Європейські пенсії можливі там, де встановлено європейські системи пенсійного забезпечення

Представники експертного середовища, зокрема експерти Реанімаційного пакету реформ, закликали Верховну Раду України прийняти Законопроект №4608 щодо запровадження накопичувальної системи ...

пенсія

Громадський Простір

Представники експертного середовища, зокрема експерти Реанімаційного пакету реформ, закликали Верховну Раду України прийняти Законопроект №4608 щодо запровадження накопичувальної системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування та єдиних принципів нарахування пенсій, і за потреби поєднати його з іншими альтернативними законопроектами. За словами експертів, ще з 2003 року було закладено, що система пенсійного забезпечення в Україні має бути трирівневою (солідарний рівень, обов’язковий накопичувальний та добровільний накопичувальний рівні).

Як повідомила Маріанна Онуфрик, експертка з питань соціальної політики Інституту суспільно-економічних досліджень, уже є законопроект № 4608 (Проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запровадження накопичувальної системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування та єдиних принципів нарахування пенсій), внесений новим урядом, який вирішує більшість проблем, проте навколо нього виникли якісь інсинуації:

Ми рухаємося в Європу, чи ми рухаємося назад в Радянський союз, де в нас і надалі буде виключно солідарний рівень?

“Ми постійно чуємо (від політиків – авт.), що пенсійна реформа є надзвичайно важливою і актуальною, і потребує уваги. Проте, як виявилося, всі ці політики розуміють пенсійну реформу по-своєму. Вже те, що вона стала пріоритетом – це є великий плюс, але тепер залишилося зрозуміти, куди ж саме ми рухаємося – ми рухаємося в Європу, де є всі ці три рівні, чи ми рухаємося назад в Радянський союз, де в нас і надалі буде виключно солідарний рівень. Нещодавно ця тема ще більше сколихнула всі ЗМІ через те, що позиції ключових осіб в пенсійній реформі – і Віце-прем’єр-міністра Розенка, і Міністра соціальної політики Реви – кардинально різняться між собою. Ці події розгорнулися навколо Законопроекту 4608 – новий законопроект, внесений вже новим урядом, який насправді вирішує більшість проблем, внесений на заміну законопроекту уряду А. Яценюка, до якого ми мали насправді кілька зауважень, хоча й підтримували у першому читанні. Новий законопроект є на порядок кращий, проте, на жаль, навколо нього виникли якісь різноманітні чутки, інсинуації. 

пенсія

За словами Віталія Мельничука, головного експерта групи «Пенсійна реформа» Реанімаційного пакету реформ, Законопроект № 4608 вирішує 4 головних питання:

З 1 липня 2017 року буде діяти обов’язкова накопичувальна пенсійна система

“У солідарній системі передбачено повністю ліквідувати спецпенсії і перейти до єдиних принципів нарахування пенсій для всіх. Формула єдина, в якій застосовуються заробітна плата, з якої сплачувалися внески в пенсійний фонд і стаж. Передбачено, що з 1 липня 2017 року буде діяти обов’язкова накопичувальна пенсійна система. Смисл її в тому, що всі громадяни віком до 50 років, які працюють, то на їх користь будуть сплачуватися внески, спочатку 2%, і кожен рік будуть збільшуватися на 1%, і всі ці гроші будуть персоніфікуватися і накопичуватися на їх персональних рахунках. У нас є громадяни, які працюють в особливих умовах, так званий список 1 та список 2 за шкідливістю і, відповідно, для того, щоб компенсувати їм втрачене здоров’я, вони зараз йдуть раніше на пенсію. Сьогодні роботодавці платять на їх користь, ставки там досить великі від 7 до 18%, але це все йде в загальний котел Пенсійного фонду. Мова йде про те, що все це має бути персоніфіковано, ці кошти мають накопичуватися на персональних рахунках цих громадян”.

Окрім того, як зазначив В. Мельничук, законопроектом передбачено, що людина сама зможе вибрати недержавний Пенсійний фонд, в який буде сплачувати внески обов’язкової пенсійної системи, або прийняти рішення щодо Державного накопичувального фонду.

“Вперше в українській практиці законопроект № 4608 містить систему гарантування, якщо щось трапиться із грошима, які накопичуються в недержавних пенсійних фондах і в компаніях зі страхування життя. Держава своїми механізмами гарантує виплату внесених коштів, плюс інфляція. Ця гарантія напрямку записана в законі”, – наголосила Галина Третьякова, генеральний директор Української федерації убезпечення, експертка групи «Пенсійна реформа» Реанімаційного пакету реформ.

Нагадаємо, наприкінці травня Міністр соціальної політики Андрій Рева повідомив, що зниження ЄСВ на 16% не виправдало себе, оскільки ріст фонду оплати праці збільшився лише на 9%. Дефіцит Пенсійного фонду, що в минулому році нараховував  80 млрд.грн, складає сьогодні 145 млрд. грн.

Зростання ЄСВ – не вихід для Пенсійного фонду

На думку експертів, зростання назад ЄСВ призведе до катастрофи надходжень до Пенсійного фонду, тому що більшість підприємців просто підуть в тінь.

Ілля Несходовський, директор Інституту соціально-економічної трансформації, головний експерт групи «Податкова реформа» Реанімаційного пакету реформ:

“Коли ми подали інформацію в статистику до МВФ, то він погодився про те, що навантаження на заробітну плату є одним із найбільших у світі і це призводить до суттєвої тінізації заробітних плат, і відповідно, негативного впливу в цілому на економіку. І це було записано як один із моментів меморандуму МВФ щодо зниження податкового навантаження на заробітну плату. Нарешті з 1 січня 2015 року був застосований єдиний соціальний внесок в розмірі 22%. І лише тільки за результатами першого кварталу робиться висновок, що детінізація не відбувається. Але це є неправда. Не можна робити висновки лише тільки за один місяць, чи лише тільки за один квартал. Цей процес є тривалим”.

9 червня 2016 року  Міністр соціальної політики заявив, що  1 січня 2017 року планується запуск пенсійної реформи і ряд пропозицій вже узгоджені з МВФ. На черзі розширення бази оподаткування єдиним соціальним внеском, часткова легалізація сектору тіньових зарплат і збільшення сплати ЄСВ з мінімальної зарплати.

Читайте також: Маріанна Онуфрик: в Україні – просто армія пільговиків


Тематика публікації:      

Останні публікації цього розділу:

Культурна євроінтеграція та опір стиранню: про що говорили на Шостому Міжнародному Ярмарку Грантів у Сфері Культури

Безоплатна правова допомога для військових: контакти та ресурси

Як «Молода Просвіта» підтримує громади та переселенців на Івано-Франківщині

Діалог та підтримка: як ГЦ "Нова генерація" зміцнює громади Херсонщини

Євген Глібовицький: ми з вами не в кінці великих потрясінь, а на початку великих відкриттів

Юрій Антощук: працюємо над створенням рекомендацій херсонським громадам та відновленням соціальних зв'язків