Вікторія Желіховська: створення Екологічної Ради в Кам’янці-Подільському – як пріоритет
Розпочинаємо знайомити Вас із громадським сектором міста Кам'янець-Подільський. Сьогодні розповімо про цікаву екологічну ініціативу «Чисті схили», яка вже декілька років активна у місті. Голова ...
Додано:
Віталій Ніщименко
Розпочинаємо знайомити Вас із громадським сектором міста Кам’янець-Подільський. Сьогодні розповімо про цікаву екологічну ініціативу «Чисті схили», яка вже декілька років активна у місті. Голова організації Вікторія Желіховська розповіла про свою організацію, про акції, що уже були проведені та що плануються.
Громадський Простір: Розкажіть, будь ласка, про історію Вашої організації: коли вона була заснована і з якою метою?
Вікторія Желіховська: Офіційно наша організація була заснована в 2013 році. Все почалось з ініціативної групи. Я жила в мікрорайоні, де дуже мальовнича місцевість – Смотрицький каньйон, однак там завжди було дуже багато сміття. Прогулюючись там, ми вирішили організувати прибирання. Так в соціальній мережі з’явилась невеличка група: «Хто хоче, давайте в суботу зберемось…», – і от з цього все почалось. Але я побачила, що власними силами, лише з кількома знайомими, це не зроблю, тому написала листи до міської ради. Задіюючи й адміністративний ресурс, через кілька місяців ми провели акцію з прибирання «300 спартанців». Ми відзняли дуже ефектний рекламний ролик, використавши кадри з фільму, де біжать спартанці, ніби вони готові прибирати.
Автор відео – Андрій Заєць
Чому саме «300 спартанців»? Ми вирішили розбити весь Смотрицький каньйон на зони, оскільки досліджували цю територію та об’єми забруднення, визначили та порахували, що нам потрібно приблизно 300 чоловік, щоб це все прибрати.
Готуючись до акції, ми розраховували на таку кількість. Залучали людей, звертались до навчальних закладів, різних громадських, комерційних організацій, приватних підприємств, і були готові забезпечити ресурс для прибирання. Все пройшло вдало, було навіть не 300 чоловік, а 400. Ми замовляли бейджики для учасників прибирання, а їх усім не вистачило, в мене навіть не залишилось бейджика для себе.
Ми й досі проводимо масштабні акції з прибирання. Прибирання і до того часу в місті проводились, але ми придумали, що після цього потрібно організувати частування. Свято, де учасники могли б спілкуватись між собою у неформальній атмосфері – це додатковий бонус, бо ти не просто прибирав, зморився, втомився і брудний пішов додому. Ми готували частування, варили кашу в казанах, пропонували чаювання, солодощі, проводили майстер-класи під час таких зустрічей, наприклад, з пошиття екоторб. Ми займаємось саме такими екологічними акціями…
Громадський Простір: Чи зареєстрували Ви громадську організацію?
Вікторія Желіховська: Наша організація легалізована шляхом повідомлення, тобто без створення юридичної особи. Ми тільки нещодавно почали про це задумуватись, тому що, якщо залучати кошти, шукати грантодавців, то, звичайно, потрібно мати рахунок. До цього часу для нас це було не дуже актуально, оскільки ми обмежувались залученням локальних ресурсів, а зараз це вже потрібно. Від акції до акції ми складаємо список підприємців, представників партій, релігійних організацій міста, хто б міг посприяти в проведенні заходів. Наприклад, останнє фінансування надходило від Патріаршої комісії у справах молоді Української Греко-Католицької Церкви, яка регулярно проводить конкурси міні-грантів.
Громадський Простір: Які проекти реалізовано, що актуального зараз?
Вікторія Желіховська: Окрім проведення акцій з прибирання, ми є учасниками районних і міських комісій з екологічних питань при нашій міській раді. Беремо участь також в екологічних конкурсах. Проект, який зараз є актуальним – це сімейний клуб «Прочитай мені казку». Ми вирішили, що екологія – це не лише вирішення конкретних проблем навколишнього середовища, а й робота з дітьми, виховання екосвідомості, розуміння того, що потрібно берегти природу. Під час таких зустрічей, спілкуючись з дітьми, читаючи кращі зразки української літератури, ми виховуємо свідоме ставлення до навколишнього середовища.
Плануємо створити в місті Екологічну Раду, щоб питання, які стосуються екології, більш серйозно розглядались. Тому що у нас про екологію, мені здається, говорять в останню чергу, оскільки знаходяться актуальніші проблеми. Насправді, ми вирішуємо питання, які покращують життя, а екологія – це те, що, власне, дає це життя – ми про це мало говоримо. Тому створення Екологічної Ради в нашому місті для нас в пріоритеті.
Спілкувався: Віталій Ніщименко
Робота з текстом: Ірина Гузій