Олена Виноградова, експертка ВБФ «Право на захист»: «Той Закон, який був прийнятий рік тому, так і не був приведений у відповідність ані з міжнародними стандартами у сфері захисту прав людини, ані з реаліями, в яких дійсно перебувають внутрішньо переміщені особи. Ще у лютому цього року громадськістю  був розроблений законопроект № 2166. Він посилює гарантії дотримання прав ВПО шляхом приведення основного закону у відповідність з одним з найголовніших стандартів, міжнародних стандартів в сфері внутрішнього переміщення – з керівними принципами ООН з питання переміщення осіб всередині країни. Він також спрощує дуже багато бюрократичних процедур. Забезпечує неможливість припинення всіх соціальних виплат ВПО у зв’язку із закінченням строку дії довідки. Він також забезпечує більш легшу реалізацію інших процедур. На практиці – це  правові трудові відносини, відносини, пов’язані із реєстрацією місця проживання ВПО. Цей законопроект, на жаль,  з самого початку не отримав тої підтримки, яку громадські організації очікували від Парламенту. Лише сьогодні ми отримали новину, що на погоджувальній раді було прийнято рішення завтра, 3-го числа, в сесійній залі розглянути законопроект у другому читанні».

конференція

Григорій Немиря, Голова Комітету ВРУ з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин, пояснив причину такого затягування й незацікавленості у прийнятті даного законопроекту та як, наприклад, невирішена ситуація з ВПО може вплинути на рішення щодо отримання безвізового режиму:

«Формально, те що ми чули зі спілкування з тими, від кого це залежить, зокрема від урядовців – що це не є закон, який пов’язаний з пакетом реформ. От така формальна відповідь.  Що ВПО, їх гарантія, забезпечення їх прав – це не є закон, який пов’язаний з реформами.  Тоді виникає питання – а що тоді реформи? Я тричі направляв листи до Голови ВРУ з проханнями, вимогою, наполяганням виносити це на порядок денний.…

От дивіться, цей тиждень позиціонується як тиждень прийняття законів щодо лібералізації візового режиму. Це так. Якщо розглянути чисто технічно, то є певні вимоги, які мають бути виконані – технічні. Але давайте не забувати, що рішення про надання безвізового режиму – це не є технічне рішення, а політичне рішення, яке будуть приймати не Європейська Комісія… а рішення будуть приймати уряди країн членів ЄС. І в даному випадку – як політичне рішення. Чи не буде одним із аргументів за або проти надання Україні безвізового режиму стан ситуації з внутрішньо переміщеними особами, яких вже більше 1,5 мільйона. Я думаю, про це також треба думати і з цієї точки зору, на моє переконання, законодавче забезпечення, гарантія інтеграції, забезпечення прав ВПО має пряме, безпосереднє відношення і до такого питання як перспектива безвізового режиму для громадян України. Тому що внутрішньо переміщені особи – це є громадяни України, так само як Крим – це Україна, Донбас – це Україна, ВПО – це громадяни України».

Олександра Дворецька, координаторка юридичного напрямку Громадської ініціативи “Восток-СОС” про важливість  прийняття Законопроекту 2166:

“Прийняття цього Закону – це перший крок у врегулюванні питань ВПО. Ми знаємо про проект закону №2501а-1, що стосується виборчого права переселенців і, на жаль, законопроект 2166 не вирішує цього питання. Ми знаємо, що пізніше було вже прийнято порядок перетину лінії розмежування і тут ми кажемо про те, що  ВПО також могли б користуватися цим правом, мати якісь конкретні механізми, щоб це було врегульовано законодавчо, а не просто рішеннями Ради Національної Безпеки …”, - заявила Олександра Дворецька.

“Цей закон не вирішить абсолютно всіх проблем, які є у переселенців, але це дуже важливо. Це той крок, який дійсно чекають переселенці по всій країні”, розповідає Таміла Ташева, співзасновниця громадянської ініціативи “КримSOS”:


Тематика публікації:          

Останні публікації цього розділу:

Культурна євроінтеграція та опір стиранню: про що говорили на Шостому Міжнародному Ярмарку Грантів у Сфері Культури

Безоплатна правова допомога для військових: контакти та ресурси

Як «Молода Просвіта» підтримує громади та переселенців на Івано-Франківщині

Діалог та підтримка: як ГЦ "Нова генерація" зміцнює громади Херсонщини

Євген Глібовицький: ми з вами не в кінці великих потрясінь, а на початку великих відкриттів

Юрій Антощук: працюємо над створенням рекомендацій херсонським громадам та відновленням соціальних зв'язків