Save Prozorro Dnipro. Як громадськість відстояла прозорі закупівлі

У червні 2018 року низка депутатів міської ради Дніпра ініціювали "відкат" у використанні системи Prozorro для закупівель за публічні кошти в місті. Зокрема, пропонувалося вивести з системи прозорих ...

09prozorro

Громадський Простір

У червні 2018 року низка депутатів міської ради Дніпра ініціювали “відкат” у використанні системи Prozorro для закупівель за публічні кошти в місті. Зокрема, пропонувалося вивести з системи прозорих закупівель усі закупівлі товарів і послуг на суму до 200 тис. грн (допорогові закупівлі). При цьому величезний масив муніципальних закупівель повернувся б “у тінь”.


Як відомо, минулого року найвищим успіхом у здійсненні реформ більшість експертів Реанімаційного пакету реформ назвали впровадження електронної системи публічних закупівель «ProZorro».

ProZorro є візитівкою України і у світі – як приклад справжньої реформи, проведеної знизу вгору спільними зусиллями бізнесу, влади та громадянського суспільства, на підтримку здорової екосистеми публічних закупівель України. 


Ще з 2016 року згідно з рішенням міської ради Дніпра усі міські закупівлі товарів і послуг на суми від 3 тис. грн (!) проводяться через систему Prozorro. Тільки за 2017 рік завдяки цьому лише  на “допорогових” сумах Дніпро заощадило 63 млн грн.

Нагадаємо, саме команда Громадського Контролю ще з 2015 року розробила нормативну базу для впровадження прозорих закупівель Дніпрі, провела масштабну роботу (та продовжує її зараз) з роз`яснення принципів та новацій у системі. А головне – за підтримки небагатьох сумлінних депутатів домоглася прийняття міською радою рішення про використання  Prozorro у муніціпальних закупівлях Дніпра. При цьому з 2016 р. згідно рішення міськради через систему мають проходити допорогові закупівлі (на суми від 3 тис. грн).  Ось саме проти цього рішення виступали “вороги Prozorro“.

Щоб не допустити згортання реформи, яка різко скорочує поле для місцевої корупції, Платформа Громадський Контроль провела інтенсивну кампанію Save Prozorro Dnipro.

Ми звернулися до активних городян, представників засобів масової інформації та повідомили їм про такий намір депутатів. Донесли до всього депутатського корпусу міської ради розуміння того, що урізання функціоналу Prozorro в Дніпрі – це шлях в корумповане минуле, коли державні і муніципальні закупівлі проводилися непрозоро, а підрядники визначалися в ручному режимі.

Наша команда в стислі терміни підготувала і випустила серію розслідувань, зокрема і про депутатів – ініціаторів виведення з під дії Prozorro допорогових закупівель”, – коментує Артем Романюков, голова  ГО “Платформа Громадський Контроль” .

Системний моніторинг дає результат

Громадська організація “Платформа Громадський Контроль” з осені 2017 року за підтримки ЄС реалізує проект “Боротьба з корупцією та просування реформ”. Проект спрямовано на збільшення підзвітності та прозорості державних органів шляхом зміцнення потенціалу громадянського суспільства у сфері контролю і моніторингу та підвищення їхнього впливу на процеси управління і реформи.

Команда Громадського Контролю має напрацьовану експертизу, ефективно та наполегливо знаходить та викриває корупційні явища. Протягом реалізації проекту вже проведено 20+ ґрунтовних розслідувань, виявлено багатомільйонні зловживання та дії з ознаками корупції. Подивитися кейси можна тут.

Фігурантами розслідувань команди ГромКонтролю ставали чиновники, депутати та інші високопосадовці в регіонах. Наша команда викривала зловживання депутатів міської ради, чиновників різноманітних департаментів та комунальних підприємств Дніпра, управління освіти та депутатів міста Новомосковськ, міського голови та міських служб Добропілля та низки інших локацій”, – розповів Максим Забуга, комунікаційний менеджер проекту ЄС.


Під час детального аналізу серед депутатів та посадовців, які прагнули “скоригувати” прозорі закупівлі в Дніпрі та загалом показали себе як “вороги Prozorro”, були виявлені одіозні персонажі, які системно використовують посади в міськраді і в комунальних підприємствах в особистих інтересах, залучені в сумнівні будівельні афери (зведення багатоповерхівки на землі, яка належать школі), “забувають” вказувати в деклараціях багатомільйонні бізнеси своєї сім’ї, отримують значні “гранти” від міськради на діяльність кишенькових “громадських організацій”.  


Електронну петицію “За” Prozorro підтримало більше 900 осіб

Завдяки зусиллям громадянського суспільства на черговій сесії міської ради спроби урізати Prozorro в Дніпрі не пройшли.

