Німеччина: досвід взаємодопомоги під час пандемії

Громадський Простір продовжує інформувати про стан, суспільні настрої та позитивні лайфхаки того, як у інших країнах люди та організації дають лад пандемії коронавірусу. Ми вже розповідали про досвід ...

Слайдер ГП, NEWWW(37)

Громадський Простір

Громадський Простір продовжує інформувати про стан, суспільні настрої та позитивні лайфхаки того, як у інших країнах люди та організації дають лад пандемії коронавірусу. Ми вже розповідали про досвід Великої Британії у статті Відповідальність та солідарність: карантин у Великій Британії, а зараз продовжуємо ланцюжок інформацією з Німеччини від жительки Берліна, громадської активістки Тетяни Гончарук, яка докладно описала загальну ситуацію в країні та поділилася своїми особистими інструментами, як тримати себе у тонусі під час кризової ситуації. 

prostir_people

Ситуація в країні: якими є суспільні настрої

У Німеччині досить критична ситуація. Наразі маємо біля 32 тисяч випадків ураження коронавірусом. Ця цифра постійно збільшується. На початку березня ситуацію ніхто не сприймав серйозно. Тим часом кількість випадків тихо збільшувалась. Коли зрозуміли, що вірус шириться із неймовірною швидкістю, так що медична система не витримає навантаження, почали активно діяти. Хоча, на мою думку, із запізненням. Реагувати потрібно було раніше.

Кожен день приносив нововведення. Почали закриватись дитячі садочки, навчальні заклади та бібліотеки, в деяких землях дитячі майданчики. Кав’ярні та ресторани працювали лише в певні години, а наразі зовсім зачинені. Баварія минулого тижня ввела жорстку заборону на вихід з дому. А з цього понеділка по всій країні діє заборона соціальних контактів — Kontaktverbot. Тобто ходити по вулиці, перебувати у громадських місцях дозволяється максимум по-двоє. Виняток — члени однієї сім’ї. До того ж при собі потрібно мати паспорт та підтвердження реєстрації місця проживання. На той випадок, якщо до вас підійде поліція чи служба правопорядку. При порушенні світить штраф до 25 тисяч євро.

І з приводу всіх цих обмежень точаться дискусії — досить багато тих, хто говорить, що всі ці заборони — це обмеження основоположних прав та неприпустимі у демократичній країні. Інші кажуть — ці обмеження виправдані, бо життя людини важливіше. Ще інші і надалі ігнорують проблему.

На наступні два тижні Німеччина вводить обмеження соціальних контактів по всій території. Із цією заявою виступила канцлер Ангела Меркель. Вона наголосила, що йдеться не про рекомендації, а про правила. За їхнім дотриманням буде стежити поліція. У разі порушення — штраф. Ці правила вводяться, зокрема, щоб виграти час для медичної системи та врятувати життя. Йдеться про дев'ять правил:
1) Соціальні контакти мають бути максимально обмежені.
2) Слід дотримуватись дистанції з іншою людиною в громадському просторі мінімум 1,5 м, а краще — 2 м. 
3) Перебування у громадському місті дозволяється або наодинці, або з іншою особою (тобто не більше двох людей). 
4) Дозволяється йти на роботу, до лікаря, до аптеки, за продуктами харчування, щоб надати допомогу іншій людині, індивідуальний спорт та прогулянки на свіжому повітрі, складання іспитів.
5) Не дозволяються — збиратися для святкувань та спільного проведення часу групами як в домівках, так і в громадських місцях.
6) Заклади харчування (кав'ярні, ресторани тощо) мають бути зачинені. Виняток — кур'єрська доставка їжі додому. 
7) Заклади, що надають послуги по догляду за тілом (перукарні, масажні салони, салони краси, татуювальні салони) мають бути зачинені. Виняток — медичний догляд.
8) Громадські заклади, інституції мають забезпечити захист своїм працівникам.
9) Ці заходи мають тривати мінімум два наступних тижні.
 (Переклад з німецької Тетяни Гончарук)

Якщо говорити про місто, в якому я живу — Берлін — то, тут вулиці порожні, автобуси їздять майже без пасажирів. На зупинці сьогодні бачила всього трьох людей, які чекали на автобус. У одному вагоні метро їздять десть 5-6 людей, не більше. Незважаючи на це, громадський транспорт працює у звичайному режимі.

90575699_214339539631871_1194364610413592576_n

Є певні проблеми із продуктами харчування в супермаркетах. Але ситуація відрізняється у кожному районі міста. Чомусь масово скуповували туалетний папір. З цього приводу багато жартів та критичних коментарів почали ширити в соціальних мережах. Купити дезінфекуючі засоби також часом дуже проблематично. Одна відома мережа супермаркетів навіть зробила оголошення, яке поширила через соціальні мережі — прохання утриматись від походів за продуктами з 7 до 9 ранку — щоб в ці години лікарі, медичні працівники, волонтери, працівники поліції і рятувальних служб могли придбати необхідні продукти харчування, а не приходити після зміни та оглядати пусті полиці.

У деяких районах міста з’явились шахраї, які ходять по будинках та пропонують придбати тести на діагностування коронавірусу. Про ці шахрайства застерігають адміністрації деяких районів.

