На шляху до сталого розвитку. Як ПРООН заохочує українців до змін

Програма розвитку ООН (ПРООН) в Україні у партнерстві з Німецьким агентством розвитку GIZ реалізує амбітний проєкт на підтримку сталого розвитку в України шляхом підвищення обізнаності державних ...

123952007_857052938401254_8275294914345663324_n

Громадський Простір

Програма розвитку ООН (ПРООН) в Україні у партнерстві з Німецьким агентством розвитку GIZ реалізує амбітний проєкт на підтримку сталого розвитку в України шляхом підвищення обізнаності державних службовців, бізнес-спільноти та громадських лідерів. Його мета – допомогти кожному з нас усвідомити власну відповідальність за побудову сталого майбутнього і надати орієнтири, як цього досягти. 

В межах проєкту розроблено три онлайн-курси зі сталого розвитку. Катерина Приходько, менеджер проєкту «Онлайн-освіта задля сталого розвитку», розповіла в інтерв’ю для «Громадського Простору» про старт проєкту, роль ПРООН у досягненні Порядку денного 2030 і виклики сьогодення…

 courses

– Пані Катерино, чому сьогодні увага прикута саме до сталого розвитку? 

У 2015 році всі 193 держави-члени ООН, у тому числі – Україна, затвердили Порядок денний до 2030 року та 17 Цілей сталого розвитку (ЦСР) – 15-річний план дій для людей, планети та процвітання. Проте через п’ять років світова спільнота усвідомила, що досягнутого прогресу замало, а час спливає. Отже Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш у 2020 році дав старт Десятиліттю дій для досягнення ЦСР та закликав усіх докласти зусиль задля того, щоб передати наступним поколінням  комфортний та справедливий світ.

Однак сьогодні світ стикається з найважчим соціальним та економічним потрясінням за останні десятиліття. Вплив пандемії COVID-19 не просто завдав удару по економіці, він виявив нерівність і підірвав прогрес розвитку на роки. Утім через пандемію ми ще раз переконалися, що світ, який ґрунтується на ЦСР, буде набагато стійкішим до потрясінь та криз, на кшталт сьогоднішній.

– Тобто, чи можна казати, що роль ПРООН полягає у тому, щоб допомогти досягти цих цілей?

Так. Як провідна агенція з розвитку, ПРООН через усі свої програми та проєкти підтримує Україну в досягненні ЦСР, у тому числі шляхом створення підстав для взаємодії між урядами, агентствами-партнерами, приватним сектором, громадянським суспільством та усіма, хто готовий підтримати реалізацію цілей. Наша роль полягає у забезпеченні впровадження ЦСР шляхом визначення національних цілей та їх досягнення. Консолідовані зусилля на глобальному рівні неможливі без належних дій на національному та місцевому рівнях. Важливо мислити глобально та діяти локально. 

– Як виникла ідея проєкту «Онлайн-освіта задля сталого розвитку»?

Ідея виникла як відповідь на глобальний заклик до дій для досягнення ЦСР, який був почутий в Україні та підтриманий партнерами з розвитку. Обмін знаннями є фундаментальною складовою досягнення Цілей сталого розвитку, особливо коли йдеться про державних службовців, бізнес та громадських активістів. 

– Чому саме для них?

Усе просто. Державні службовці та посадові особи місцевого самоврядування мають бути спроможними аналізувати, формувати та реалізовувати політику сталого розвитку територій через розбудову ефективного багаторівневого врядування в Україні та на основі ефективного партнерства з бізнесом і громадянським суспільством.

Підприємці мають також ініціювати та сприяти позитивним змінам. Наприклад, шляхом впровадження інновацій, сталого використання природних ресурсів та переходу від лінійної економіки до кругової. Приватний сектор може і має бути соціально та екологічно відповідальним, сприяти досягненню 17 ЦСР і водночас забезпечувати успіх бізнесу.

Окрім того, громадські активісти є лідерами, які небайдужі до економічних, екологічних і соціальних проблем сьогодення в Україні та світі, та прагнуть просувати ідеї сталого розвитку в Україні. Із задоволенням зауважу, що ця спільнота зростає кількісно та якісно. І це надзвичайно важливо, адже кожен має першочергово усвідомити свою власну роль у процесі досягнення сталості громадою, регіоном, країною. Кожен має усвідомити власну відповідальність і долучитися до процесу досягнення ЦСР.

Отже результатом наших зусиль стали три онлайн-курси про сталий розвиток: «Як діяти далі: державним службовцям про сталий розвиток»,  «Як діяти далі: бізнесу про сталий розвиток» і «Як діяти далі: громаді про сталий розвиток». Усі три курси є у вільному доступі на національних освітніх платформах. Зокрема, на ВУМ Online і Prometheus. 

– Хто підтримав створення проєкту? Хто поділився власним досвідом і експертизою?

