Про цивільних полонених в державі воліють не говорити
Питання цивільних полонених в Україні замовчується, в той час як проблема стає все загрозливішою — експерти. За словами громадської активістки, координатора громадської ініціативи “Восток-SOS” ...
Додано:
Громадський Простір
Питання цивільних полонених в Україні замовчується, в той час як проблема стає все загрозливішою — експерти.
За словами громадської активістки, координатора громадської ініціативи “Восток-SOS” Олександри Дворецької, питання цивільних полонених в зоні АТО та на окупованій території державою не розглядається, а лише замовчується.
“Ми не маємо жодної державної політики чи офіційних документів щодо звільнення цивільних осіб”, – констатує позицію України у цьому питанні активістка.
Для того, аби хоч якось розв’язати цей гордіїв вузол, питання про звільнення цивільних полонених має стати предметом переговорів про врегулювання конфлікту на Сході, запевнила Олександра Дворецька.
Як зазначила керівник напрямку по роботі з цивільними полоненими ініціативи “Восток-SOS” Анна Макроусова, вже на період кінець весни — початок літа громадські активісти нараховували близько 400 цивільних заручників.
Також експертка та громадська активістка назвала 4 ключові проблеми, що стосуються цивільних полонених, актуальних на сьогодні. Найактуальнішою проблемою є шахрайство. На окупованій території часто фіксують дзвінки з вимогою викупу. Як повідомила Анна Макроусова, громадські організації сформували за повідомленнями список номерів, з яких здійснюються дзвінки з вимогою викупу, проте і досі після численних звернень до правоохоронних органів вони працюють.
Іншою проблемою є те, що на контрольованій Україною території АТО майже неможливо подати заяву про шахрайство. Міліція їх просто не приймає. Але якщо і приймає, то не розглядає належним чином. Така ж ситуація і в СБУ. У Службі відмовляються приймати заяви про взяття в заручники цивільних осіб.
Окрім цього, частими стали і викрадення та зникнення українських громадян на території, підконтрольній силам АТО.
Загалом, підсумовують експерти, надійшло 134 і 37 звернень щодо зникнення цивільних осіб відповідно на окупованій території та території, підконтрольній українським силам.
Однією з найтяжчих проблем волонтери також назвали проблему з отриманням нових документів.За їх словами та свідченнями постраждалих, інколи, щоб отримати паспорт варто чекати 3 місяці.
Колишні полонені та волонтери, що працюють з проблемою внутрішньо переміщених осіб закликали державу розглянути це питання та виробити певні заходи для підтримки осіб, що утримувалися іншою стороною як цивільні заручники.
Автор : Олександр Ярощук