Хто фінансує кандидатів у президенти?

Кандидати у президенти вперше в історії добровільно відкривають фінансування до дня голосування. Таких виявилося лише п'ятеро. Проте жоден не зміг надати повного проміжного звіту кампанії за ...

вибори

Громадський Простір

Кандидати у президенти вперше в історії добровільно відкривають фінансування до дня голосування. Таких виявилося лише п’ятеро. Проте жоден не зміг надати повного проміжного звіту кампанії за методологією руху ЧЕСНО – із зазначенням списку донорів та сум внесків, а також переліком контрагентів та сумами витрат.

За словами Світлани Заліщук, директора проектів ГО «Центр UA», такий підхід, що саме лідери перегонів відкрили своє фінансування свідчить про певне зростання політичної волі політиків, які планують стати майбутніми лідерами.

Інформація про донорів виборчих фондів залишається найбільш чутливою для кандидатів. Вони бояться відкривати прізвища тих, хто надав кошти, та скільки коштів надано, зазначила Світлана Заліщук.

Учасники Руху ЧЕСНО також відмічають, що більшість коштів із передвиборчих фондів йшло на оплату ефірного часу на телебаченні. Наприклад, в Ю.Тимошенко та П.Порошенка це становило аж 80% виборчого фонду.

Отож, п’ять з двадцяти одного зареєстрованого кандидата на пост Президента України –Богомолець, Гриценко, Порошенко, Тігіпко та Тимошенко – частково розкрили інформацію про фінансування своєї передвиборчої кампанії.

Фінансові звіти з початку своєї кампанії публічно оприлюднюють лише два кандидати -Ольга Богомолець (публікує фінансові звіти на своєму сайті) та Анатолій Гриценко(публікує часткову фінансову звітність на своєму сайті).

На офіційному сайті О.Богомолець можна знайти список людей, які перерахували гроші на заставу для участі у виборах. Також Ольга Вадимівна надала найбільш детальний постатейний звіт про витрати із зазначенням контрагентів, які отримали платежі більші за 20 тис. грн. Cтаном на 15 травня витрати виборчого фонду Богомолець склали 1 437 048,65 грн. Водночас кандидатка не назвала cум надходжень до фонду та прізвищ донорів, які, за словами юридичної служби, не надавали згоди на розкриття цієї інформації. Сама Ольга Богомолець внеску до свого виборчого фонду не робила.

Звіт А.Гриценка єдиний з усіх, який містить прізвища донорів, що зробили внески до виборчого фонду, однак без зазначення сум цих пожертв. Також у публічному звіті можна знайти детальний перелік усіх контрагентів, яким було здійснено виплати з передвиборчого фонду, проте без цифр. Кандидат прозвітував, що на даний момент витрати з фонду загалом склали 8 249 571 грн.

У звіті Петра Порошенка зазначено, що єдиним джерелом надходжень до його виборчого фонду є власні кошти кандидата. Сума загальних витрат передвиборчої кампанії кандидата станом на 15 травня – 88 224 760 грн, залишок на рахунку – 175 240 грн. За даними майнової декларації кандидата, доходи Порошенка за 2013 рік становили менше 60% цієї суми, зокрема на банківських рахунках політика зберігалося більше 114 млн грн. Кандидат у звіті відкрив також статті основних видатків та розмір витрат на них. Майже 80% цих витрат – оплата ефірного часу на телебаченні. Контрагентів пан Порошенко не назвав.

Сергій Тігіпко зазначив, що фінансування передвиборчої кампанії здійснюється винятково його власними коштами. Утім, він назвав лише загальну суму витрат, не надавши їхнього постатейного викладу та списку контрагентів. Станом на 17 травня загальна сума витрати Тігіпка склала 68 млн грн, що складає близько чверті задекларованих доходів кандидата за минулий рік. Більш розлогий звіт кандидат пообіцяв оприлюднити лише після виборів.

За даними звіту Юлії Тимошенко, основну роль у фінансуванні її виборчої кампанії відіграла партія ВО «Батьківщина». Саме партією було сплачено передвиборчу заставу, партійні кошти становили 80% надходжень до виборчого фонду. Імена 181 фізичної особи, які перерахували 8 569 000 грн, у звіті не розкрито. Згідно звіту, загальний розмір фонду Тимошенко станом на 15 травня становив 40 748 250 грн. У звіті надано інформацію про залишок на рахунку та постатейних опис основних витрат. Майже 80% – оплата ефірного часу на телебаченні.Контрагентів, що здійснювали послуги для кандидата, не зазначено.

Детальніше про фінансування кандидатів на сайті Руху Чесно.

Учасники руху Чесно запропонували кандидатам підписатися під законопроектом Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо забезпечення прозорості фінансування політичних партій та передвиборної агітації.

Як наголосив Тарас Шевченко, директор Інституту Медіа Права, цей законопроект стосується не лише виборів президента чи виборів взагалі, але й теми фінансування політичних партій загалом. Законопроект не є фінальним, він передбачає перші мінімальні кроки, які мають бути здійснені вже зараз.


Тематика публікації:      

Останні публікації цього розділу:

[ви]СТОЇМО: консолідація українців заради спільної перемоги

Максим Буткевич: щоб протистояти смерті, не можна відмовлятися від власної свободи

Громадянське суспільство в умовах війни: презентовано Барометр ОГС 2024

Культурна євроінтеграція та опір стиранню: про що говорили на Шостому Міжнародному Ярмарку Грантів у Сфері Культури

Безоплатна правова допомога для військових: контакти та ресурси

Як «Молода Просвіта» підтримує громади та переселенців на Івано-Франківщині