 Як змінилася реальність персональна організації в цих умовах

Громадська організація, в якій я працюю в Берліні, досить швидко почала реагувати на зміни та переводити роботу в онлайн-простір. Наразі другий тиждень ми працюємо дистанційно з дому. Усі зустрічі та обговорення команди проводимо у онлайн-форматі, зокрема за допомогою wiki-платформи. У нас і раніше кожен працівник мав можливість за потреби чи бажання час від часу працювати у форматі home office. А за теперішніх обставин така онлайн-складова виглядає просто необхідною. Також кожен працівник отримує всю необхідну технічну підтримку, щоб робота з дому була комфортною.

Заходи, які ми планували в найближчі місяці, наразі посунули на другу половину року. А поки до осені плануємо та вже реалізуємо наші проекти за допомогою онлайн-форматів — проводячи публічні онлайн-дискусії, онлайн-зустрічі та онлайн-конференції. Наприклад, вже завтра у нас відбудеться одна з перших публічних онлайн-дискусій, присвячена ситуації коронавірусу в Україні. Україно-німецькі проекти — це один із провідних напрямків нашої організації. Трансляція буде здійснюватись через zoom-платформу та, ймовірно, через Фейсбук та Твіттер.

Волонтерські кейси, історії згуртування і активностей

Наразі різні волонтерські ініціативи та групи допомоги в Берліні дуже активні. Все це приклади самоорганізації. Зокрема, дуже активною є група “Corona Help Team Berlin”, куди може написати та попросити про допомогу кожен, хто її потребує. Я регулярно проглядаю повідомлення в цій групі. Здебільшого, просять допомоги люди старшого віку, оскільки вони є в групі ризику — просять купити продукти, або погуляти з собакою, або відправити весільну листівку з привітаннями, бо церемонію з гостями відмінили. Також зустрічаються повідомлення про те, що розшукується партнер чи партнерка для спілкування, щоб дні в самоізоляції не проходили так самотньо. Днями в групу написав солдат та запропонував свою допомогу.

Також є і російськомовна група “COVIDарность Берлин”. У деяких районах міста на певних вулицях залишають продукти, одяг та інші необхідні речі — для тих, хто їх потребує, або наприклад, безхатченків. Є берлінці, які пропонують індивідуальну допомогу, та повідомляють про це на своїй сторінці Фейсбук. Наприклад, що готові поділитися рулоном туалетного паперу чи консервою. Хтось безкоштовно шиє маски.

Лайфхаки, як підтримати себе, свої команди і робочу ефективність в даній ситуації

Гадаю, що в цій непростій ситуації, в яку потрапив весь світ, важливо не обирати позицію заперечення, ігнорування чи, навпаки, впадати в істерію, а спробувати конструктивно реагувати на ситуацію. Тому важливо проглядати надійні джерела інформації щодо ситуації, щоб розуміти, що дійсно відбувається, а не заплющувати очі на реальність.

Підтримувати у ресурсному стані тіло та розум в умовах обмеження соціального та фізичного простору дуже важливо. Особисто мені допомагають в ці дні такі речі: чітке дотримання режиму дня, чіткий план того, що маю зробити, та рух. Зазвичай, я багато рухаюсь, а тепер цього не вистачає, тому зараз через день практикую пілатес із комбінацією стретчингу в домашніх умовах. Нещодавно почала вранішні прогулянки недалеко від дому, тут багато зелені.

Прокидаюсь я біля шостої ранку, біля сьомої йду на прогулянку. Людей вранці мало. Птахи постійно співають. Так, що аж незвично. І дуже тихо стало. Так тихо, що чути як регулярно стукотить с-бан (метро), що в 1,5 км від мене. Зазвичай, через інший галас, його просто не було чути. Потім кілька годин поспіль працюю та продовжую своє наукове дослідження, присвячене проблемам трудової міграції українських жінок. Всі консультації та робота ведуться за допомогою телефону, скайпу, е-мейлу та соціальних мереж. Чесно кажучи, незважаючи на карантин, вільного часу в мене не побільшало. Тому ані фізично-ментальних, ані часових ресурсів на проходження корисних онлайн-курсів або звичайного людського нудьгування, на жаль, не маю. Помітила, що більше стала спілкуватися телефоном та розмовляти із людьми, а не просто писати короткі повідомлення.

А ще — щоранку після пробудження та щовечора перед сном відкриваю вікна навстіж і слухаю, як співають пташки. Пташки співають, значить життя продовжується.


 

Громадський Простір запустив серію публікацій #COVID19 — Світ реагує — про ситуацію в інших країнах. У нашому фокусі — практики, ініціативи та успішні кейси для реагування на кризу.

 


Тематика публікації:                

Останні публікації цього розділу:

Культурна євроінтеграція та опір стиранню: про що говорили на Шостому Міжнародному Ярмарку Грантів у Сфері Культури

Безоплатна правова допомога для військових: контакти та ресурси

Як «Молода Просвіта» підтримує громади та переселенців на Івано-Франківщині

Діалог та підтримка: як ГЦ "Нова генерація" зміцнює громади Херсонщини

Євген Глібовицький: ми з вами не в кінці великих потрясінь, а на початку великих відкриттів

Юрій Антощук: працюємо над створенням рекомендацій херсонським громадам та відновленням соціальних зв'язків