У Києві відкрили виставку сакрального мистецтва, присвячену Миколі Стороженку
15 березня у Національному заповіднику "Софія Київська" відбулося відкриття виставки сучасного сакрального мистецтва художників-іконописців з усієї України та інших країн світу «Собор Премудрості», ...
Додано:
Галина Жовтко
15 березня у Національному заповіднику “Софія Київська” відбулося відкриття виставки сучасного сакрального мистецтва художників-іконописців з усієї України та інших країн світу «Собор Премудрості», яка присвячена відомому українському художнику Миколі Стороженку.
Представлені на виставці роботи охоплюють модерний напрямком сакрального живопису, а також напрямки, що розвивають традиції візантійської та української барокової шкіл іконопису.
На відео – Раїса Олександрівна, дружина народного художника України Миколи Стороженка:
Як зазначають організатори, на прикладі сучасної ікони можна простежити формування нових канонів та продовження традицій народної ікони, у найкращих зразках сучасного живопису на біблійну тематику – відображення стилів неокласицизму та академізму, а також – філософсько-абстрактне розкриття сакральної теми.
На виставці представлено понад 200 ікон як з України (залучено майже усі школи сакрального живопису), так із-за кордону – Швеції, Італії, США, Польщі, Словаччини, Греції (Свята Гора Афон).
Дмитро Гордіца, художник, керівник ЦДУСК НаУКМА, координатор виставки, прокоментував Громадському Простору те, яким є зав’язок представленого сучасного мистецтва наших художників із тими подіями, які переживає зараз Україна, адже більшість робіт створено у 2014-2015 роках:
“Ми всі готові в час, коли буде загальна тривога, відставити пензлі і захищати як всі чоловіки свою землю, свою націю, свої родини. Але на даний час потрібна ще “духовна мобілізація”. Поки можна тримати ту таку дамбу проти духовної кризи, проти кризи духу і якось виводити націю з такої кризи… Бо тоді загниває культура, культура нівелюється владою через те, що велика увага приділяється агресії, окупанту. Але культура все одно повинна жити для майбутніх поколінь. Війна все одно закінчиться і всі художники вже переосмислюють ці наші події, ті трагедії, які трапляються на наших теренах”.
“Ікона є поза часом. Але я хотів би, щоб у моїй іконі завжди був мир. Мир, який не люди дають, а який Бог дає. Якщо думати про ці всі конфлікти, то їх дуже тяжко вирішити, бо кожен буде щось доказувати. Тільки Бог може зробити правдивий мир між людьми. Куди б моя ікона не попала, які б люди на неї не дивилися, я хотів би, щоб вони дістали від неї мир. Божественний, не людський. І якщо хоч хтось із людей отримає цей мир, то він понесе його дальше. І це буде завжди актуально, бо люди завжди потребують миру, починаючи від себе, завжди мають конфлікт внутрішній, і в світі”, – Схм. Йов, Унівська Лавра, випускник Кафедри сакрального мистецтва.
_______________________________________________________
Виставка триватиме до 4 травня 2016.
Вартість: За ціною вхідного квитка до музею
Адреса: м. Київ, вул. Володимирська, 24, Національний заповідник «Софія Київська», музей «Будинок митрополита», 3-й поверх.
Організатори: Національний заповідник «Софія Київська», Центр досліджень української сакральної культури Національного університету «Києво-Могилянська академія», Історичний гурток Київської “Просвіти”, Київське молодіжне братство свв. Бориса та Гліба, Українська спілка іконописців ім. Св. Аліпія Печерського, Кафедра cакрального мистецтва Львівської національної Академії мистецтв, Майстерня живопису та храмової культури Миколи Стороженка при Національній академії образотворчого мистецтва та архітектури.