Європейці асоціюють Україну з війною, Росією і бідністю
24 червня Інститут світової політики презентував результати масштабного опитування щодо європейських прагнень України, проведеного в шести найбільших країнах ЄС: Німеччині, Франції, Італії, Іспанії, ...
Додано:
Любов Єремічева
24 червня Інститут світової політики презентував результати масштабного опитування щодо європейських прагнень України, проведеного в шести найбільших країнах ЄС: Німеччині, Франції, Італії, Іспанії, Великобританії та Польщі.
За словами організаторів, опитування допоможе ідентифікувати проблемні моменти у відносинах України та ЄС та пролити світло на побоювання пересічних європейців. Отримані дані мають особливо важливе значення на тлі потужних зусиль, які докладає Росія для того, щоб знищити єдність держав-членів ЄС стосовно України.
Альона Гетьманчук, директорка Інституту світової політики ознайомила учасників презентації із результатами опитування:
“Отже, головні асоціації з Україною – це війна (46%), це переважно, Росія (18%), і бідність (9%). Як бачимо, це досить негативні образи, негативні асоціації, але ми маємо зустріти цю реальність, розуміти цю реальність і не плекати надмірних ілюзій, що Майдан змінив все чи, скажімо, всі в Європейському Союзі різко змінили ставлення до України, різко визнали нашу боротьбу за європейські цінності”.
“Було багато цікавих знахідок і одна із знахідок, що пропри дуже агресивну пропаганду Росії, нав’язування, що в Україні є фашизм, тільки 0,41% якимось чином назвали цю асоціацію, при чому вона була названа у двох країнах – в Іспанії та Італії. Тобто тут зрозуміло, де ми маємо працювати з цією темою”.
“Головні позитивні та нейтральні асоціації – Київ, Східна Європа, футбольна команда, красиві жінки…, Помаранчева революція, брати Клички, синьо-жовтий прапор…”
“З якими постатями асоціюється Україна? На жаль, чесно скажу, мене дещо розчарували ці постаті, тому що люди відповідали в основному за інерцією – брати Клички, Андрій Шевченко, з нових асоціацій, але не з нових облич – це Петро Порошенко (в основному з ним асоціюють Україну у Німеччині та у Польщі найбільше), а з Юлією Тимошенко в Італії… Але, як ми бачимо, це все одно ті відсотки, які свідчать, що Україна не асоціюється з конкретними постатями, тобто немає таких людей, які дійсно були б обличчям України в сприйнятті європейців“.
“Потім наступне питання – аргументи на користь приєднання України до ЄС, тут теж очевидні три лідери:“Україна – це частина Європи”, можна сказати, що це, фактично, гасло Євромайдану “Україна – це Європа”.“Маємо захистити Україну від нових зазіхань Росії” – для мене це було дуже несподівано і досить приємно – дійсно, що європейці готові ризикнути, надати нам європейську перспективу, щоб таким чином захистити Україну, тобто безпековий фактор… І “немає жодних підстав давати перспективу членства одним країнам Європи і відмовляти Україні”, тобто не може бути подвійних стандартів…”.
“Лише 1% вважає, що Україні не можна дозволяти вступати в ЄС, що Україна не має права на те, щоб бути повноцінним членом Європейського Союзу”.
“Проти приєднання (до ЄС) теж є чіткі лідери: “Україна має побороти корупцію” – я була здивована тим, що корупція взагалі не ввійшла в три ключові асоціації з Україною, я чомусь думала, що вона там буде, але увійшла бідність – можливо, це теж з цим пов’язано. “Україна має позбутися олігархів”, і “Україна – бідна країна, її вступ стане важким тягарем для ЄС”. Тобто, бачимо асоціацію з бідністю і мотивація щодо бідності теж супроводжує всі відповіді. Як на мене, всі ці три перші відповіді взаємопов’язані певним чином”.
“Ми також помітили певну байдужість – третина не визначились з аргументами ні за, ні проти членства. Ми зауважили, що найбільш байдужі до України і до її європейського майбутнього люди мешкають у Великобританії. Це можна пояснити заангажуванням у внутрішні питання, які зараз відбуваються у Великобританії. А найбільш скептичні щодо європейської перспективи мешкають у Франції”.
Виступ повністю:
Опитування було проведено компанією TNS на замовлення Інституту світової політики у рамках проекту “Нова європейська політика: Заповнюючи прогалину в інформації”, який здійснюється за підтримки проекту “Об’єднуємося заради реформ (UNITER)”, що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact Inc.