Коучинг для громадських організацій – як максимально впливати із невеликими ресурсами
В Україні вже понад рік активно діє громадська організація ICF Ukraine, яка представляє Міжнародну Федерацію Коучингу (International Coach Federation або ICF) - велику структуру, що налічує більше ...
Додано:
Громадський Простір
В Україні вже понад рік активно діє громадська організація ICF Ukraine, яка представляє Міжнародну Федерацію Коучингу (International Coach Federation або ICF) – велику структуру, що налічує більше 28000 членів у 120 країнах світу.
Організація займається не тільки просуванням професії коуча, а й забезпечує незалежну сертифікацію рівня професіоналізму коуча шляхом тестування маркерів володіння основними компетенціями та створення великої мережі навчання фахівців.
Попри те, що коучинг розвивається в Україні вже понад 10 років, ICF Ukraine має на меті транслювати та розвивати саме професійний коучинг найвищих стандартів та зробити його невід’ємною частиною нашого суспільства.
Що таке коучинг? Для кого він? Як коучинг може допомогти неурядовим організаціям? Про це і не тільки Громадському Простору розповіли представники ICF Ukraine – Аліна Кравченко, президент ICF Ukraine, та Катерина Тімонькіна, член ради директорів ICF Ukraine.
Наша місія – зробити коучинг невід’ємною частиною українського суспільства
“Для чого взагалі ми працюємо як громадська організація? Чому ми обрали саме ICF і представляємо ICF в Україні? Тому що ICF дає загальне визначення, одне для всіх, що таке коучинг. Має єдине розуміння компетенцій професійного коуча, етичний кодекс та понад 20 років досвіду. За рік нашого існування ми вже зробили багато, щоб об’єднати професійних коучів. І місія нашої організації – зробити коучинг невід’ємною частиною нашого суспільства”, – пояснює Аліна Кравченко.
Коучинг, за визначенням ICF, це партнерство з клієнтами у процесі розумового та креативного мислення, що надихає клієнта підвищити свій особистий та професійний потенціал.
Переможцем стає той, хто має стан переможця
Більш ніж 35 років тому професіонали з психології, спортивної психології та бізнесу зрозуміли, що перемога у спорті – це не завжди справа техніки. Перемагають ті, хто має стан переможця.
Експерти дійшли до висновку, що якщо цей стан допомагає спортсменам, то він може допомагати будь-якій людині досягати успіхів, і робити це набагато швидше.
Коучинг не навчає, а допомагає відкрити нові ресурси
Однак варто зауважити, що коучинг спрацьовує з тими, хто вже має якийсь досвід. Тобто, коучинг не навчає, а допомагає відкрити нові ресурси, потенціали завдяки цьому новому стану.
Коучинг корисний не лише бізнесменам чи політикам, він може покращувати життя будь-якої людини.
Хто такий коуч та як ним стати?
Зараз дуже багато людей називають себе коучами, не розуміючи що це таке. Справжнім коучем може вважати себе людина для якої коучинг є професію. А для цього потрібно пройти спеціалізоване навчання у школах, що навчають професії коуча, яких достатньо і в Україні. А якщо англійська мова не є бар’єром, то можна проходити навчання і в міжнародних програмах.
При виборі навчальної програми важливо звернути увагу на наявність акредитації.
Тут варто знати, що існує 3 види акредитації: Accredited Coaching Training Program (програми, які включають понад 125 годин навчання коучингу), Approved Coaching Specific Training Hours (специфічні години навчання коучингу – не менш ніж 60 годин навчання), Continuing Coach Education (для тих, хто пройшов базове навчання і хоче покращити свої знання).
Коучі з етичним кодексом
Коучі ICF, стаючи членами організації, погоджуються слідувати етичному кодексу, який існує вже понад 20 років і щоразу переглядається глобальною організацією, всіма 64 країнами та 137 відділеннями.
Етичний кодекс існує для того, аби клієнти та самі коучі, відчували себе в безпеці. Наприклад, якщо клієнт розуміє, що коуч перевищив свої повноваження або зробив щось не в рамках цього етичного кодексу, подається заява, яка буде розглядатися незалежними експертами глобального офісу. Якщо порушення коуча буде підтверджено, його позбавляють членства в організації.
