Досягнення справедливості: суспільство має включатися у процес
Як Україні досягти справедливості у війні, де росія вбила тисячі людей та викрадає дітей, де мільйони стали біженцями, де знищено десятки міст та сіл, де щодня здійснюється екоцид? Судові процеси ...
Додано:
Громадський Простір
Як Україні досягти справедливості у війні, де росія вбила тисячі людей та викрадає дітей, де мільйони стали біженцями, де знищено десятки міст та сіл, де щодня здійснюється екоцид? Судові процеси щодо притягнення військових злочинців вже тривають. Уже є перші вироки в українських судах щодо конкретних осіб, а Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт президента росії путіна.
Що таке справедливість для України та як її досягти, які є підходи щодо встановлення справедливості та притягнення до відповідальності за воєнні злочини, чому так важливо ЗМІ та громадянам включатися у судові процеси, які вже тривають — дискутували учасниці дискусії «Ціна справедливості: хто, як і скільки платитиме за неї» на Форумі громадянського суспільства «Обриси майбутнього: перемога, відновлення та модернізація України».
Інструменталізація повоєнної справедливості — величезний виклик
Українське суспільство за період незалежності бачило навколо замало справедливості, й лише інтуїтивно розуміло, що таке справедливість. Як вважає Юлія Тищенко, експертка національної платформи стійкості та згуртованості та Національного інституту стратегічних досліджень, в Україні не вироблено адекватних люстраційних інструментів, які свого часу застосовували країни Балтії, перш ніж вони вступили до ЄС.
«У нас процесів ніколи не було, тому ця інструменталізація справедливості повоєнної — буде величезним викликом. Формування культури справедливості та справедливих інституцій — цей шлях нашому суспільству, для того, щоб прагнути до нових суспільних договорів, європейської інтеграції, потрібно пройти», — вважає Юлія Тищенко.
На думку експертки, окрім притягнення воєнних злочинців до відповідальності, для України досягненням справедливості буде також ліквідація наслідків війни (зокрема і для різних груп національних меншин у містах, де росія чинить урбоцид), та членство в ЄС і НАТО.
Процес уже триває… але суспільство не розуміє необхідності своєї включеності
«Елементом досягнення справедливості має бути правосуддя. Правосуддя — не тільки як інструментальне засудження винних в судах, винесення вироків, а правосуддя як відчуття того, що воно відбулося і справедливість досягнута», — вважає Ольга Решетилова, правозахисниця, співзасновниця та координаторка Медійної ініціативи за права людини, членкиня Коаліції «Україна. П’ята ранку».
За словами правозахисниці, зараз судова та правоохоронна системи намагаються робити максимум з того, що можуть. Тільки за останній тиждень є вироки щодо 9 російських військовослужбовців, які знущалися з цивільного в Бучі, щодо російських танкістів, які розстріляли Тростянецьку лікарню, та щодо держзради у Кропивницькому.
«Один з елементів перехідного правосуддя — це право на правду, а судові процеси — це один з інструментів забезпечення цього права. Але в мене є відчуття, що суспільство не розуміє, що цей процес уже триває, та не розуміє необхідності своєї включеності в цей процес. На жаль, в цих судових засіданнях ми дуже одинокі, нам не вистачає колег і по громадському сектору, і медійників, нам не вистачає просто зацікавлених людей», — каже Ольга Решетилова, правозахисниця, співзасновниця та координаторка Медійної ініціативи за права людини, членкиня Коаліції «Україна. П’ята ранку».
За словами правозахисниці, поки що ні правоохоронна, ні судова система не намагаються залучити громадськість до цих процесів, а з іншої сторони — люди цим не цікавляться. Крім того, незначною є і залученість медіа для висвітлення таких судових процесів.
«Я на кожному заході повторюю: історія України останніх дев’яти років пишеться в судах, і від того, які там будуть прописані вироки, яка інформація буде в матеріалах справи — по цьому будуть вивчати історію нашої боротьби», — каже Ольга Решетилова, правозахисниця, співзасновниця та координаторка Медійної ініціативи за права людини, членкиня Коаліції «Україна. П’ята ранку».
Притягнення до відповідальності за воєнні злочини: ветерани готові долучатися
Сьогодні ветеранів та ветеранок надзвичайно хвилює питання притягнення до відповідальності воєнних злочинців. Про це заявила Оксана Коляда, керівниця проєктів ГО «Простір можливостей», координаторка коаліції ветеранських просторів, міністерка у справах ветеранів 2019-2020 рр.
«І хвилює у цивілізований спосіб — притягнення через суд, через різні механізми, можливо з залученням іноземного досвіду, іноземних спеціалістів, але власне правові механізми притягнення до відповідальності», — зазначила Оксана Коляда.
Згідно із Дослідженням організації, ветерани також хочуть брати участь в усіх цих процесах: вони готові бути залучені в процес притягнення до відповідальності, долучатися до роботи певних структур, які будуть працювати в тому числі на деокупованих територіях і працюватимуть в системі перехідного правосуддя. Вони також зацікавлені у вилученні з інших країн воєнних злочинців, які там можуть переховуватися і в доставці їх в Україну для притягнення їх до відповідальності.
Водночас за словами Оксани Коляди, ветерани та ветеранки також хочуть справедливості і щодо всього, що вони зробили для захисту України. Зокрема, це стосується відновлення їхніх прав на нормальне життя — права на здоров’я, освіту, ведення бізнесу тощо. Треба, щоб і кожна громада включалася у відновлення справедливості для своїх людей, які зараз служать.
Україна має сама вибудувати ефективну систему правосуддя
Процес досягнення справедливості — складний. «Чому зі мною це відбувається», «як так трапилось, що я потрапив в полон», «чому з мене знущались» — з такими питаннями дуже часто стикаються юрист(к)и Ukrainian Legal Advisory Group, які починаючи з 2014 року представляють інтереси людей, які постраждали під час війни.
«Якщо розкласти на елементи, що саме маніфестує Феміда, то тут є «ваги» — з одного боку людяність, а з іншої сторони ваг — відповідальність. «Меч» — це безапеляційне рішення, що так має бути. «Заплющені очі» означають, що для справедливості немає значення статус людини. Тому для мене пошук справедливості або справедливість полягає саме в імплементації цих елементів Феміди в реальному житті, конкретно для конкретних людей, для конкретного суспільства», — каже Надія Волкова, директорка Ukrainian Legal Advisory Group, членкиня Коаліції «Україна. П’ята ранку».
На думку Надії Волкової, архітектура, яка існує сьогодні у світі щодо забезпечення правосуддя, є недостатньою: «Ми маємо Міжнародний кримінальний суд, який має обмежений ресурс. Він має більше досвіду ніж всі інші, але той виклик, який презентує ситуація з Україною, зараз є новим для МКС, їм так само потрібно розбудовувати цей досвід». Важливо розуміти, що жоден із міжнародних механізмів не зможе забезпечити відчуття справедливості, поки Україна сама не вибудує для себе ефективну систему правосуддя.
Проглянути дискусію «Ціна справедливості: хто, як і скільки платитиме за неї» за посиланням: forum.ednannia.ua