Мистецький Арсенал: місцю для людей — бути!
Нещодавно відбулася подія, яка в майбутньому може змінити вигляд та концепцію одного з найулюбленіших культурних місць киян та українців, епіцентру розвитку літератури та мистецтва. Звісно, йдеться ...
Додано:
Громадський Простір
Нещодавно відбулася подія, яка в майбутньому може змінити вигляд та концепцію одного з найулюбленіших культурних місць киян та українців, епіцентру розвитку літератури та мистецтва. Звісно, йдеться про Мистецький Арсенал. Справа в тому, що в рамках Міжнародного архітектурного фестивалю CANactions відбувся потужний інтелектуально-конструктивний захід — міжнародний воркшоп «Мистецький Арсенал: сценарії просторового розвитку».
Протягом шести днів двадцять один учасник та учасниця воркшопу з Іспанії, Франції, Німеччини, Італії, Туреччини, Нідерландів, Румунії, Грузії та України, кожен з яких є особистістю та критично-мислячим практикуючим спеціалістом у своїй галузі (урбаністиці, плануванні міст, архітектурі, економіці, політиці, культурі, журналістиці, соціології, географії та інших дотичних сферах діяльності) під керівництвом досвідчених тьюторів Віктора Кано Сіборро (Іспанія), Фані Костуроу (Велика Британія) та Адріани Паблос (Іспанія) та кураторки Мірйам Німейер (Швейцарія) працювали разом над створенням стратегії розвитку Мистецького Арсеналу.
Безперечно, національний культурно-мистецький та музейний комплекс «Мистецький Арсенал» є унікальним архітектурним об’єктом та публічним простором Києва, потужним культурним осередком всеукраїнського та міжнародного значення. Збудований наприкінці XVIII сторіччя як підприємство для ремонту, виготовлення та зберігання зброї та перетворений в 2005 році на культурну та мистецьку інституцію, «Мистецький Арсенал» покликаний створити та постійно розширювати атмосферу свободи та креативної взаємодії, що засновується на повазі до людської гідності, солідарності та критичному й відповідальному мисленні.
Внесення просторових змін – створення середовища, яке близьке сучасній людині, відповідає її способу життя, горизонтальній комунікації, рівності, вимогам безбар’єрності є важливою умовою реалізації високої місії.
Саме тому відповідальним завданням, поставленим перед учасниками воркшопу «Мистецький Арсенал: сценарії просторового розвитку», була розробка пропозицій нової концепції розвитку та просторових трансформацій території «Мистецького Арсеналу».
Інтелектуальні пошуки було проведено в двох напрямах:
- «hard transformations» / просторовий розвиток передбачав розробку проектно-планувальних пропозицій, що повинні призвести до довготривалих та покрокових трансформацій визначених будівель та «Арсеналу» з урахуванням актуальних викликів і можливостей.
- «soft transformations» / розвиток досвіду мав за мету висунути пропозиції щодо створення й використання просторів тв будівель «Арсеналу», стратегічно націлених на створення нового досвіду та взаємодії з простором «Мистецького Арсеналу».
Задля максимального залучення творчих можливостей учасників в ході воркшопу було місце як для командної, так й індивідуальної форми роботи.
Для знайомтва з локацією в перший день було проведено екскурсію Арсеналом для учасників та тьюторів воркшопу. Отримавши змогу побачити, почути та відчути внутрішній та зовнішній простір локації, кожен з учасників поділився з іншими своєю рефлексією щодо теперішнього та майбутнього Арсеналу.
Наступні дні були присвячені командній роботі — варто відзначити надзвичайно творчу, дружню та інтернаціональну атмосферу, що склалася на воркшопі та надихала створювати щось корисне та справжнє.
Завдяки консолідації інтелектуальних та творчих зусиль учасників та експертних підказок кураторів проекту, використанню міждициплінарного підходу було розроблено та запропоновано на розгляд жюрі три стратегічні бачення розвитку простору Мистецького Арсеналу та художню інсталяцію.
Усі візії майбутнього «Митецького Арсеналу», запропоновані різними командами, були високо оцінені засновником фестивалю СANactions Віктором Зотовим, який зазначив, що саме CANations є першим клієнтом-замовником стратегій розвитку «Арсеналу» та підтримуватиме найкращі ініціативи, запропоновані в ході воркшопу.
Спільними аспектами бачення майбутнього «Арсеналу» різними командами учасників були:
1) розвиток «Мистецького Арсеналу» як потужного центру арт-бізнесу та креативних індустій;
2) створення в «Арсеналі» освітнього простору;
3) перетворення «Арсеналу» на комунікативну платформу для вільного обміну думками;
4) забезпечення фінансової сталості простору шляхом залучення суспільних коштів та, основне,
5) передача «Мистецького Арсеналу» у власність громади (тобто, людей).
Запропоновані командами архітектурно-планувальні рішення для «Мистецького Арсеналу» характеризувалися свіжістю та неординарністю.
Важко переоцінити значення проведеного заходу в справі формування екпертного потенціалу та створення професійної спільноти людей, небайдужих до «Мистецького Арсеналу».
Воркшоп завершено, але робота з перетворення Мистецького Арсеналу на простір для людей триває. Створено ініціативну групу, що працюватиме над втіленням стратегії в життя.
19 червня 2017 року у «Мистецькому Арсеналі» буде проведено прес-конференцію за участю Адріани Паблос (тюторка воркшопу) та Аліни Самко (учасниця воркшопу).
Запрошуються усі бажаючі!
Для Громадського Простору матеріал підготувала Марія Растворова, учасниця воркшопу, менеджерка з управління знаннями та тренінговими системами, «Товариство дослідників України»