Для кого Аделаджа зайняв місця у громадських радах?
Пастори, “ленінці”, “КВН-щики” і “козаченьки” радитимуть уряду у справах зовнішньої політики. Респектабельні аналітичні організації опинилися за бортом. Експерти попереджають, що формується ...
Додано:
Громадський Простір
Пастори, “ленінці”, “КВН-щики” і “козаченьки” радитимуть уряду у справах зовнішньої політики. Респектабельні аналітичні організації опинилися за бортом. Експерти попереджають, що формується паралельне громадянське суспільство, яке допоможе владі імітувати демократію.
Робота громадських рад і в попередні роки не була безпроблемною. Посольство Боже неодноразово намагалося підпорядкувати собі ту чи інші громадську раду. Наприклад, у 2011 році Громадську раду при МЗС вдалося відвоювати колективними зусиллями НУО і самого міністерства. Однак цьогоріч ситуація ускладнилася, хоча сценарії захоплення громадських рад і далі пишуться “під копірку”…
Початок 2013 року позначився гучними скандалами навколо громадських рад при виконавчих органах влади. Під час формування Громадської ради при КМДА дійшло до насильства і штурму. Далі естафета перейшла до Міністерства закордонних справ.
Не увійшли до Ради при МЗС такі старожили, як УНЦПД, Фонд “Демократичні ініціативи”, Центр Разумкова та інші.
Усього в новій Громадській раді при МЗС представлені 75 організацій – з них, за оцінками Ірини Бекешкіної з Фонду “Демократичні ініціативи”, близько 18 пов’язані з Посольством Божим Сандея Аделаджі.
Раніше до складу громадських рад могли ввійти всі охочі. У попередній Громадській раді при МЗС були представлені 160 організацій. Як розповідає Ірина Бекешкіна, під час роботи прогульники відсіювалися і залишалися ті, хто хотів працювати. Таким чином вирішувалася проблема надвеликої кількості організацій. Важливо, щоправда, було забезпечувати кворум громадської ради.
«У цьому році почали відбуватися дивні речі, коли збиралося… по 500 організацій, як у Київраді, у МЗС – 360 організацій. І раптом абсолютна більшість голосує за те, щоб скоротити кількість громадської ради до 50 і 75», – розповіла під час прес-конференції Ірина Бекешкіна, Фонд “Демократичні ініціативи”.
«Більш ніж 200 делегатів через формально зареєстровані, але фактично непрацюючі, громадські організації, представники Посольства Божого забезпечили собі на конференції більшість, яка, з порушеннями чинного законодавства, реалізувала план захоплення Громадської ради» – йдеться у заяві НУО з приводу установчих зборів щодо формування Громадської ради при МЗС 12 лютого.
«Але коли я подивилася список Громадської ради на сайті МЗС, то побачила, що 2/3 організацій, підконтрольних Посольству Божому, туди не увійшли. Тобто вони не голосували за себе! Були квоти», – зазначила Ірина Бекешкіна.
До громадських рад “щастить” проходити організаціям, які засновані політиками і чиновниками, вдячним грантерам Міністерства освіти, а то й взагалі “фейковим”, вчора неіснуючим організаціям. Йдеться про тих, кого називають GONGO (Government-Organized Non-Governmental Organization) – неурядові організації, організовані державою.
Нагнітання ситуації навколо Громадської ради при МЗС аналітики пояснюють моментом істини у відносинах між Україною та ЄС, що наступає у 2013 році… А також головуванням України в ОБСЄ і нав’язуванням ідеї членства у Митному союзі.
Експерти визнають недосконалість “Постанови 996”, де неврегульоване питання чисельності громадських рад і відсутній критерій фаховості організації для представленості в громадській раді.
Зміна “Постанови 996″ впирається у висновки міністерства юстиції щодо неприпустимості обмеження членства НУО в громадських радах за критерієм фаховості – пояснив Ігор Жданов, фонд “Відкрита політика”.
«Але, якщо звернутися до практики Європейського суду з прав людини, то там рішення від здорового глузду, які піклуються про права і свободи громадян… І якщо було б введене таке обмеження – це менше зло порівняно з тим, що відбувається зараз. Громадяни мають право через громадянське суспільство вливати на державну політику… А зі створенням таких квазі-громадських рад вони це право втрачають», – відповів на запитання Громадського Простору Ігор Жданов. За словами експерта, наразі він не очікує змін до “Постанови 996″, оскільки цього не допустять ті, кому це невигідно.
«Людина, яка перебуває під слідством, – людина керована», – коментує Ірина Бекешкіна прихильність Сандея Аделаджі до президента Януковича.
Нагадаємо, що Сандей Аделаджа звинувачується у фінансових махінаціях. Зокрема пастора підозрюють у збагаченні за рахунок вірних Посольства Божого.
Оголосивши недовіру складу Громадської ради при МЗС, вищезазначені експерти збираються створити експертну раду з питань зовнішньої політики. Це буде неформальне об’єднання громадських організацій, які досліджують сферу зовнішньої політики. Однак суттєвим є те, що “Постанова 996″ зобов’язує владу прислухатися до рішень громадської ради. А зважати на думку альтернативних рад, експертних груп влада може на власний розсуд.
Громадські організації, невдоволені ситуацією навколо Громадської ради при МЗС, закликають міністерство не легітимізувати чинний склад громадської ради і перевірити діяльність Посольства Божого та близьких до нього організацій.
Автор : Ірина Салій
Регіон: Київ