До наступного Майдану доводити не можна – експерти

4 квітня в Києві відбулася конференція «Україна в Європі: шлях через Євромайдан». Окрім подій останніх місяців на майданах українських міст, а також російської агресії в Криму, громадські діячі та ...

Україна в Європі: шлях через Євромайдан

Громадський Простір

4 квітня в Києві відбулася конференція «Україна в Європі: шлях через Євромайдан». Окрім подій останніх місяців на майданах українських міст, а також російської агресії в Криму, громадські діячі та експерти обговорили нові амбіції та перспективи громадянського суспільства України.

На думку члена Несторівської групи Євгена Глібовицького, після подій Євромайдану в українців з’явився шанс перейти до «гри з позитивною сумою», проте окупація Криму «повернула нас глибоко назад».

За таких умов, вважає експерт, боротися з корупцією неможливо. «Українці сприймають корупцію як спосіб роблення життя справедливішим в умовах несправедливих правил. Іншими словами корумпування правил – це спосіб досягнення пересічним українцем безпеки. Поки не з’являться правила, співвласниками яких відчуватимуть себе українці, доти корупцію буде неможливо подолати», – відзначив Є. Глібовицький.

Приблизно така ж ситуація і з люстрацією, коли за умов зовнішньої загрози олігархи стають ефективними менеджерами державного сектору.

«Чи є це катастрофою? Я думаю, що ні. До того моменту, поки ми зможемо будувати демократичні інститути. Практично це означає, що громадянське суспільство мусить навчитися інституціоналізувати себе в правила, процедури та організації. Воно повинне подорослішати, включити в себе ефективність, яка притаманна бізнесу, і почати виконувати ті функції, які держава виконувати не може – контроль, моніторинг, встановлення питань на порядок денний і т.д», – вважає експерт.

Іншим важливим аспектом останніх подій є поява нового для українців досвіду – досягнення результату через насильство.

«Це означає, що наступний Майдан буде кривавим, тому до нього просто не можна доводити», – переконаний Є. Глібовицький.

Перед українцями сьогодні стоїть два ключових завдання – оновлювати та реформувати країну, а також посилювати власну обороноздатність, переконанийексперт Інституту політичної освіти Олександр Солонтай.

«Ми повинні бути готовими до будь-якого рівня небезпеки і загрози, і справа готовності – це справа громадянського суспільства. Коли рівень готовності стане відповідним, ніхто не захоче на нас нападати, і ми зможемо спокійно працювати та реформувати нашу країну», – говорить він.

Окрім того, на думку експерта, громадянське суспільство повинне бути свідомим того, що зміна влади не призведе до реформи країни, а лише до можливості «дати нових людей в політику».

«Частині з нас потрібно зробити крок з громадської діяльності в пряму безпосередню політичну діяльність. Досить говорити про те, що країні потрібні якісні європейські демократичні та чесні політики. Важливо створити політичну організацію, яка зможе робити те, що було на Майдані, щодня і дасть можливість кожному активному громадянину долучитися до процесу прийняття рішень», – наголошує О. Солонтай.

Двома найбільш важливими короткостроковими цілями є знищення терміну «влада» та «громадський активіст» в їх нинішньому розумінні, вважає Єгор Соболєв, Голова Люстраційного комітету України. На його переконання, революція досягне справжнього успіху, коли кожен громадянин сприйматиме себе владою. Що ж до «громадського активіста», то цей термін, за словами Є. Соболєва, придатний для «сплячого суспільства».

«В нормальній державі, яку ми маємо створити, всі є громадськими активістами. Тоді громадяни відрізнятимуться не активністю і пасивністю, а сферами, в яких вони беруть участь. Кожен громадянин повинен брати участь в управлінні двором свого будинку. Поки ми не дали ради своїм дворам, демократії не буде. Там починається справжнє громадянське суспільство», – говорить Голова Люстраційного комітету України.

Від виконання цих двох завдань і залежить, чи «поїдемо ми по рейках до успішної держави, чи знову почнемо робити з цих рейок барикади».

На сьогодні в українців є момент, який потрібно використати та примусити владу раз і назавжди відкритися для громадян, відзначає директор Міжнародного фонду «Відродження» Євген Бистрицький. На сьогодні, за його словами, такі спроби є. Так, перехідний уряд запропонував створити координаційну платформу для співпраці з ініціативою «Реанімаційний пакет реформ», яка пропонує низку політичних кроків та законодавчих змін, які дадуть змогу в найкоротші терміни почати зміни системи. Цей майданчик, відзначає експерт, вже працює і відкритий для співпраці з громадськими організаціями. Це є лише першими кроками, проте вони необхідні, зазначає Є. Бистрицький.

Автор : Надя Кайданович


Тематика публікації:    

Останні публікації цього розділу:

Безоплатна правова допомога для військових: контакти та ресурси

Як «Молода Просвіта» підтримує громади та переселенців на Івано-Франківщині

Діалог та підтримка: як ГЦ "Нова генерація" зміцнює громади Херсонщини

Євген Глібовицький: ми з вами не в кінці великих потрясінь, а на початку великих відкриттів

Юрій Антощук: працюємо над створенням рекомендацій херсонським громадам та відновленням соціальних зв'язків

Простір, де вас вислухають, творить умови для зцілення: Франческо Ардженіо Бенаройо про досвід допомоги українцям