“Унікальне” згортання прав та свобод у Криму за шість місяців
Крим зараз у прискореному темпі проходить те, що 14 років проходила Росія. Так коментують ситуацію російські та українські правозахисники, представники Кримської польової місії з прав людини, які з 5 ...
Додано:
Галина Жовтко
Крим зараз у прискореному темпі проходить те, що 14 років проходила Росія. Так коментують ситуацію російські та українські правозахисники, представники Кримської польової місії з прав людини, які з 5 березня 2014 року розпочали свій моніторинг на території півострова.
“Яскравою” ілюстрацією того, що там насправді відбувається є сьогоднішня ситуація з обшуками квартир членів Меджлісу – Ескандера Барієва та Мустафи Асаби.
“Правове поле Криму є повністю “унікальним” у своїх негативних характеристиках, і в якомусь смислі навіть гірше ніж правове поле ряду невизнаних держав. З однієї сторони, з точки зору міжнародного права, правове поле Криму є українським, але там не діють українські закони. По-друге, є правове поле Росії, яке саме у сфері прав і свобод є набагато репресивнішим, набагато віддаленішим від європейських стандартів ніж українське. Третій момент, це особливе правове поле, створене місцевою “кримською елітою”. Все це створює такий потрійний прес. Крим проходить за півроку те, що за 14 років пройшла Росія – всі закони зі згортання прав та свобод, які приймались Росією протягом 14 років, Крим проходить прискореним маршем за один рік. Ні люди, ні організації не готові зараз так швидко опинитися в зовсім іншому правовому полі”, – коментує ситуацію у Криму Андрій Юров, голова Кримської польової місії з прав людини (Росія).
За 6 місяців своєї роботи Кримська польова місія виділяє наступні проблеми з правами людини у Криму: насильницькі зникнення людей (в основному проукраїнські та кримськотатарські активісти); використання воєнізованих формувань, так званої “самооборони”, для підтримки громадського порядку та контролю; тиск на ЗМІ та переслідування журналістів; допити, обшуки та затримання; заборона мирних зібрань та об’єднань громадян; обмеження свободи пересування на півострів та з півострова; відсутність права на справедливий суд; переслідування за релігійною ознакою; соціально-економічні права та інші.
Основним порушником прав людини на півострові є “кримська самооборона”. “Озброєні люди” в масках причетні до всіх викрадень та нападів на активістів і журналістів. А останнім часом кримська самооборона бере активну участь в обшуках та у захопленні власності.
“Та ситуація, в яку попали кримчани – це ситуація, коли ти не знаєш, що буде завтра, ти не знаєш правил гри”, – коментує Ольга Скрипник, заступник голови Кримської польовий місії, керівник Центру громадянської просвіти «Альменда».
Кримська польова місія щомісяця фіксує приблизно 15 обшуків у кримських татар. Приводом для обшуків є так звана “заборонена екстремістська література”. Для України це нове явище.
Як повідомила Тетяна Печончик, керівник ГО «Центр інформації з прав людини», перед так званими “виборами” 14 вересня “кримська влада” на півострові залякувала громадян переслідуванням згідно із російським законодавством про екстремізм, якщо вони своєю неучастю зірвуть вибори.
Небезпечною є ситуація для кримчан із “громадянством”. Проблеми очікують тих, хто не писав заяви на збереження українського громадянства та не хоче отримувати російське. Недавно Росія постановила, що квота на отримання дозволу на проживання у Криму становить 5.4 тис людей. Починаючи із 2015 року доля цих людей буде невідома.
Окрім того, окупація Росією півострова призвела до того, що майже всі діючі громадські організації, особливо правозахисні, уже виїхали з Криму, а ті, які залишилися – діють підпільно. Детальніше.
_________________________________________
КОРОТКИЙ АНАЛІЗ СИТУАЦІЇ З ПРАВАМИ ЛЮДИНИ У КРИМУ ПРОТЯГОМ БЕРЕЗНЯ-ВЕРЕСНЯ 2014 РОКУ
Детальніше про Кримську польову місію