Іноземні агенти — загроза громадянському суспільству? Відео дискусії

Як норма про іноземних агентів в Україні загрожуватиме громадянському суспільству та вплине на звільнення в’язнів Кремля?Громадський Простір записав відео цікавої експертної дискусії Іноземні агенти ...

іноземні агенти (2)

Громадський Простір

Як норма про іноземних агентів в Україні загрожуватиме громадянському суспільству та вплине на звільнення в’язнів Кремля?

Громадський Простір записав відео цікавої експертної дискусії Іноземні агенти – загроза громадянському суспільству?, яку організували Центр громадянських свобод та Правозахисний порядок денний – радимо до перегляду усій громадсько активній спільноті.


 

Спікери:

  • Метью Шафф, директор Представництва Фрідом Хаус в Україні
  • Олена Семьоркіна, експертка Української Гельсінської спілки з прав людини
  • Григорій Фролов, Директор Дома Свободной России в Киеве

Модераторка: Олександра Матвійчук – голова правління Центру громадянських свобод

Нещодавно фракція “Народний фронт” ініціювала у Верховній Раді створення законопроекту про реєстрацію іноземних агентів, який має, на думку ініціаторів, захистити національні інтереси України перед виборами. 

Чому ініціатива парламентарів має мало спільного з боротьбою проти російської пропаганди та більше схожа на нову хвилю утисків активістів та як вона може вплинути на захист в’язнів Кремля, пояснювали експерти на круглому столі “Іноземні агенти – загроза громадянському суспільству?”.

Ніхто із ініціаторів законів про іноземних агентів, на жаль, не прийняв запрошення прийти і розповісти про свої ініціативи в інтересах України. А питань багато:

  • Чи може накладення штампу “іноземний агент” стати ефективним інструментом проти російської пропаганди
  • Який орган і за якою процедурою буде визначати хто є агентом російського впливу
  • Як в українських умовах це може бути використано проти громадських структур, що нелояльні до влади або просто критикують її за очевидні порушення, про що свідчать уроки Угорщини та Польщі, де до влади прийшли популістичні уряди

Ініціатори законодавчих нововведень наголошують на необхідності протидіяти незаконному втручанню Росії у внутрішню державну політику, яке очікувано активізується під час наступного виборчого року.

“Якщо брати громадські організації, то існує закон, який регулює ці питання. В нас передбачена процедура реєстрації представництв іноземних неурядових організації, де є відповідні форми з інформацією про власника, засновника в країні походження тощо. Ця інформація з’являється в державному реєстрі, але перед внесенням перевіряється. Це доволі тривала процедура, а тому у спецслужб є необхідний час, щоб знайти щось підозріле. Якщо брати ЗМІ, то в Україні передбачена реєстрація відділень медіа, що засновані в інших країнах, вона також має багато інформації про фінансування та власників. Тому цього може бути достатньо”, – пояснює аналітикиня Центру стратегічних справ УГСПЛ Олена Семьоркіна,

“У таких країнах, як Україна, де судова система перебуває в процесі реформування та існує болюче питання корупції в правоохоронній системі, такий закон є загрозою. По суті, будь-яка людина може застосувати його у своїх інтересах проти критиків або людей, директор представництва організації “Фрідом Хаус в Україні” Метью Шафф. 

“Коли Путін повернувся до влади, то закон про іноземних агентів став стрижневим документом, який ударив по асоціації спостерігачів “Голос”. Завдяки їхній роботі з розкриття порушень під час голосування люди вийшли на вулиці. Логіка у депутатів була проста: в США діє така норма – вона добре працює. Для людей із громадянського сектору відразу все було ясно, але публічний міф залишався таким”, – директор “Будинку вільної Росії” Григорій Фролов.

 Олександра Матвійчук підсумувала, що планується і до чого можна доєднуватися:

  • Долучайтеся до поширення інформації, медіа включайтесь – в першу чергу!
  • Правозахисний порядок денний готує позицію-заяву – ГО та всі активні спільноти – долучайтесь до формуванна кола союзників!
  • Презентаційна група з експертів для зустрічей з депутатами – донесення позиції громадянського суспільства
  • Інформаційна кампанія “Вас дурять”, це не те, що допоможе в протидії російській агресії
  • Напрацювання аналітики для поважних інституцій


Тематика публікації:    

Останні публікації цього розділу:

Культурна євроінтеграція та опір стиранню: про що говорили на Шостому Міжнародному Ярмарку Грантів у Сфері Культури

Безоплатна правова допомога для військових: контакти та ресурси

Як «Молода Просвіта» підтримує громади та переселенців на Івано-Франківщині

Діалог та підтримка: як ГЦ "Нова генерація" зміцнює громади Херсонщини

Євген Глібовицький: ми з вами не в кінці великих потрясінь, а на початку великих відкриттів

Юрій Антощук: працюємо над створенням рекомендацій херсонським громадам та відновленням соціальних зв'язків