Футбол як інструмент для соціальної інтеграції дітей із зони конфлікту

Адаптуватися до нового середовища дітям внутрішньо переміщених осіб складно. Крім того, багато з них й досі страждають від травм та стресу від побаченого на власні очі і під впливом насильницького ...

33083044_1919778708073288_2782432332932448256_o

Громадський Простір

Адаптуватися до нового середовища дітям внутрішньо переміщених осіб складно. Крім того, багато з них й досі страждають від травм та стресу від побаченого на власні очі і під впливом насильницького конфлікту на сході України. 

“Я із Горлівки. Там йде війна. Ми спеціально приїхали сюди, щоб ніхто не постраждав. Війна  – це страшно, а тут (у Запоріжжі – авт.) її поки що немає…”

“Я приїхала із Єнакієвого. Мені дуже сумно за моє місто. Там зараз війна. А сьогоднішній день пройшов добре – ми весь день гралися… “  – це слова маленьких дітей із зони конфлікту, яких тема війни не скоро відпустить.

  • 73-85% дітей, переміщених із зони конфлікту, відчувають себе ізольованими у своїх класах і групах.

  • вулиці (92%) та школи (87%) – це ті місця, де діти-переселенці  найбільше потерпають від знущання, приниження і образ.

  • 86% педагогів та вчителів відчувають нестачу знань стосовно запобігання і подолання випадків стигматизації серед дітей і молоді, переміщених із зони конфлікту.

Такими є дані дослідження Всеукраїнської фундації «Захист прав дітей».

Футбол як інструмент для соціальної інтеграції дітей

Аби допомогти дітям-переселенця адаптуватися і подружитися з однолітками з приймаючих громад, Федерація футболу України за фінансової підтримки Європейського Cоюзу реалізовує унікальний проект – «Відкриті уроки футболу» («Open Fun Football Schools»). 

Футбол використано як інструмент для розробки і впровадження освітніх та інформаційних кампаній з метою врегулювання мирних питань, соціальної інтеграції та захисту дітей.

Команда проекту переконана, що футбол та ігри з елементами цього виду спорту допомагають дітям пристосуватися до нового оточення, виховати відповідальне ставлення до свого здоров’я, правопорядку та весело провести час на свіжому повітрі.

Як це відбувається

Мені було весело. На фестивалі я знайшов нових друзів, навчився новим футбольним прийомам. А ще – я попросився у тренера до футбольної секції. І мене прийняли!”, – поділився враженнями від участі у “Відкритих уроках футболу” Семен, маленький переселенець із Донецька.

Звісно, футбол не вирішить всіх проблем, але завдяки таким фестивалям діти й справді мають змогу відволіктися, знайти нові захоплення та подружитися між собою.

 


“Проект відкритий для всіх і націлений не на досягнення спортивного результату за будь-яку ціну, а на отримання радості від гри незалежно від рівня здібностей дитини, впровадження цінностей здорового способу життя молоді, профілактики та подолання дитячої злочинності і конфліктів, забезпечення рівного доступу до футболу дівчат, сиріт, дітей зі спеціальними потребами”.


 

Фестивалі футболу в 9 областях України

Проект «Відкриті уроки футболу» залучив 17 місцевих громад у Донецькій, Луганській, Харківській, Дніпропетровській, Запорізькій, Херсонській, Миколаївській, Одеській і Київській областях.

В цих областях активно проводяться масові 5-денні фестивалі футболу, в яких немає переможених. 

Зазвичай, в одному фестивалі одночасно беруть участь 200 дітей (50% дітей ВПО, 40% дівчат). Школи, які беруть участь у цьому проекті, отримують спортивний інвентар та обладнання.

 “Цей фестиваль – частина підтримки сходу України, де досі відбувається конфлікт. Багатьом з вас довелося поїхати, змінити звичний спосіб життя, школу, друзів. ЄС прагне відновити мир не тільки в Україні, а й ваших серцях. Ви заслуговуєте почуватися захищеними, мати можливість навчатися та грати”, − заявив голова Представництва Європейського Союзу в Україні Хюг Мінгареллі під час відкриття травневого фестивалю у м. Вишневе Київської області.

Хюг Мінгареллі грає футбол на фестивалі у Вишневому (фото European Union in Ukraine)

Завдяки проекту в 17 місцевих громадах створюються міжсекторні мережі серед громадських об’єднань (зокрема, регіональних федерацій футболу і клубів), шкіл, батьків, органів місцевого самоврядування, поліції, психологів, які спільними зусиллями сприяють взаємодії та соціальній інтеграції між вимушено внутрішньо переміщеними дітьми і молоддю з Донбасу і Криму та їхніми однолітками з приймаючих громад. 

“Миротворча діяльність, врегулювання складних питань, захист дітей та поваги до різноманітності не є предметом виключно одного сектору. Це вимагає скоординованих і об’єднаних зусиль, де зацікавлені сторони, які знаходяться в прямому і постійному контакті з дітьми та молоддю, а також відповідальні органи, працюють разом і зустрічаються для обміну думками й пропозиціями, а також розробки дієвих підходів”, – зазначив національний координатор проекту Євген Столітенко.


Основними виконавцями проекту, підтриманого Євросоюзом, є: Асоціація крос-культурних проектів (Данія), Федерація футболу України, Всеукраїнська Фундація «Захист прав дітей», StreetFootballWorld (Німеччина), в партнерстві з Міністерством освіти і науки України та Національною поліцією України

 

Матеріал підготовлений в рамках The EU Project for Civil Society Development in Ukraine. Проект ЄС для розвитку громадянського суспільства в Україні створено задля зміцнення українського громадянського суспільства шляхом посилення ролі організацій громадянського суспільства у реалізації та моніторингу демократичних реформ та всебічному соціально-економічному розвитку в країні. 


Тематика публікації:        

Останні публікації цього розділу:

Культурна євроінтеграція та опір стиранню: про що говорили на Шостому Міжнародному Ярмарку Грантів у Сфері Культури

Безоплатна правова допомога для військових: контакти та ресурси

Як «Молода Просвіта» підтримує громади та переселенців на Івано-Франківщині

Діалог та підтримка: як ГЦ "Нова генерація" зміцнює громади Херсонщини

Євген Глібовицький: ми з вами не в кінці великих потрясінь, а на початку великих відкриттів

Юрій Антощук: працюємо над створенням рекомендацій херсонським громадам та відновленням соціальних зв'язків