“Ми, професійні коучі ICF, усвідомлено вчимося все життя, незважаючи на кількість років практики. Бо не зважаючи на різноманітність запитів завжди мусимо бути готові допомогти клієнтові досягнути вершин свого потенціалу. Тому коучі вибирають ICF як одну з організацій, яка дає структуру та можливості для постійного професійного розвитку ”, – пояснює Катерина Тімонькіна.
В українців є запит на коучів
В українців є запит на коучів, однак наразі найбільше такими послугами користуються за індивідуальним запитом, рідше за запитом організацій.
“У business-коучингу ми працюємо над покращенням процесів, а в executive-коучингу – над так званим executive presence керівника компанії: як він впливає на компанію, яка у нього лідерська місія, який сенс він несе, – пояснює Катерина Тімонькіна. – Залучення компаніями послуг executive та business-коучинг не дуже поширено в Україні. Наприклад, у США, коучинг вже давно вбудований в процес розвитку сьогоднішніх та потенційних лідерів компаній”.
Переважно запит приходить тоді, коли людина заплуталася, втомилася, не знає, що робити далі.
“Це основний запит. Можна назвати його особистим, а потім ми розуміємо, що, можливо, це пов’язано із змінами: кар’єрними, віковими, смисловими, або з тим, що ця людина взяла на себе тягар, який не може підняти”, – зауважує Катерина.
Чи потрібен коучинг громадянському суспільству?
Експертки вважають, що коучинг може бути ефективним інструментом у підтримці громадських організацій.
“Мені вдалося трохи попрацювати з волонтерами після Революції Гідності. Тоді я задумалася про важливість такого інструменту як коучинг для суспільства. Волонтери Майдану взяли на себе неймовірне навантаження, не будучи лідерами, керівниками, не маючи досвіду щось організовувати. У них був той героїчний «стан» – була вища мета, яка з’являється тоді, коли ми віримо в щось дуже важливе і розуміємо – «хто, якщо не я». А коли вичерпується ресурс, люди стикаються із вигоранням, втомою, розчаруванням, – пояснює Катерина. – Тому, щоб такий «стан» утримати, потрібно перш за все розуміти, що він може змінитися, бо все в житті дуже швидко змінюється. Що мені потрібно робити, щоб його утримати? Як я повинен підготуватися? З ким? Відповісти на всі ці питання необхідно, і коуч може бути підтримкою в цьому”.
Коучинг може дати громадянському суспільству усвідомленість
Коучинг не є маніпулятивним підходом, він дає можливість кращому вийти назовні.
“Найкраще, що коучинг дає громадянському суспільству – це усвідомленість. Це усвідомленість про те, як я сприймаю реальність, про те, як мене сприймають, про те, які є допоміжні інструменти, про те, що завжди є вихід, і вихід цей можна обрати, і це ваш вибір, і коли ви берете на себе відповідальність, ви стаєте сильнішими, а не слабшими”, – наголошує експертка.
Коучинг як ефективний інструмент при вигоранні
Перш за все, потрібно розуміти, що є різні стадії вигорання: коли ви помічаєте деякі симптоми, коли вам дуже важко, коли ви готові все кинути, і коли ви вже все кинули.
Громадські організацій часто працюють з важкими темами, і їм на це не вистачає внутрішнього ресурсу. І тут важливо знати, як резервувати свій ресурс, що тобі необхідно робити, щоб бути у змозі себе підтримати. “Тобто коучинг допомагає цим активістам та активісткам виділити себе із загального”, – каже Катерина.
Варто зауважити, що коучі не працюють із психологічними травмами. Якщо у людини депресія, то коуч не може з нею працювати, це вже робота для психолога.
“Взагалі раджу громадським організаціям звертатися до коучів ще до того, як вони починають відчувати своє вигорання і демотивацію. Як кажуть лікарі, краще не лікуватися, а підтримувати свій здоровий стан. І громадським організаціям для того, щоб підтримувати свій здоровий стабільний стан з курсом на розвиток та розквіт, та збільшення своїх позицій, краще звертатися до коуча вже с самого початку”, – рекомендує Аліна Кравченко.
Допомога коуча потрібна для того, щоб побудувати свою структуру, взаємодію, для того щоб зрозуміти, для чого/кого вони це роблять, для того, щоб з самого початку отримати свою опору.
Бо опору варто мати із самого початку, а не шукати її тоді, коли вже вигораєш. І так само, важливо залишатися прикладом для тих, кого громадська організація залучає.
