Влада не використовує новий КПК, щоб вирішити проблему тортур у міліції
Amnesty International радить створити незалежний орган розслідування злочинів правоохоронців. Тісно співпрацюючи з міліціонерами, прокуратура не може ефективно реагувати на такі справи. 11 квітня ...
Додано:
Громадський Простір
Amnesty International радить створити незалежний орган розслідування злочинів правоохоронців. Тісно співпрацюючи з міліціонерами, прокуратура не може ефективно реагувати на такі справи.
11 квітня Amnesty International представила нову доповідь «Не зупиняйтеся на півдороги: Влада має використати новий Кримінальний процесуальний кодекс, щоб покласти край тортурам».
За новим КПК, передбачено створення Державного бюро розслідувань. Саме цей орган, вважають правозахисники міг би реагувати на заяви про злочини з боку працівників міліції.
Структура має бути незалежною від МВС та Генеральної прокуратури і мати доступ до приміщень правоохоронних органів, доказів та документів – йдеться у рекомендаціях Ради Європи. Спеціально уповноважений орган буде розслідувати скарги і потім передаватиме результати кримінальному прокурору чи управлінню зовнішньої безпеки МВС.
«Така система не нова і була встановлена у багатьох країнах світу і Європи. В Англії незалежна комісія з розгляду скарг щодо поліції стала ключовим інструментом із викорінення інституціональному расизму в лавах поліції. У Північній Ірландії такий механізм дозволив поліції відновити довіру у глибоко розколотому суспільстві. У Данії прокуратуру позбавили відповідних повноважень і був створений новий незалежний механізм…», – сказав Давід Діаз-Жожекс, заступник директора програми Amnesty International у Європі та Центральній Азії.
Минуло року ухвалено Кримінальний процесуальний кодекс і розпочав роботу Національний превентивний механізм, але випадки катувань і далі мають місце. А держава поки не робить жодних кроків щодо незалежного розслідування заяв про злочини в міліції.
«Уряд України за підтримки Євросоюзу, Ради Європи і уряду Данії має золоту можливість нарешті це зробити. Якщо український уряд цього не зробить, його буде оцінювати європейська спільнота у листопаді цього року», – зазначив Макс Такер, координатор кампаній Amnesty International в Україні.
Протягом тижня представники Amnesty International зустрілися із заступником міністра внутрішніх справ України, головою парламентського комітету законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності, працівниками офісу омбудсмена. Не вдалося зустрітися із представниками адміністрації президента і прокуратури.
«Ми зрозуміли, що існує де-факто угода між президентською адміністрацією і головою парламентського комітету законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності щодо принципів, на яких має бути створено Державне бюро розслідувань…Тепер тягар лежить на них, вони мають забезпечити, щоб ця угода де-факто привела до конкретних законодавчих пропозицій», – сказав Давід Діаз-Жожекс.
Автор : Ірина Салій
Регіон: Київ