Об’єднатися, щоб перемогти. Карантин у Великій Британії

Цими вихідними християни західного обряду відзначають свято Христового Воскресіння. Свято, яке зазвичай зустрічають з родиною, у колі найближчих людей, цього року незвичне і запам’ятається надовго.У ...

92606016_2829866017095224_6038811811602497536_n

Громадський Простір

Цими вихідними християни західного обряду відзначають свято Христового Воскресіння. Свято, яке зазвичай зустрічають з родиною, у колі найближчих людей, цього року незвичне і запам’ятається надовго.

У попередній статті «Відповідальність та солідарність», я зазначала, що з 23 березня британський уряд запровадив більш жорсткі умови карантину.

Відповідно до політики соціального дистанціювання громадяни Сполученого Королівства цього Великодня не зможуть сходити на службу до церкви, поїхати відвідати своїх батьків, не зможуть зібратися у колі друзі, не зможуть відвідати літніх родичів у будинках для людей похилого віку, не зможуть поїхати у власний заміський будинок, не зможуть погрітися на сонці у парку, якщо є загроза виникненню скупчення людей, і список, на жаль, можна продовжувати.

john-cameron-4VKkk1Qe-rc-unsplash

 

Карантин для всіх

Показовим став випадок дотримання принципів соціального дистанціювання у Шотландії, коли високопосадовець була змушена подати у відставку під натиском суспільної думки, оскільки двічі під час карантину на вихідних виїжджала у свій заміський будинок. Здійснення такої поїздки, згідно з правилами карантину, не є вкрай необхідним і вона мала утриматися від подорожей. Навіть той факт, що під час поїздок вона не зустрічалася з іншими людьми і, таким чином, не наражала нікого на небезпеку, не вплинув на оцінку її вчинку.

Правила є правила, і всі мають їх дотримуватися. Ні її публічних вибачень, ні вибачень Першого міністра Шотландії виявилося недостатньо. Враховуючи займану нею посаду Головного радника з питань охорони здоров’я (Chief Medical Officer) Прем’єр міністра Шотландії, вона своїм вчинком піддала сумніву існуючі правила карантину, порушивши їх, втратила довіру суспільства і змушена була піти з посади, яку займала.

Британське суспільство проходить через безпрецедентну систему обмежень і щодня жертвує своїм звичним життям заради того, щоб зменшити число захворювань, а також зменшити навантаження на систему охорони здоров’я — тим самим дати шанс на збереження життя більшої кількості людей. 

З одного боку, виникає велика кількість незручностей, тривоги, втрат та болю, а з іншого — ми можемо спостерігати безпрецедентну єдність різних прошарків суспільства: усі гілки влади, армія, медіа, бізнес, наукове середовище, неурядові організації (передусім благодійні) та безпосередньо громадяни, об’єднані однією спільною метою — зробити власний посильний внесок у подолання пандемії. 

У суспільстві сформувався «соціальний контракт»

Де кожен розуміє що і для чого він робить для подолання пандемії. Громадяни переважною більшістю залишаються вдома. Лондон та околиці Лондона, а це майже 9 мільйонів осіб, цей мегаполіс, який вирує життям 365 днів на рік, зупинився і нагадує тихе провінційне містечко, де нарешті стало чути спів пташок, а не гул машин.

bruno-martins-GkZvxVsHYWw-unsplash

 Хоча в Британії і дозволена одна форма фізичних навантажень на день, це не означає, що усі 9 мільйонів щодня одночасно ходять на прогулянку до найближчих парків, катаються на роверах чи бігають. Усі послуговуються здоровим глуздом і у разі виходу на вулицю за нагальної потреби, дотримуються дистанції у 2 метри, рекомендованої урядом. 

john-cameron-QsqLGDDw0T4-unsplash

Якщо поліція спостерігає загрозу виникнення скупчення осіб у парковій зоні чи на галявині, то тоді усіх запрошують покинути зазначену територію і не наражати на небезпеку інших.

Уряд постійно відслідковує ситуацію та відверто попереджає, що якщо правила карантину масово порушуватимуться, то його умови будуть переглянуті у сторону посилення. Адже чим менше соціальних контактів відбувається, тим менша вірогідність подальшого поширення вірусу. Усі виходять з того, що будь-яка незнайома особа може нести небезпеку. 

Громадянська дія

Жителі Великої Британії проявляють свою громадянську позицію не тільки залишаючись вдома, а й піклуються про сусідів по будинку чи вулиці, записуються у волонтерські та благодійні організації, щоб вчасно допомогти доставити їжу, ліки особам, які особливо потребують допомоги у ці непрості часи.

Це можна побачити як на національному рівні (збір коштів на потреби великих благодійних організацій, які роками працюють у цій сфері та мають свою таргетовану аудиторію реципієнтів допомоги), так і на локальному рівні.

На заклик уряду стати волонтером Національної системи охорони здоров’я NHS протягом усього кількох днів по всій країні відгукнулося 750.000 осіб, замість очікуваних 250.000 і наразі прийом заявок призупинено. Варто зазначити, що соціальну рекламу на британських каналах можна побачити щодня, а не лише під час пандемії.

92908472_645225862693212_1059622084654661632_n

 

Окремо варто сказати про увагу та шану, яка приділяється медичним працівникам NHS. Флеш-моб подяки медпрацівникам тепер відбувається щочетверга о 20.00 год. вечора. Уся країна висловлює підтримку медикам, які щодня рятують життя. Це надзвичайне почуття єдності та солідарності, коли ти бачиш сотні сусідів, які плескають у долоні разом з тобою. До цього флеш-мобу також приєдналися співаки, актори, спортсмени та впливові люди королівства, які записали відеозвернення зі словами подяки.