Аби не допустити в подальшому спроб “коригувати” роботу прозорих закупівель в Дніпрі, Громадський Контроль провів кампанію з підписання електронної петиції до міської влади – з вимогою не втручатися в роботу Prozorro.

Команда використовувала соціальні мережі і креативні ідеї для привернення уваги громадян, популярно роз’яснюючи важливість закупівель через Prozorro, а також активно пояснювала алгоритм голосування за електронну петицію.

Як результат,  жителі Дніпра підтримали петицію – за неї проголосувало більше 900 осіб. 

Це – важлива перемога.

Враховуючи той факт, що міська рада раніше вже ігнорувала або затягувала розгляд петицій, Громадський Контроль при нагоді готовий запустити процедуру оскарження бездіяльності влади в суді.  Втім, вже 23 липня надійшла відповідь на петицію від міськради” “…так як петиція набрала необхідну кількість підписів пізніше дати проведення сесії. На XXXIV чергову сесію в порядок денний зазначене питання включене не буде”, – зазначено у ній.

“Депутатські” кошти – під контроль мешканців міста

Великий аналітичний проект, який реалізує команда Громадського Контролю – дослідження щодо розмірів та напрямків використання так званих “депутатських коштів”, якими розпоряджаються депутати міської ради Дніпра.

Команда Громадського Контролю кожні півроку уважно аналізує, скільки коштів запитували в 1-му півріччі 2018 року депутати міської ради Дніпра на “реалізацію доручень виборців” та на які цілі. Усі проаналізовані дані відображені в інфографіці.

Як відомо, депутати міськради можуть запросити до 2 млн грн “на виконання доручень виборців” і ще 300 тис. грн – на надання матеріальної допомоги городянам. При цьому самі депутати грошима не розпоряджаються: вони можуть запросити їх в мерії, а потім, в разі схвалення (через розпорядження мера), гроші повинні перераховуватися виконавцю робіт. Це – профільні департаменти, управління, комунальні підприємства міськради. Або, наприклад, ОСББ в конкретному будинку, якому бажає допомогти депутат.

Платформа Громадський Контроль активно закликає мешканців міста уважно вивчати, які роботи або проекти планує виконати депутат для громадян за гроші громади. І – відстежувати, чи справді заплановані заходи або роботи було виконано, та наскільки якісно.

До речі, організація розробила корисний сервіс (deputy.ci.org.ua), який дозволяє мешканцям швидко знайти саме того депутата, який закріплений за виборчим округом, в межах якого  вони проживають.

Розслідування Громадського Контролю – карна справа для корупціонерів

Корупція – це конкретні персонажі: чиновники, які крадуть з бюджетів; правоохоронці, що закривають очі на злочини; судді, що виносять рішення під впливом “аргументів в конвертах”; це недороблені ремонти в багатоповерхівках на тлі розкішних котеджів депутатів.

Один з гучних кейсів останнього часу – розслідування про розкрадання коштів громади на загальну суму близько 6 млн грн на ремонтах у будинках Дніпра. 

Команда Громадського контролю зібрала факти порушень, відвідала майже триста будинків в Дніпрі, де ремонти було виконано за завищеними цінами, сфотографувала усі об’єкти, проаналізувала ціни та дійшла висновку – зловживання сягають майже 6 млн грн.

Це розслідування Громадський Контроль зробив також у відео-версії 

Ми не лише привернули увагу громадськості, але й дали поштовх до активності правоохоронцям. Матеріали цього кейсу, зібрані Громадським Контролем, вже опрацьовує Управління захисту економіки Національної поліції України. Очікуємо на оперативну та адекватну реакцію правоохоронців на факти зловживань”, – зазначив  Артем Романюков.

 

Матеріал підготовлений в рамках The EU Project for Civil Society Development in Ukraine. Проект ЄС для розвитку громадянського суспільства в Україні створено задля зміцнення українського громадянського суспільства шляхом посилення ролі організацій громадянського суспільства у реалізації та моніторингу демократичних реформ та всебічному соціально-економічному розвитку в країні.   


Тематика публікації:      

Останні публікації цього розділу:

Культурна євроінтеграція та опір стиранню: про що говорили на Шостому Міжнародному Ярмарку Грантів у Сфері Культури

Безоплатна правова допомога для військових: контакти та ресурси

Як «Молода Просвіта» підтримує громади та переселенців на Івано-Франківщині

Діалог та підтримка: як ГЦ "Нова генерація" зміцнює громади Херсонщини

Євген Глібовицький: ми з вами не в кінці великих потрясінь, а на початку великих відкриттів

Юрій Антощук: працюємо над створенням рекомендацій херсонським громадам та відновленням соціальних зв'язків