В. Харечко про нові організації:виживуть ті, які покажуть результат
Віталій Харечко, співзасновник ГО «Development Foundation» розповів про новостворену організацію, команда якої зібралась ще під час Майдану. Він поділився міркування про те, як вдалося зібратися ...
Додано:
Громадський Простір
Віталій Харечко, співзасновник ГО «Development Foundation» розповів про новостворену організацію, команда якої зібралась ще під час Майдану. Він поділився міркування про те, як вдалося зібратися після Майдану, коли саме виникла потреба у створенні громадської організації, чи виникали проблеми з реєстрацією ГО, чи вдається отримувати фінансову підтримку, з якими проблемами доводиться зіштовхуватися новоствореним організаціям, про те, як самі активісти рятуються від психологічного вигорання, та чи матимуть продовження новостворені організації після війни. Про все це – у відео-інтерв’ю.
Деякі фрагменти бесіди:
“Ключова користь була в тому, що ми формували десятки й сотні, тобто люди групувалися між собою. Ми відбирали лідерів, під яких формували десятки. Відповідно, коли є лідери, до них підтягуються інші громадські активісти. Ми включилися якраз на етапі поділитися досвідом і мінімізувати травми, тому що на той момент вже було багато травмованих активістів, людей у 2013 році. По-перше, побили студентів і ми одразу зрозуміли, що, напевне, буде багато травм і треба буде все-таки людей підготувати до того, що їх очікує – могли побити, заарештувати, і треба було розуміти – як діяти в такому випадку. Ніхто ще тоді не очікував, що можуть просто вивозити в ліс і там уже здійснювати незаконні дії. Ми в таких випадках також готували людей, щоб такого не траплялося. Якраз була форма поведінки ходити трійками, тобто не менше, ніж три особи. Якщо по одному, легше висмикувати”.
“Якщо громадські організації чи активісти працюють чи з переселенцями, чи бійцями, чи з їхніми сім’ями, відбувається певне вигорання. Психологічне вигорання – це новий термін для сучасної України, але це відбувається і це, напевне, є основною проблемою. Самих волонтерів треба підтримувати, допомагати їм. Спочатку була дуже сильна хвиля саме волонтерів, які включалися, допомагали, але ресурсу не в усіх вистачає. Задача нашого проекту – це якраз навчити волонтерів або активістів, які вже працюють з переселенцями, військовими, як правильно структуризувати свій час, як не “переборщувати” з допомогою – якщо занадто включитися у волонтерську діяльність, повністю віддавати себе, сам волонтер вигорає і йому не вистачає просто сил рухатися далі”.
“Я бачу свою місію в тому, щоб максимально знизити рівень агресії, який є, і рівень смертей, який нас чекає в майбутні 5-10 років. Місія моя особиста, місія організації «Development Foundation» – це навчити психологів, волонтерів, соціальних працівників якраз тому, що є зараз найбільш необхідним – першій психологічній допомозі – це розуміння, як працювати з людьми, які отримали посттравматичні стресові розлади, співпраця з американцями – отримати від них досвід реабілітаційних програм, а далі – це вже інтеграція переселенців в суспільство, тобто показати, яким чином можна працевлаштуватися, створити свій бізнес. Для бійців так само – як їм можна зараз по-новому почати жити, тому що зараз в них є загострене відчуття справедливості, вони хочуть щось зробити для держави, в них дуже радикальні зараз настрої, як це можна зробити. Тому наша задача і моя особиста – це показати шлях, як це можна зробити в законний спосіб, не зі зброєю в руках, а з певним знанням, як можна діяти в законний спосіб. Один з варіантів – це якраз реєстрація громадських організацій. Тобто самі бійці мають можливість об’єднатися в громадські рухи і відстоювати свої інтереси на державному рівні за рахунок громади. Ми проводимо зараз тренінги, яким чином можна самоорганізовуватися. У нас проект так і називається – “Спільноти самодопомоги”.
“Громадська організація живе доти, доки є люди, які мають певне бажання, ресурс. Тому я думаю, що майбутнє громадських організацій залежить від людей, у другу чергу – від підтримки громад, і в третю чергу – все-таки має бути ядро, яке має підтримуватися за рахунок певних ресурсів. Це можуть бути фінансові ресурси, так і просто підтримка людей в будь-якій формі. Хто як може, має підтримувати волонтерів, а самі мотивовані волонтери вже знають як діяти. Мотивованих волонтерів у нас багато, тому, я думаю, що результати будуть хороші. Звісно, багато є недобросовісних волонтерів. Я думаю, що це нормально – як кажуть, час покаже, хто є хто. Виживуть ті, які покажуть результат. Ми стараємось показувати результат діяльності, тобто, щоб громадська діяльність мала певний результат, який можна обрахувати, показати”.
“Якщо у вас є ідея, починайте її реалізовувати. Якщо у вас на певному етапі виникають питання, ви можете звертатися до ваших друзів, які можуть вам допомогти, до ваших колег. Якщо ви бачите, що ми можемо вам допомогти, ми вам допоможемо. Дивіться на інші громадські організації – кожна з них має свій досвід. Тому найкраще – це об’єднуватися в певні рухи… Об’єднуйтесь силами, тому що є приказка: “разом і батька легше бити”. Нам разом буде легше долати перешкоди, які на нас чекають, які вже є”.
Відео-розмова:
Довідка:
Керівник організації, посада: Марта Пивоваренко – голова правління
Місія організації
Захист законних соціальних, культурних, освітніх, наукових та інших спільних інтересів психологів, психіатрів, соціальних працівників, капеланів та інших членів організації та громадян України, розвиток особистості людини, як громадянина у напрямках психологічної стійкості, відповідно до характеру індивіда, виховання та навчання, розуміння економічних та політичних процесів та сприяння подоланню негативних наслідків травматичних подій в суспільстві.
Посилання на організацію в Базі НУО на Громадському просторі.
Автор: Галина Жовтко, Любов Єремічева