МОЗ хоче «розвести» Гройсмана у дерегуляції ринку ліків, – БФ «Пацієнти України»
Наприкінці квітня 2016 року прем'єр-міністр України Володимир Гройсман заявив, що одне з перших завдань уряду - дерегуляція ринку ліків. Тобто, після ухвалення спеціальної постанови та затвердження ...
Додано:
Галина Жовтко
Наприкінці квітня 2016 року прем’єр-міністр України Володимир Гройсман заявив, що одне з перших завдань уряду – дерегуляція ринку ліків. Тобто, після ухвалення спеціальної постанови та затвердження змін до існуючого законодавства українці нарешті отримають можливість купувати якісні сертифіковані ліки (з ЄС, США, Канади, Японії, Швейцарії, Австралії), які не могли потрапити на український ринок через бюрократичні бар’єри.
На сьогодні в Україні 80% українців не можуть дозволити собі купити базові ліки в аптеці. А третина сімей, в яких з’являється важкохворий українець, опиняються за межею бідності. Тому такі дії уряду дозволили б і розширити ринок, і за рахунок конкуренції – зменшити ціни.
Відповідний законопроект таки з’явився і виявився навіть дуже прогресивним. Проте два дні тому внесені пропозиції від МОЗ повністю зруйнували всі наміри прем’єр-міністра України.
Як повідомила Ольга Стефанишина, виконавчий директор БФ «Пацієнти України», під час прес-брифінгу в Українському кризовому медіа-центрі, даний законопроект із такими змінами жодним чином не вплине на доступ до життєво важливих ліків для пацієнтів України:
МОЗ подало свої пропозиції до законопроекту Кабміну і зробило з нього “пустишку”
“Пару днів тому ми помітили підміну – на сайті Верховної Ради України той законопроект, який зареєстрував Кабінет Міністрів України, ну і прем’єр-міністр власне, був замінений повністю. Ми знаємо, що Міністерство охорони здоров’я подало свої пропозиції до законопроекту Кабміну, і вони зробили з нього “пустишку”. Тобто зараз цей законопроект жодним чином не вплине на доступ до життєво важливих ліків для пацієнтів України. Там реально два пункти, які повністю зруйнували всі наміри прем’єр-міністра України. Тому ми хотіли б тут сьогодні попросити прем’єр-міністра, Кабінет Міністрів України все таки повернутися до тої першочергової прогресивної версії законопроекту, знову ж таки, замінити цей текст, і розглядати у Верховній Раді той законопроект, який реально допоможе пацієнтам України“.
Юристка Лана Сінічкіна (партнер АО «Арцингер»), яка розробляла концепцію дерегуляції фармацевтичного ринку, зазначила, що внесені зміни МОЗ не просто вплинуть на доступ препаратів на ринок, а погіршать цей доступ.
На сьогодні в Україні діє спрощена процедура з реєстрації деяких препаратів, що призначені для лікування найскладніших захворювань (ВІЛ\СНІД, онкологія, туберкульоз, гепатити). А ініціатива МОЗ ускладнить цю процедуру під соусом “дерегуляції”, оскільки пропонує ввести спрощену процедуру до тих препаратів, яким немає аналогів в Україні. Тобто, відбувається захист монопольних позицій окремих препаратів, які вже існують на ринку. Окрім того, є цілий ряд розмитих вимог, яким мають відповідати виробники, щоб зареєструвати свій препарат за спрощеною процедурою.
Сьогоднішній склад МОЗ фактично лобіює інтереси окремих українських фармвиробників
“Ці ідеї раніше йшли від українських фармвиробників. Це і зрозуміло, бо фактично вони захищають свої монопольні позиції щодо деяких препаратів. Вони не хочуть та вони не готові до збільшення конкуренції з лікарських засобів на ринку. Що це означає для пацієнтів – менше препаратів, і відповідно менше конкуренції, і відповідно вищі ціни, і відповідно менший асортимент препаратів з лікування окремих захворювань в Україні. І це не в інтересах пацієнтів. Але найплачевніше те, що ми сьогодні бачимо цю ініціативу, яка озвучується вже не окремими представниками фармбізнесу в Україні, а озвучується безпосередньо від МОЗ. Сьогоднішній склад МОЗ фактично лобіює інтереси окремих українських фармвиробників. Замість того, щоб захищати інтереси пацієнтів України та дійсно розширювати доступ до препаратів на ринку”, – Лана Сінічкіна.
Як повідомила Ольга Стефанишина, після проведення у 2015 році дослідження щодо цін на лікарські препарати у сусідніх країнах (в Угорщині та Грузії) виявилося, що на більшість препаратів ціни в Україні у два або навіть в три рази вищі. Окрім того, дуже великої кількості ліків просто немає в Україні.
6 тисяч лікарських засобів просто не заходять на ринок України
“Волонтери, які закуповують ліки для важко хворих, онкохворих дітей, онкохворих дорослих, дітей з гемофілією є контрабандистами сьогодні, бо вони завозять в Україну незареєстровані ліки. Є велика частка ліків, які просто не заходять на ринок України сьогодні. Наприклад у Франції зареєстровано біля 16 тисяч лікарських засобів, в Україні ця цифра сягає лише 9,9 тисяч. Тобто близько 6 тисяч лікарських засобів просто не заходять на ринок України,” – Ольга Стефанишина.