Вибір, що стоїть перед Україною, це вибір між минулим та майбутнім

10 квітня у Києві розпочався 7-й Київський Безпековий Форум. Протягом двох днів українські та міжнародні політики, дипломати, експерти та громадські діячі обговорять питання вирішення кризи безпеки, ...

Вибір, що стоїть перед Україною, це вибір між минулим та майбутнім

Громадський Простір

10 квітня у Києві розпочався 7-й Київський Безпековий Форум. Протягом двох днів українські та міжнародні політики, дипломати, експерти та громадські діячі обговорять питання вирішення кризи безпеки, плану реформ для України, подальшого розширення ЄС, енергетичного співробітництва, забезпечення верховенства права та чимало іншого.

Україна ніколи не визнає анексію Криму і відновить контроль за своєю територією через якийсь час. Таку думку висловив у своєму вступному слові Прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк. На його переконання, західні партнери, що надали “безпрецедентну політичну підтримку” Україні, будуть і надалі так само жорстко сповідувати принципи виконання норм міжнародного права.

“Так, сьогодні Росія ізольована. Проте чи вирішує це питання української безпеки? Міжнародна реакція створює позитивний загальний підхід, тільки от російські танки з Криму не їдуть”, – зауважив Прем’єр-міністр.

А.Яценюк наголосив, що в України сьогодні немає іншого виходу, ніжрозбудовувати власні збройні сили. Проте коштів для цього за наявних економічних умов не вистачає. Саме тому український уряд звернувся до західних партнерів за допомогою для формування збройних сил, що зможуть захистити не лише Україну, але й Європу. Адже конфлікт в Криму – це не питання двосторонніх відносин, а питання підриву глобальної системи безпеки. 

За його словами, ще в 2007 році, коли Росія вийшла з Угоди з контролю за звичайними озброєннями в Європі (CFE Treaty), розпочався процес підготовки до військової інтервенції. Саме тому необхідно напрацювати нову спільну модель безпеки в Європі, яка буде не просто письмовим зобов’язанням, але й гарантією того, що більше ніколи не повториться ситуація, коли країна, що гарантує безпеку та є членом Ради Безпеки ООН, “безпрецедентно порушуватиме міжнародне право”, вважає А. Яценюк.

Україна та світ можуть констатувати, що є перші ознаки перемоги в інформаційній війні, яку розпочала Росія. Адже російським ЗМІ не вдалося переконати світ, що насправді нічого страшного в Україні не відбулося. 100 країн, які голосували “за” Резолюцію Генасамблеї ООН, переконані в тому, що Україна є об’єктом російської агресії”, – зауважив народний депутат України Петро Порошенко.

Говорячи про внутрішні реформи, які необхідно провести, П. Порошенко наголосив на необхідності боротьби з корупцією, презентації Конституційною комісією ВР концепції конституційних змін, що передбачатимуть чітке збалансування функцій уряду та президента, суттєве делегування повноважень місцевим органам влади на рівні територіальних громад та створення вертикалі влади, яка б гарантувала суверенітет та територіальну цілісність держави.

Окрім того важливим, на думку парламентаря, є також побудова незалежної судової гілки влади, створення ефективного інвестиційного клімату, адміністративна та безпекова реформи.

Що ж до наслідків російської агресії то, на думку виконуючого обов’язки Міністра закордонних справ України Андрія Дещиці, вони полягають насамперед в об’єднанні українців навколо ідей національного суверенітету та європейського майбутнього. Іншим наслідком таких дій стало те, що “об’єднані нації” стали справді об’єднаними, вважає український дипломат. Окрім того агресія вивела на перший план цінності демократії та свободи.

“Я бачу Україну в Європейському Союзі, проте я також бачу роки важкої праці, які приведуть нас до цієї мети. Перед Україною не стоїть вибір між Росією та Європейським Союзом. Єдиний вибір, що стоїть перед нами, це вибір між минулим та майбутнім”, – переконаний А. Дещиця.

“Українське питання постійно у фокусі дискусій, – відзначає Міністр закордонних справ Словаччини Мирослав Лайчак. – Ми захоплюємося мільйонами українців, що відстоювали своє прагнення жити в країні, де поважаються демократичні принципи. Ми віримо в те, що верховенство права має переважати над верховенством сили, а логіка конфронтації поступатися логіці співпраці”.

На його думку, для влади України, яка хоче європейського майбутнього для своє держави, важливо залишатися інклюзивною та слідкувати за тим, щоб жодні етнічні, релігійні та інші групи не залишалися усунутими від процесів прийняття рішень.

“Україна є традиційно поліетнічною та полірелігійною країною. Це те, що робить вашу країну унікальною та сильною. Пам’ятайте, що те, Вас об’єднує набагато більше, ніж роз’єднує”, – відзначив М. Лайчак.

Важливо також, на думку дипломата, уникати “непотрібних конфліктів та конфронтацій” всередині уряду та правлячої коаліції. Іншою не менш важливою необхідністю є проведення реформ. “У вас багато друзів, які можуть допомогти в процесі реформування. Проте є одна річ, яку не можна імпортувати ззовні – це відданість політиків ідеї проведення реформ”, – наголосив Міністр закордонних справ Словаччини.

Не варто також забувати і про комунікацію з власними громадянами, адже вони повинні розуміти, що саме робить уряд, і для чого це потрібно.

“Європейський Союз виступав свого роду романтичною мрією в революції українців. Метою ж самої революції, як загалом і Угоди про асоціацію, є модернізація країни”, – відзначив Голова Представництва ЄС в Україні Ян Томбінскі. Тому сьогодні, на його думку, варто зосередитися на тому, як відповісти на ці прагнення українського народу. Проте допомогти Україні в її демократичних перетвореннях, відзначає представник ЄС, Європейський Союз зможе лише за умови, що держава рухатиметься в напрямку здійснення відповідних реформ. Мова йде насамперед про конституційну реформу. Адже важливо не лише змінити персонажі, але й саму систему в цілому, наголосив Я. Томбінскі. Необхідністю також, на його думку, є якомога швидше проведення прозорих та чесних президентських виборів. “Україна вже й так заплатила найвищу ціну за відсутність необхідних рішень“, – підкреслив Посол ЄС.

Заступник держсекретаря США Вікторія Нуланд звернулася до учасників Форуму з промовою, в якій, зокрема, привітала прийняття Верховною Радою закону «Про державні закупівлі» та запевнила в підтримці процесу реформ в Україні.

Автор : Надя Кайданович


Тематика публікації:    

Останні публікації цього розділу:

[ви]СТОЇМО: консолідація українців заради спільної перемоги

Максим Буткевич: щоб протистояти смерті, не можна відмовлятися від власної свободи

Громадянське суспільство в умовах війни: презентовано Барометр ОГС 2024

Культурна євроінтеграція та опір стиранню: про що говорили на Шостому Міжнародному Ярмарку Грантів у Сфері Культури

Безоплатна правова допомога для військових: контакти та ресурси

Як «Молода Просвіта» підтримує громади та переселенців на Івано-Франківщині