У столиці обговорили практику застосування механізму громадських консультацій

18 січня 2017 року в конференц-залі Секретаріату Уповноваженого Верховної ради України з прав людини відбулась підсумкова конференція проекту “Співпраця місцевої влади і громадських організацій. ...

1

Громадський Простір

18 січня 2017 року в конференц-залі Секретаріату Уповноваженого Верховної ради України з прав людини відбулась підсумкова конференція проекту “Співпраця місцевої влади і громадських організацій. Просування добрих практик”.

головна 1

Конференція стала підсумковим заходом проекту, що був присвячений практиці громадських консультацій на місцевому рівні і частиною семінару «Ефективні дії на виклики гуманітарної кризи: місцеві громади» в рамках проекту «Активні громадські дії на подолання гуманітарної кризи в Україні».

Конференція  створила майданчик для обміну практичними інструментами, що дозволяють розвиватись місцевій громаді, базуючись на принципах демократії, верховенства права і прав людини.

На сьогоднішній день відбувся вибух у розвитку громадянського суспільства, з’явилася величезна енергія. Тепер виникає питання: а як цю енергію конвертувати у рівноправного партнера влади? І тут дуже важлива тема консультації – розуміти, що відчуває чиновник, коли до нього приходить громадськість на консультацію“, – говорить Михайло Чаплига, представник Уповноваженого з питань зв’язків із громадськістю та інформаційних технологій (Секретаріат Уповноваженого Верховної ради України з прав людини).

Михайло Чаплига

Консультації – клас! Давайти всі почнемо консультуватися… Неготовність фахово це робити може призвести до того, що сама ідея буде девальвована”,- наголошує  Михайло Чаплига. Коли ми говоримо слово “консультація”, я б дуже хотів, щоб ми розуміли, що це не просто “поговорили”, а потім хай собі роблять, а ми їх будемо критикувати, ні. Консультації – це готовність відповідати за власні рекомендації, це готовність брати участь, і це готовність нести відповідальність за наслідки. Тоді, повірте, влада – і місцева, і центральна – будь-яка, буде бачити в вас партнерів, вони готові будуть вас пускати, і ви дійсно зможете впливати на процес”.

Михайло Чаплига

“Тут говорять, що в Польщі вже такий хороший досвід, це неправда, і ви теж бачили, що ми теж починаємо і теж робимо помилки, – говорить Ельжбета Чиж, експертка Гельсінського фонду з прав людини та координаторка проекту “Співпраця місцевої влади і громадських організацій. Просування добрих практик”, – І в цьому проекті ми, перш за все, хотіли, щоб ви відчули, як це можна робити, що це найважливіший, хороший механізм, проте складний, звичайно, без помилок не піде“.

Зенон Колодзей

В.Гоголь“…Дуже довгоочікуваний день сьогодні, цей захід. Ми протягом року покроково до нього йшли – навчалися в Україні, навчалися в Польщі, ми пробували свої знання на практиці, робили помилки. Ми робили їх разом з вами – не думайте, що ми весь цей рік були такими професіоналами, знали правильні відповіді на всі запитання. Це був наш спільний досвід і ми поступово наповнювали ним спільну скарбничку”, – підсумовує проект Вікторія Гоголь, інформаційна експертка проекту “Співпраця місцевої влади і громадських організацій. Просування добрих практик”, директорка Центру гуманістичних технологій “Ахалар”.

Сергій Буров“Насправді, для нас дуже важливо організовувати такі майданчики, на яких люди можуть ділитися досвідом. Коли ми говоримо про навчання, то не маємо на увазі  процес імперативного нав’язування якихось знань, а всі ми володіємо великою кількістю знань, всі маємо досвід. є дорослими людьми… Тому, я думаю, будь-яка освітня програма у цьому сенсі – це скоріше такий обмін досвідом. І ця конференція теж є таким майданчиком, на якому ми можемо поділитися цим досвідом”, – зауважив Сергій Буров, координатор Всеукраїнської освітньої програми “Розуміємо права людини, експерт ГО “МАRT, Голова Правління Освітнього дому прав людини в Чернігові.

Власне, таким досвідом і поділився Зенон Колодзей, експерт Гельсінського фонду з прав людини в проекті “Співпраця місцевої влади і громадських організацій. Просування добрих практик”, начальник відділу освіти, культури, спорту та туризму Староства повіту Велюнь (Польща), який розповів про громадські консультації, як форму участі у процесі прийняття рішень через призму  досвіду Польщі:

Робочі групи проекту також поділилися досвідом використання інструменту громадських консультацій. До прикладу, назва презентації цієї групи – “Відсутність центру комунікації с.Лукашівка”, її учасники розповіли, як долали цю проблему:

Організатори конференції: Гельсінський Фонд з Прав Людини (Польща), громадська організація “MART”, Центр гуманістичних технологій “АХАЛАР”,  в рамках Польско-Канадскої Програми Підтримки Демократії, що фінансується коштами польської допомоги для розвитку Міністерства Іноземних Справ Республіки Польща та Канадського Міністерства Іноземних Справ, Торгівлі та Розвитку.

Освітній дім прав людини в Чернігові та Українська Гельсінська спілка з прав людини в рамках Всеукраїнської освітньої програми “Розуміємо права людини” за фінансової підтримки Національного фонду підтримки демократії (NED).

Про проект

“Співпраця місцевої влади і громадських організацій. Просування добрих практик” реалізовано на території України з квітня 2016 року по січень 2017 року на рівні місцевих громад Полтавської, Сумської та Чернігівської областей. В рамках проекту було відібрано сім команд, кожна за яких складалася з 3 осіб, що є громадськими активістами або представниками місцевого самоврядування.

Команди мали змогу:

  • отримати теоритичні знання на двох семінарах, що відбулись у Чернігові. Більше тут і тут.
  • відвідати Польщу і ознайомитись з принципами та механізмами функціонування місцевого самоврядування у Врашаві та Велюнь, побачити місцеві форми співпраці місцевого самоврядування з громадою в дії, та досвід роботи консультативних механізмів на місцевому рівні. Протягом проекту відбулось 3 навчальні візити (по одному для кожної місцевої групи) до Польщі. Більше тут.
  • провести пілотування розроблених в рамках проекту консультативних механізмів із залученням місцевої громади на прикладі вирішення однієї із актуальних місцевих проблем. Більше тут.

У проекті також взяли участь представники Регіональних офісів реформ з децентралізації та розвитку і журналісти в Полтавській, Сумській та Чернігівській областях.

Сторінка проекту у facebook.


Тематика публікації:        

Останні публікації цього розділу:

Культурна євроінтеграція та опір стиранню: про що говорили на Шостому Міжнародному Ярмарку Грантів у Сфері Культури

Безоплатна правова допомога для військових: контакти та ресурси

Як «Молода Просвіта» підтримує громади та переселенців на Івано-Франківщині

Діалог та підтримка: як ГЦ "Нова генерація" зміцнює громади Херсонщини

Євген Глібовицький: ми з вами не в кінці великих потрясінь, а на початку великих відкриттів

Юрій Антощук: працюємо над створенням рекомендацій херсонським громадам та відновленням соціальних зв'язків