В Україні запрацює Мережа громадських виборчих омбудсменів
Практично за рік до загальнонаціональних виборів за підтримки Євросоюзу стартував проект "Виборча реформа задля підсилення впливу агентів змін та підтримки публічного діалогу", який реалізує ...
Додано:
Громадський Простір
Практично за рік до загальнонаціональних виборів за підтримки Євросоюзу стартував проект “Виборча реформа задля підсилення впливу агентів змін та підтримки публічного діалогу”, який реалізує Громадянська мережа ОПОРА спільно з Українським католицьким університетом та Європейським центром підтримки виборів. Проект спрямований на захист виборчих прав громадян шляхом реформування законодавства про парламентські та місцеві вибори та створення мережі громадських омбудсменів по всій Україні.
Справа Білика
Три роки тому під час місцевих виборів на виборчій дільниці у студентському містечку в Чернівцях спостерігачі Громадянської мережі ОПОРА зафіксували масове фотографування виборчих бюлетенів. Як виявилось, студентам пропонували від 300 до 450 гривень за голосування за партію «Рідне місто» та кандидата у депутати до Чернівецької міської ради Ростислава Білика.
Правоохоронці відкрили кримінальне провадження за статтею 160 Кримінального кодексу України («Підкуп виборців»). У квартирі Білика провели обшук, його оголосили у розшук, але він був уже поза межами країни.
За три роки кримінальне провадження закривали два рази, однак після розголосу та звернень ОПОРИ до Печерського суду справу поновили. Наразі умовне покарання отримали троє студентів, які шукали виборців, що можуть продати за гроші свій голос. А 11 студентів, які погодились продати голос, звільнені від відповідальності. Суд у справі Білика триває й досі.
Доведення до суду – рідкісна справа
Статистика доведення до суду справ щодо порушень виборчих прав громадян невтішна.
«Справа Білика» – є одним із поодиноких прикладів доведення кримінального провадження до суду. Втім, без пильного нагляду громадськості і такого результату могло б не бути.
“Вільні та чесні вибори є основою демократичної трансформації. Комплексна реформа виборчого законодавства – одна з ключових реформ, які Україна повинна здійснити. Надзвичайно важливо, щоб це було зроблено назавжди до наступного раунду виборів у країні, щоб до того часу правила гри могли бути покращені”, – заявив посол, голова Представництва Європейського Союзу в Україні Хюг Мінгареллі. Посол ЄС переконаний, що поліпшення захисту виборчих прав та інтересів громадян України, зокрема через мережу виборчих омбудсменів у регіонах, водночас допоможе зменшити простір для політичної корупції та покращити цілісність та довіру до виборчого процесу в цілому.
Доведення до суду – рідкісна справа
Статистика доведення до суду справ щодо порушень виборчих прав громадян невтішна.
«Справа Білика» – є одним із поодиноких прикладів доведення кримінального провадження до суду. Втім, без пильного нагляду громадськості і такого результату могло б не бути.
Причинами цьому є недосконалість законодавства, некомпетентність та заангажованість правоохоронних органів, однак найголовніше – самі громадяни дуже рідко звертаються до поліції, якщо їхні виборчі права порушуються.
Мережа громадських виборчих омбудсменів
Потрібні агенти змін. У рамках проекту розпочалась робота над створенням Мережі громадських омбудсменів із захисту виборчих прав, яка діятиме у всіх регіонах України.
Громадянська мережа ОПОРА уже провела відбір омбудсменів, розшукуючи незаангажованих, компетентних, вмотивованих людей, які виступатимуть комунікаторами між виборцями, кандидатами, медіа та правоохоронними органами.
Серед головних завдань виборчих омбудсменів – моніторинг дій поліції, прокуратури, судів щодо розслідування виборчих злочинів. А ще – вони розроблятимуть рекомендації для удосконалення виборчого законодавства, надаватимуть консультації на захист виборчих прав.
До того ж, омбудсмени самі висвітлюватимуть процес розслідувань, пропонуватимуть інформаційну співпрацю регіональним медіа та спонукатимуть громади більше цікавитись виборчим процесом.
Але перед цим вони навчатимуться на спеціально розроблених профільних курсах на базі Українського католицького університету. По закінченню навчання учасники Мережі отримають офіційний сертифікат Школи громадських омбудсменів із виборчих прав та будуть офіційно представлені у регіонах.
Активна фаза діяльності омбудсменів припадатиме на президентські, парламентські вибори 2019 року та місцеві вибори 2020 року, а також у міжвиборчий період.
Вона базуватиметься на Кодексі поведінки, який розробить ОПОРА спільно з Українським католицьким університетом. Кодекс включатиме, насамперед, гарантії безсторонності та політичної незаангажованості омбудсменів, а також висвітлюватиме основні функції та процедури діяльності.
“За результатами спостереження ОПОРИ, суб’єкти виборчого процесу масово порушують законодавство, однак лише одиниці з них притягуються до відповідальності. Близько 70-80% розпочатих кримінальних проваджень не доходять до суду. Але якщо виконавці злочинів інколи притягуються до відповідальності, то ініціатори майже завжди уникають відповідальності. Відсутність санкцій за порушення виборчого законодавства є одним з ключових питань в Україні.
Необхідно здійснити виборчу реформу перед виборами 2019-2020 рр. Венеціанська комісія, місії спостереження та експертні організації рекомендували Україні пропорційну виборчу систему з відкритими списками. Це значно зменшить політичну корупцію та підвищить відповідальність та професіоналізм виборних органів на місцевому та національному рівнях“, – зазначила голова правління Громадянської мережі ОПОРА Ольга Айвазовська.
Лише комплекс заходів може дати відчутний результат, тому за проектом заплановано також підвищення прозорості та підзвітності виборчих адміністрацій, попередження незаконного впливу на результати волевиявлення виборців, запровадження сервісів відкритих даних, вивчення специфіки проведення виборів на конфліктних територіях тощо.
Враховуючи відпрацьовану в країні практику застосування адмінресурсу на виборах, високий рівень політичної корупції, а також недостатню професійність органів адміністрування виборчого процесу – суспільство має великий запит на виборчу реформу.
Матеріал підготовлений в рамках The EU Project for Civil Society Development in Ukraine. Проект ЄС для розвитку громадянського суспільства в Україні створено задля зміцнення українського громадянського суспільства шляхом посилення ролі організацій громадянського суспільства у реалізації та моніторингу демократичних реформ та всебічному соціально-економічному розвитку в країні.