Кам`янець-Подільський: як культурні ініціативи переростають у громадські організації

Продовжуємо Вас знайомити із громадськими організаціями міста Кам’янець-Подільський. З головою ГО «Творче об’єднання письменників та художників «Кам’яний острів» Тетяною Сметанюк Громадському ...

Тетяна Сметанюк

Віталій Ніщименко

Продовжуємо Вас знайомити із громадськими організаціями міста Кам’янець-Подільський. З головою ГО «Творче об’єднання письменників та художників «Кам’яний острів» Тетяною Сметанюк Громадському Простору вдалось поспілкуватись під час культурного форму «Кам’яний острів», який зібрав письменників, художників, істориків, архівістів та культурних діячів з усієї України. Тетяна, одна з організаторок форуму, знайшла вільну хвилинку, у напруженому форумному графіку, щоб розповісти про організацію, її сьогодення та активності.

Громадський Простір: Яка Ваша історія організації?

Тетяна Сметанюк: Історію організації можна поділити на дві частини: перша від 2014 року, коли ми були просто як об’єднання творчих аматорів, які мали спільний інтерес щось залишити на згадку не тільки про буремні часи, а взагалі про українську культуру та мистецтво. Потім так трапилося, що ця творча ініціатива розділилася на дві частини. І частина, що стала основою громадської організації, у своїй діяльності вирішила діяти юридично. У 2015-му ми заснували громадську організацію, щоб у нас були всі юридичні права. Так ми захищаємо себе і захищаємо тих людей, які з нами співпрацюють. Ми в статуті прописали захист авторських прав, допомогу в організації різних культурних заходів, видання певної літератури та підтримка ініціатив, які пов’язані з культурою. Без громадської організації неможливо було би це зробити. Тому важливо сказати, що мета створення нашої громадської організації – це захист її членів та людей, які працюють у сфері культури в Хмельницькій області.

Громадський Простір: Що наразі у фокусі серед проектів?

Тетяна Сметанюк: У нас є три видавничих проекти. Ми починали свою діяльність з такого журналу як «Phoenix». Пізніше, як утворювали ГО, ми змінили назву і він став «White Phoenix». Це «Білий Фенікс», який має на меті те, що кожний письменник починає з білого аркуша. І цей аркуш кожного разу перетворюється, згорає і знову народжує нові твори. Ще одним таким нашим літературним проектом стали «Сни Аурінії», які ми видали теж у 2015 році. Це шість різнопланових творів про Кам’янець-Подільський, маленькі новели, які показують історію, культуру, кохання, яке трапилося саме в цьому місті. Нещодавно у спільному тандемі Олі Комарової та Віки Крижанівської вийшла збірка «Кольорова поезія». Це київські автори і автори з усієї України, але під егідою нашої ГО. Великим пластом діяльності є культурний форум «Кам’яний острів». Він вже відбувається вдруге. Ми проводимо його кожного року у 20-х числах вересня. Перший форум дуже цікаво розпочинався. Це була така велика солянка усіх: письменників, художників, істориків, психологів, архівістів. Це те, що, на наш погляд, ми вважали складовими культури, які зараз формують Україну, українську культуру.

білий фенікс

Громадський Простір: Чому вирішили проводити культурний форум?

Тетяна Сметанюк: Цікаве питання. Нам було важко запрошувати поодинці письменників у Кам’янець-Подільський. Ми на початку своєї діяльності проводили такі акції і зрозуміли, що письменнику, окрім того, щоб приїхати до Кам’янця-Подільського – ще потрібно спілкуватися. І ми вирішили зробити такий форум, який би об’єднав людей різних напрямків. Ми не тільки даємо можливість прочитати лекцію для слухачів, але й намагаємося створити таку атмосферу спілкування, щоб історики збагатилися, літератори почули історичні аспекти. Можливо, щоб у них виникли задумки. Тобто такий симбіоз. Але це досвід, не можна сказати, що ми в один момент вирішили – це буде хороша ідея провести такий форум. Ні, він наче народився сам по собі. Таке дітище, яке нас радує. І продовжує радувати. Зараз в Україні дуже багато різних форумів, конференцій саме культурного змісту – і це надихає брати все вищу і вищу планку.

Громадський Простір: Окрім форуму проводите ще якісь заходи?

Тетяна Сметанюк: Буває… Наприклад, можуть звернутися письменники і художники, щоб ми їм допомогли. Ми йдемо назустріч і допомагаємо. Тому що наша ГО є відкрита до будь-якої співпраці, до будь-яких нових ініціатив. Ми не можемо себе обмежити, тому що ми тоді будемо закриті і станемо непотрібні.