Проєкт розпочато за фінансової підтримки уряду Німеччини, наданої через агентство Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ). Загалом своїми знаннями та досвідом поділились понад 200 людей, серед яких – аналітики ПРООН, експерти зі сталого розвитку, експерти з питань державно-приватного партнерства, представники органів влади та місцевого самоврядування, представники малого та середнього бізнесу, освітніх закладів. Серед таких – Національна академія державного управління при Президентові України, Львівська бізнес-школа, освітні платформи ВУМ та Prometheus, які є партнерами проєкту.

Окрім того, своїми знаннями поділився керівник кластеру сталого розвитку в Стамбульському регіональному центрі ПРООН Джордж Боума. Були й інші учасники, наприклад, засновник аналітичного центру pro.mova, член Несторівської групи та член наглядової ради Національної суспільної телерадіокомпанії України Євген Глібовицький, співзасновник та координатор Української мережі енергетичних інновацій Greencubator Роман Зінченко, засновник організації «Доступно.UA» і Рейтингу доступності українських міст «Тостер» Дмитро Щебетюк, засновник Києво-Могилянської бізнес-школи і колишній Міністр економічного розвитку і торгівлі України Павло Шеремета, бізнес-омбудсмен України Марчін Свєнчіцький, Кароліна Зурек з Національної торгової палати Швеції, соціальний підприємець і засновник фонду Ekskäret Томас Бьоркман, а також багато громадських діячів, підприємців тощо.

 – Багато людей виявили бажання пройти ці три тематичні курси?

Ми очікували, що в цілому ці три курси пройдуть 1000 людей. Натомість бачимо, що сьогодні кількість слухачів, які вже закінчили курси і отримали сертифікати, вже становить 8000. А кількість тих, хто зареєструвався, наближається до 16000. Тобто 51,5% усіх зареєстрованих вже успішно пройшли навчання та отримали сертифікати. І це лише за кілька місяців від старту онлайн-курсів! Приємно констатувати, що в Україні багато людей цікавляться питаннями сталого розвитку. Ми з нетерпінням очікуємо наступний етап – практичне застосування отриманих знань. Ми також маємо пишатися тим фактом, що онлайн-освіта стає потужним інструментом позитивних змін в Україні.

Варто також зазначити, що дуже високі КРІ (прим. – ключові показники ефективності) проєкту є серед іншого результатом роботи тренерів. Упродовж реалізації проєкту ми планували підготувати 30 тренерів для трьох цільових груп. Але зараз готуємо 58. Із них 44 вже отримали сертифікати і нині просувають онлайн-курси серед цільової аудиторії, просувають інформацію про сталий розвиток у регіонах України.

–  Який наступний крок? Чи будуть подальші проєкти в Україні, що сприятимуть позитивним перетворенням в економічній, екологічній і соціальній сферах?

Так, робота триває, тривають і трансформації. Крок за кроком, відбуваються зміни. Наприклад, сім цікавих ініціатив громад розгорнуто під час спільного проєкту SIDA/ПРООН «Посилене партнерство для сталого розвитку». Його метою є сприяння співпраці між різними зацікавленими сторонами – обласними та місцевими органами влади, радами, інституціями громадянського суспільства, експертами та бізнесом – для реалізації сталих проєктів, спрямованих на вирішення найбільш нагальних проблем на регіональному та місцевому рівнях.

До речі, гарним прикладом є інформаційна кампанія, яку підтримують регіональні координатори ПРООН у партнерстві з асоціаціями власників будинків у 24 регіонах країни. Ця ініціатива започаткована в межах проєкту ЄС/ПРООН «Об’єднання співвласників будинків для впровадження сталих енергоефективних рішень» (HOUSES). І звичайно, ми й надалі підтримуємо реалізацію Порядку денного сталого розвитку до 2030 року та глобальних цілей в Україні.

– Особисто для Вас яка Ціль сталого розвитку є найважливішою?

Усі цілі важливі, адже вони взаємопов’язані між собою і врівноважують три виміри сталого розвитку: економічний, соціальний та екологічний. Особисто для мене найважливішою є ЦСР 17 «Партнерство заради сталого розвитку», адже саме партнерство є ключем до реалізації життєво важливих змін у громадах, країнах і світi загалом. 

 

 Спілкувалася Лідія Ігнатова


Тематика публікації:              

Останні публікації цього розділу:

Культурна євроінтеграція та опір стиранню: про що говорили на Шостому Міжнародному Ярмарку Грантів у Сфері Культури

Безоплатна правова допомога для військових: контакти та ресурси

Як «Молода Просвіта» підтримує громади та переселенців на Івано-Франківщині

Діалог та підтримка: як ГЦ "Нова генерація" зміцнює громади Херсонщини

Євген Глібовицький: ми з вами не в кінці великих потрясінь, а на початку великих відкриттів

Юрій Антощук: працюємо над створенням рекомендацій херсонським громадам та відновленням соціальних зв'язків

  • Vadim

    8000 сертифікованих слухачів за декілька місяців? Виглядає дуже круто!