Два роки дії Національної стратегії у сфері прав людини: результати моніторингу
5 вересня у вільному просторі "INVERIA flow space" відбулася презентація під назвою "Права людини як айсберг в океані реформ", яку правозахисники присвятили дворіччю дії Національної стратегії у ...
Додано:
Громадський Простір
5 вересня у вільному просторі “INVERIA flow space” відбулася презентація під назвою “Права людини як айсберг в океані реформ“, яку правозахисники присвятили дворіччю дії Національної стратегії у сфері прав людини. Для журналістів, громадських активістів, представників міжнародних організацій презентовано результати моніторингу виконання Нацстратегії, обговорено досягнення та проблемні питання, що виникають у процесі імплементації стратегії.
“Спеціально підібрана назва – “Права людини як айсберг в океані реформ” – багато чого відбувається в усіх сферах, але насправді мова має йти про те, що права людини повинні пронизувати будь-яку реформу і бути ядром або в центрі уваги будь-яких реформаторських дій. Очевидно, ми, як Офіс Уповноваженого ВРУ з прав людини спільно з партнерами з правозахисного середовища, будемо постійно відстоювати цю тезу. Ключове питання – а де ми, власне, вся правозахисна спільнота, і в якості кого себе почуваємо на цьому правозахисному айсбергу в океані реформ? Чи все ж таки ми відчуваємо себе білими ведмедями і повинні поводитися належним чином, чи більш вразливим звірятком, яке ніхто не слухає і на яке ніхто не звертає увагу?“, – зауважує керівник Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Богдан Крикливенко.
“Насправді в серпні місяці, хто відслідковує, звернув увагу, що вже є два роки указу Президента, яким було затверджено Національну стратегію у сфері прав людини, документ до якого і наразі немає ніяких питань, на відміну від Плану дій, який був у подальшому затверджений на виконання цього указу. Є дійсно велика кількість питань щодо актуальності, щодо стану виконання, але стратегія залишається в актуальному стані з плином двох років. Це говорить про те, що вся та робота, яка була зроблена спільно із багатьма із присутніх із вас в залі, залишається на належному рівні, і ми повинні не упускати її із уваги, продовжити тиснути на будь-які важелі, які тільки можливі – чи національні, чи міжнародні для того, щоб все-таки ця Національна стратегія не залишалась декларативним документом. Тому що, переходячи до наступного документу, Плану дій, ми все-таки бачимо, що План дій все більше і більше стає декларативним документом, а рівень його виконання, на жаль, надзвичайно низький.
Це очевидно, природно призводить до втрати певного інтересу в експертному, правозахисному середовищі до цього документу, тому що коли ти докладаєш зусиль, працюєш над досягненням поставлених задач, але не бачиш жодного відгуку або реакції (чи бачиш реакції “для годиться”), то і руки опускаються. Якщо ви подивитеся на таблицю і проаналізуєте цифри, які тут є, можете дійти висновку про те, що як ми говорили рік тому – рівень виконання залишається десь на рівні однієї четвертої, так за рік нічого, на жаль, і не змінилося. Тому цей захід присвячений тому, що ми не повинні, навіть якщо бачимо стіну нерозуміння, байдужості опускати руки… “, – додає Богдан Крикливенко.
“Ми вирішили проводити три річні зустрічі, на яких виносити декілька тем на обговорення для того, щоб мати можливість зосередитися і більш ґрунтовно обговорити якісь окремі аспекти виконання Плану дій з реалізації Національної стратегії. Дійсно, сумна картина з його виконанням, але, знаєте, наступає вже такий період, коли я буду здивований, якщо органи державної влади і громадські організації, експертне середовище, не скажуть: “А чому ми взагалі будемо виконувати те, що планували у 2014 році? Воно вже неактуальне”. Я хочу почути вже такі питання, бо я не бачу планів, які не змінюються протягом двох-трьох років”, - зазначив Аркадій Бущенко, Виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини, керівник проекту USAID “Права людини в дії”.
“Тому, я думаю, що такі зосереджені і сфокусовані зустрічі на певних проблемах якраз і виведуть нас на розмову не тільки про те, чи гарно ми “доскакали” до певного рівня, а на розмову – чи “скачемо” ми в ту сторону, чи може нам треба змінити напрямок? Це буде не менш важливо і продемонструє більше розуміння з боку, в тому числі і державних органів, і експертного середовища, більше уваги до прав людини, ніж просто формальне звітування галочками за те, що ми зробили”, – підсумував Аркадій Бущенко.
Тематичний звіт за результатами моніторингу імплементації Національної стратегії у сфері прав людини доступний тут.
(Публікація є результатом спільної роботи Громадської платформи моніторингу імплементації Національної стратегії у сфері прав людини. Звіт підготовлений за матеріалами Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, Асоціації українських моніторів дотримання прав людини в діяльності правоохоронних органів, Консультативної місії Європейського Союзу та Української Гельсінської спілки з прав людини).
На заході окремими блоками було розглянуто такі питання: Запровадження інституту конституційної скарги”; “Забезпечення якісної і доступної безоплатної правової допомоги”; “Ратифікація Європейської конвенції щодо відшкодування збитку жертвам насильницьких злочинів”; “Окремі аспекти забезпечення ефективного розслідування злочинів, пов’язаних із катуваннями”; “Розслідування злочинів в зоні проведення антитерористичної операції”.
Доповідачами виступили: Олександр Євсеєв, науковий консультант судді Конституційного Суду України, Олексій Бонюк, в.о. директора Координаційного центру з надання правової допомоги, Вадим Човган, радник з правової реформи Консультативної місії Європейського Союзу, Іван Юрчик, експерт Асоціації українських моніторів дотримання прав людини в діяльності правоохоронних органів, Аліна Павлюк, юрист Центру стратегічних справ УГСПЛ.
Учасники заходу сподіваються, що привернення суспільної уваги до розглянутих тем та їхнє подальше широке обговорення сприятиме прискоренню прийняття необхідних нормативно-правових актів та вжиття Урядом відповідних заходів з метою поліпшення ситуації в окреслених сферах.
Окремі відео-доповіді усіх доповідачів чекайте незабаром на порталі Громадський Простір.