Ні “поліцейщині” в Україні! Відбулась перша Всеукраїнська акція проти законопроекту 6556

21 вересня на площі Конституції перед Верховною Радою  десятки активістів правозахисної коаліції "Ні - поліцейській державі!", інших громадських ініціатив, представники ЗМІ зібралися на першу ...

DSC02840

Громадський Простір

21 вересня на площі Конституції перед Верховною Радою  десятки активістів правозахисної коаліції “Ні – поліцейській державі!”, інших громадських ініціатив, представники ЗМІ зібралися на першу всеукраїнську акцію проти законопроекту 6556. До активістів також вийшли депутати Верховної Ради – Ігор Луценко таОксана Корчинська.

 6556  пропонує наділити Нацгвардію фактично поліцейськими повноваженнями з охорони громадського порядку (в той час як зараз Національна гвардія виконує лише допоміжну для Національної поліції функцію). Окрім цього, 6556 пропонує передати МВС частину функцій Міноборони з управління Нацгвардією.

 DSC02787

 Законопроект № 6556 пропонує, щоб нацгвардійці під час мирних зібрань могли застосовувати силу не лише щодо правопорушників, а й у випадку, коли учасники зібрань “скорочують мінімальну безпечну відстань” між ними. ПЕРИМЕТРИ 

Експерт коаліції «Ні – поліцейській державі» та співорганізатор акції Михайло Лебідь так пояснює її мету: “Самою акцією і висвітленням акцій в ЗМІ активізувати місцевих громадських та політичних активістів, пояснити їм загрози 6556, сконтактувати з ними і зробити мережу обміну інформації про подальше просування 6556. Коротше, збільшуємо наші сили таким чином”.

???????????????????????????????

 

Народний депутат Ігор Луценко поінформував учасників про те, що вчора комітет ВРУ із запобігання та протидії корупції визнав законопроект 6556, котрий надає драконівські повноваження нацгвардії – таким, що містить корупціогенні норми. Проголосовано було  одноголосно.

 

Ігор Луценко

 

“Ми боролися саме за свободу, за свободу особистості в нашій країні. Ми не маємо права допустити (цей законопроект). На всяк випадок інформую всіх військовослужбовців Національної гвардії, що в цьому законопроекті значиться, що вас будуть використовувати для розгону, для роззброєння наших добровольців…”, – наголошує народна депутатка Оксана Корчинська.

 Ми вимагаємо від народних депутатів відкликати проект 6556. Вони це можуть зробити – хай одумаються. Поліцейська держава – це не вибір України “, – зауважив Михайло Каменєв, експерт групи «Ні — поліцейській державі»

“Уявити собі, що буде військова поліція – це скоріше картина з Чилі Августо Піночета, ніж з демократичної держави, яка йде до Європейського Союзу. Це неправильно. І найстрашніше, людей, яких створили для того, аби захистити державу від агресора, зараз їх намагаються перетворити на військових ппсників…”? – Богдан Чумак, член Ради Старійшин ФРІ і експерт “Ні – поліцейській державі!”

“Хочеться звернути увагу, що все більше і більше громадян від Верховної Ради витісняють отим парканчиком. Парканчик знову з’явився! Це символізує ту суть, якою йде нинішня влада… Це практично повторення тих самих законів “16 січня”, проти яких ми бунтували на Майдані”? – Богдан Тицький, лідер “Чорного Комітету”

 ???????????????????????????????

 

Група громадського спостереження “ОЗОН” (Центр громадянських свобод) у своєму зверненні зазначила:

“З огляду на те, що проект закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення правових засад діяльності Національної гвардії України” №6556 безпосередньо стосується свободи мирних зібрань, експертами групи було проведено аналіз відповідності його положень Керівним принципам ОБСЄ по свободі мирних зібрань.

За задумом авторів, метою прийняття зазначеного проекту Закону України є, серед іншого, “усунення деяких суперечностей між актами законодавства України, а також необхідність  удосконалення окремих засад діяльності Національної гвардії України для підвищення її спроможностей у виконанні завдань із підтримання громадської безпеки”.

З огляду на це, звертаємо увагу на основну суперечність, яка вже тривалий час існує між Конституцією України та діючим законом України “Про Національну гвардію України”. Так, відповідно до статті 1 діючого закону Національна гвардія визнається “військовим формуванням”. Саме тому Національна гвардія України комплектується військовослужбовцями, які проходять військову службу за контрактом та за призовом.

21618040_1639530042737645_8237488295039230722_n

Водночас частина 4 статті 17 Конституції України забороняє залучати “Збройні сили та інші військові формування […] для обмеження прав і свобод громадян”. Тим самим постає питання неконституційності використання даного військового формування при охороні громадського порядку, зокрема, при проведенні мирних зібрань.

В часи Віктора Януковича аналогом Національної гвардії були внутрішні війська, які авторитарний режим використовувала для придушення протестів під час Євромайдану. Саме тому серед ключових принципів Стратегія розвитку органів внутрішніх справ, затвердженої розпорядженням Кабінету Міністрів України №1118-р від 22 жовтня 2014 року, передбачений принцип демілітаризаціїтобто перетворення органів внутрішніх справ на цивільний орган. У цьому напрямі, на нашу думку, мали би рухатися усі законодавчі ініціативи парламенту і щодо усунення суперечностей між актами законодавства, і щодо  удосконалення окремих засад діяльності Національної гвардії”. 

Позицію громадськості підтримує й Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Валерія Лутковська: “Ухвалення (законопроекту – авт.) несе в собі серйозні ризики порушення прав і свобод  людини”.

Функції Національної гвардії як військового формування не повністю узгоджуються із конституційними принципами щодо заборони використання Збройних Сил України та інших військових формувань для обмеження прав і свобод громадян (ч. 4 ст. 17 Конституції України). Відтак залучення Національної гвардії до охорони громадського порядку, зокрема під час проведення мирних зібрань чи конвоювання осіб, узятих під варту чи таких, які тримаються під вартою чи утримуються в ізоляторах тимчасового тримання, викликає занепокоєння з точки зору конституційності”, – йдеться у аналізі законопроекту № 6556 від Експертної групи “Поліція під контролем”.

Ці та інші матеріали доступні за посиланням.

 

21908317_10213512464424553_406708767_o

За словами організаторів, акції проти понадмірного збільшення повноважень Нацгвардії пройшли також у багатьох обласних центрах України.

 


Тематика публікації:        

Останні публікації цього розділу:

Юрій Антощук: працюємо над створенням рекомендацій херсонським громадам та відновленням соціальних зв'язків

Простір, де вас вислухають, творить умови для зцілення: Франческо Ардженіо Бенаройо про досвід допомоги українцям

Репортажно з Алеї ГО «Згуртованість»: у Києві відбувся #РазомДіємо Фест

Меморіал: створення нової культури пам’яті, віддаленої від радянщини

"Якщо не працювати з культурою, то є сусідні держави, які б хотіли з нею попрацювати" — Яна Бойцова

Юлія Соловйова: мотивацією має бути бажання жити під синьо-жовтим стягом