Камяний Острів

Громадський Простір: Розкажіть про ЛітМетр

Тетяна Сметанюк: Цей проект ЛітМетр народився під Новий Рік, в проміжку між 2015 і 2016 роком, коли ми святкували великим колективом. Василь Жмендак (Дикий Пес:D), активний учасник громадської організації “Творче об’єднання письменників та художників “Кам’яний острів”, запропонував знімати короткі ролики на поезію. Поезію ми брали переважно із «White Phoenix» і співпрацювали з нашими авторами. Знімали короткі, але промовисті ролики, які би доповнювали те, що хотів сказати автор. Ми його презентували буквально в квітні. Що цікаво, ми захопили майже все місто – знімали в різних куточках, в різних ракурсах. Зйомки проходили в Кам’янці-Подільському та Одесі. Зараз ми думаємо, як його реорганізувати та можливо щось змінити – ми в стадії доопрацювання. Наша ГО працює, щоб цей проект став грантовим. Ми його пропонуємо різним фондам, тому що він такий трішки коштовний – нам потрібна техніка, апаратура. Ми шукаємо благодійників, які підтримують саме цей проект.

Громадський Простір: Чи показували Ви десь ці фільми?

Тетяна Сметанюк: Так, у нас було вже дві презентації по цьому проекту. Одна презентація відбулася в квітні, друга презентація відбулася на другому культурному форумі «Кам’яний острів» і всі ролики є викладені на нашій сторінці в YouTube. Вони поширюються у соціальних мережах facebook та vk. Ми їх не закриваємо, ми хочемо, щоб якомога більше людей побачили та почули сучасних авторів.

???????????????????????????????

Громадський Простір: Як розвиваєте організацію?

Тетяна Сметанюк: Розвиваємо потихеньку. Крок за кроком. Ми не можемо взяти високу планку одразу. Я не можу сказати, що Кам’янець-Подільський провінційне містечко. Воно маленьке із своїми ресурсами, які не дозволяють дуже швидко розвиватися у сфері культури. Кам’янець багатий на історичні події, на історичні постаті. Але ми шукаємо свої шляхи, свої моменти росту. Ми виходимо за межі міста пишучи проекти, зараз подаємо в різні фонди, в різні організації, щоб стати партнерами або мати якісь грантові кошти на реалізацію своїх ідей. Ми маленькими кроками творимо свою історію.

Громадський Простір: З якими організаціями співпрацюєте?

Тетяна Сметанюк: За межі країни ми ще не виходили. Почну з міста. В нас є чудова ГО «Секвенція». Вони проводять великий такий оперний фестиваль, дуже гарно співпрацювали на першому форумі. Далі в нас йде співпраця з Просвітою. Ось буквально нещодавно ми стали партнерами з Британською Радою. Я з першого по п’яте жовтня на навчанні їду до них. Нам дуже допомагає режисер Андрій Заєць. Він знімав ролик до першого форуму, він постійно нас підтримує, виступаємо партнерами в різних громадських ініціативах. Не тільки в культурі, а, наприклад, в акціях прибирання.

Громадський Простір: Що б Ви побажали іншим громадським організаціям, активістам?

Тетяна Сметанюк: Працювати. Працювати над собою, працювати над своєю ГО і ніколи не опускати руки. Ніколи. Тому що, коли ти один раз здашся і відступиш назад, ті люди, які поруч з тобою – зрозуміють, що тобі це неважливо. То їм тим паче. В ГО повинні бути всі лідерами. І коли вони лідери, і ти поруч з ними – ти постійно працюєш і це успіх. В мене таке побажання. Я не можу сказати, що це моя особиста формула, я так бачу світ, я так бачу кожного з членів своєї ГО. Тому що в них величезний потенціал, як в кожного в Україні, який намагається щось зробити. І цей потенціал може вивести країну з величезної скрути.

Спілкувався Віталій Ніщименко
Робота з текстом Христини Юхней


Тематика публікації:    

Останні публікації цього розділу:

Юрій Антощук: працюємо над створенням рекомендацій херсонським громадам та відновленням соціальних зв'язків

Простір, де вас вислухають, творить умови для зцілення: Франческо Ардженіо Бенаройо про досвід допомоги українцям

Репортажно з Алеї ГО «Згуртованість»: у Києві відбувся #РазомДіємо Фест

Меморіал: створення нової культури пам’яті, віддаленої від радянщини

"Якщо не працювати з культурою, то є сусідні держави, які б хотіли з нею попрацювати" — Яна Бойцова

Юлія Соловйова: мотивацією має бути бажання жити під синьо-жовтим стягом