Метод “360 градусів” для оцінки персоналу
Маршалл Голдсміт, один з найвідоміших коучів сучасності, придумав так званий метод оцінки взаємодії персоналу в реальних робочих ситуаціях – “360 градусів”.
Тобто, всі люди, які працюють з вашою організацією, є в тій чи іншій мірі клієнтами організації. Є зовнішній та внутрішній клієнт. І коучинг дуже добре допомагає налагодити ефективні комунікації та взаємодію між вами і вашим клієнтом.
“Коучинг дає можливість подивитися, як моя поведінка впливає на бажання колег взаємодіяти зі мною: позитивно або негативно, і як я можу це змінити. Тому що моя ефективність як керівника визначається мiрою ефективностi людeй, якими я управляю. Якщо вони неефективні, або не йдуть за мною, то я, відповідно, не вмію управляти собою та ними дієво”, – пояснює Катерина Тімонькіна.
Навчитися позитивно взаємодіяти, незважаючи на розбіжності в характерах і розумінні, неприємні речі, та несподівані зміни – це значить зберегти організацію. Сприймати людей, які з нами працюють як своїх стейкхолдерів – це можливість для синергїї та довіри – ознака справжнього лідера, і коучинг в цьому дуже допомагає.
Коучинг прищеплює навик рефлексії та вміння постійно вчитися новому.
“Мені дуже подобається схема, що знання – це 10%, (все, що ми прочитали, все, що нам розповіли), усвідомлення – це 20% у вашому прогресі, і 70% – практика. Коли є усвідомлення, коучинг допомагає поставити мету і перевести вас з точки, в якій ви перебуваєте сьогодні, в ту, яку ви хочете, іноді змінивши її кілька разів. Коли я практикую нову поведінку, новий метод – тоді я розвиваюся. Чому тренінг часто не дає результатів? Тому що немає постійної практики”, – пояснює Катерина Тімонькіна.
“Попрацювавши два-три рази із коучем не треба думати, що ваше життя зміниться кардинально та миттєво. Бо до того моменту, як у вашому житті з’явився коуч, ви 20-30-40 років жили за певними зразками поведінки. І за одну-дві бесіди неможливо змінити все. Коучинг має тривати мінімум три місяці для забезпечення сталого результату”, – зауважує Аліна Кравченко.
Як все відбувається під час коучингу
Спочатку система людини починає опиратись. Ніхто не любить змін. І тому потрібно пропрацювати момент виходу із зони комфорту. І лише після того, як зміна вже почалась, і є розуміння, що вона вже імплементується у ваше щоденне життя, можна робити перерву у роботі з коучем.
Другий етап є більш усвідомленим, оскільки людина вже знає, як працювати з коучем.
Коучинг не для всіх. Здається, що коучинг, це магічна паличка, яка змінює життя. Однак це не так. Коучинг для тих, хто дійсно розуміє, що у нього є знання, є база, але щось він робить не так з цими знаннями, базою. В цей момент коуч може допомогти подивитись на ситуацію із зовсім нової експертної позиції.
«Коучинг – це партнерська взаємодія», тобто відповідальність за результат – 50/50. Тоді це працює. І треба взагалі йти на коучинг, коли ти готовий працювати”, – зауважує Аліна Кравченко.
“Наприклад, консультант може вам дати рішення готове. Коуч не дає готового рішення. Рішення даєте ви! Ми задаємо вам питання, генеруючи ваш внутрішній потік. Ми все ось це виймаємо, розкладаємо разом, і ви вибираєте, куди вам рухатися. Ви наближаєтесь до себе з дуже великою швидкістю в короткий проміжок часу. І в цьому цінність”, – пояснює Катерина Тімонькіна.
Коучинг допоможе ГО з невеликою кількістю ресурсів впливати максимально
Завдяки коучингу можна із невеликими зусиллями створити великий вплив. Для громадських організацій це дуже важливо – як з невеликою кількістю ресурсів впливати найбільш максимально.
Коучинг може дати громадським організаціям цілісність, допомогти домовитися один з одним.
Робота з коучем додає ясності: Що перед нами? Куди ми йдемо? І чим більше людей із такою ясністю, тим легше привнести позитивні зміни.
Робота з текстом: Галина Жовтко, Галина Ларіна