92586995_3705724266166294_1810807277699989504_n

 

Кроки на протидію

В цей же час уряд розробив новий підхід до тестування, який тепер полягає у 5 стовпах:

1.Тестування щодня 25.000 хворих та осіб, які знаходяться на передовій надання допомоги (передусім медпрацівників);

2.Залучення потужностей приватного сектору до тестування медпрацівників;

3.Розробка власних тестів крові на наявність антитіл, щоб визначити чи особи вже мають імунітет до вірусу;

4. Проведення по всій Британії наукового дослідження для виявлення масштабів поширення вірусу;

5.Максимальне розширення національної потужності для здійснення тестувань по всій Британії.

Усі ці дії мають призвести до реалізації 100.000 тестувань на день наприкінці квітня. Сьогодні у Британії здійснюється 10.000 тестів на день, а у Німеччині – 50.000.

Великі фармацевтичні компанії AstraZeneca та GSK спільно з Кембріджським Університетом розширюють потужності лабораторії університету, на базі якої будуть проводитися дослідження вірусів. Окрім цього, ця ж лабораторія працюватиме над створенням нових реагентів, які потрібні для проведення тестів, яких у Великій Британії немає в достатній кількості.

А бренд люксового одягу Burberry шитиме захисні медичні халати для медичного персоналу. Бізнес та промислові сектори, наукове середовище та влада працюють пліч-о-пліч для протидії пандемії.

Ні для кого не секрет, що кількість ліжко-місць інтенсивної терапії у Великій Британії є надзвичайно низькою, порівняно з іншими країнами Європи, наприклад, Німеччиною, яка є беззаперечним лідером по кількості ліжко-місць у лікарнях. Водночас, британський уряд ефективно використовує час для створення нових тимчасових лікарень по всій країні, як наприклад у Лондоні на 4.000 ліжко-місць.

92699039_537537653835450_5862206986933764096_n

Зазначена медична установа розміщується у головному виставковому центрі столиці ЕкСелі і відкрила свої двері протягом 9 днів, маючи повне укомплектування та оснащення для надання допомоги хворим на коронавірус.

Принц Чарльз, який, на жаль, був уражений вірусом і нещодавно успішно одужав, урочисто відкрив по відео-конференції цю медичну установу. Прикметно, що у своїй промові, він подякував не лише медичним працівникам, а й військовим та усім причетним, які брали безпосередню участь у розгортанні шпиталю у надзвичайно стислі строки.
 

Предметна дискусія

Це не означає, що у питанні протидії вірусу немає проблем. Вони є. Їх багато і вони значні. Гострі та критичні запитання порушуються під час щоденних пресконференцій представників центрального уряду (у Лондоні) та регіональних урядів (Шотландії, Уельсу та Північної Ірландії). Фахові запитання та коментарі лунають від експертів. Сам медичний персонал, профспілки звертаються з публічними зверненнями до уряду. Відбувається предметна, цивілізована дискусія, яка покликана знайти шляхи спільного подолання пандемії. Паніки немає. Є розуміння, що кожен робить свій внесок, включно з журналістами та вільними ЗМІ. Ніхто не очікує, що загроза минеться сама собою.

І наостанок, Україна буде святкувати Великдень через тиждень. І перше, що може зробити кожний – просто залишитися вдома, щоб зберегти своє життя та життя інших.

У цей час можливо варто задуматися і спитати себе, чим я можу допомогти, чим я можу бути корисним суспільству? Особливо це стосується християн, які за своєю вірою мають проявляти милосердя і відповідальність. Чи можна очікувати, що без нашої допомоги обійдеться найближчий шпиталь? Чи діти, хто втратив своїх батьків? Чи безпритульні на вулиці без засобів для існування? Кожен має можливість зробити вибір на користь милосердя та взаємодопомоги і подарувати опіку для більш вразливих.

Великі сподівання, що кожен з нас в цей тиждень зробить справу, яка дозволить Україні вистояти. Зараз важкі часи для багатьох країн, але їх витримають тільки згуртовані та об’єднані нації.

Веселої Пасхи!

 

Для Громадського Простору Юлія Климко-Оверченко (Лондон, Велика Британія)

Менеджерка порталу «Європейський Простір» (2007-2008 рр.), магістр із зовнішньої політики та дипломатії ЄС університету Коледж Європи (Брюгге, Бельгія).


 Фото Unsplash

Громадський Простір запустив серію публікацій #COVID19 — Світ реагує — про ситуацію в інших країнах. У нашому фокусі — практики, ініціативи та успішні кейси для реагування на кризу.

 


Тематика публікації:                

Останні публікації цього розділу:

Культурна євроінтеграція та опір стиранню: про що говорили на Шостому Міжнародному Ярмарку Грантів у Сфері Культури

Безоплатна правова допомога для військових: контакти та ресурси

Як «Молода Просвіта» підтримує громади та переселенців на Івано-Франківщині

Діалог та підтримка: як ГЦ "Нова генерація" зміцнює громади Херсонщини

Євген Глібовицький: ми з вами не в кінці великих потрясінь, а на початку великих відкриттів

Юрій Антощук: працюємо над створенням рекомендацій херсонським громадам та відновленням соціальних зв'язків