Як на підтримку українських митців діє ініціатива творчих резиденцій у Перемишлі

Вже восьмий місяць у Перемишлі проходять творчі резиденції для українських митців та мисткинь. Усе відбувається в історичній будівлі, яку понад сто років тому збудували українці — в Народному ...

380278299_294938313475701_3434195386023139035_n (1)

Громадський Простір

Вже восьмий місяць у Перемишлі проходять творчі резиденції для українських митців та мисткинь. Усе відбувається в історичній будівлі, яку понад сто років тому збудували українці — в Народному домі.  

Проєкт реалізує команда Перемиського відділу «Об’єднання українців у Польщі» та Народний дім. Громадський Простір мав можливість відвідати Народний дім та поспілкуватися з організаторами та учасниками/цями творчої резиденції.

Як розповів Ігор Горків, голова Перемиського відділу «Об’єднання українців у Польщі» та керівник Українського Народного дому у Перемишлі, коли почалася повномасштабна війна, було зрозуміло, що українці можуть дуже багато втратити у культурній сфері — був ризик, що можливості розвитку зупиняться. «Тому ми шукали можливість, щоб допомогти митцям з України, у яких війна відібрала все чи майже все, творити в умовах без повітряних тривог», — пояснює Ігор Горків.

363380380_607415028210893_8199419438239721801_nPRZYWRACANIE_ВОРОТТЯ: Ірина Панів, Анастасія Агафанова та спектакль «Загублені» за драмою «Безсоння Хитруна-Бовтуна» Олександри Дерев’янко й уривків поеми «Мойсей» Івана Франка. Вистава створена під час резиденції у Перемишлі (Фото: Adam Jaremko, джерело: Народний дім)

Так у березні 2023 року стартував проєкт «Творчі резиденції в Українському Народному домі у Перемишлі». Відтоді щомісяця у Народному домі живуть та творять митці та мисткині з України. 

«Ми отримали фінансування від Польської гуманітарної акції та запустили цей проєкт у березні 2023 року, — розповів Северин Данилейко, координатор проєкту «Творчі резиденції». —Щомісяця приймаємо 6-8 людей». 

Проєкт розрахований на людей з України, які дотичні до мистецтва. Сюди приїжджають художники, музиканти, актори, режисери, сценаристи, письменники, поети, журналісти тощо.

386639372_641065891512473_7259283377700060528_nБлагодійний концерт на підтримку України у Народному домі в Перемишлі за участі резидентів\ок з України (Фото: Adam Jaremko, джерело: Народний дім)

343338980_556640433276060_4058720459721429968_n

Виставка резиденток роботи створені під час квітневого перебування в Українському народному домі в Перемишлі (Фото: Adam Jaremko, джерело: Народний дім)

«Приїжджають також люди, які були змушені залишити Україну, бо вже не мають свого дому або їхній дім на окупованих територіях. Тут митці мають можливість побути місяць у тиші, у розміреному режимі, що дозволяє налаштувати себе на творчість. Ми забезпечуємо резидентів всім необхідним», — зазначив координатор проєкту.

Творчі резиденції організовано Перемиським відділом Об’єднання українців у Польщі та Народним домом завдяки співпраці з Польською гуманітарною акцією (PAH) та гуманітарною організацією CARE.

«Мистецтво є дуже важливими для підтримки українського народу, — наголошує Анна Наталич-Савка, скрипалька та координаторка кількох проєктів у Народному домі. — Хочемо, щоб культура жила далі. Сьогодні, коли йде війна, коли є постійні сирени, у багатьох людей немає відповідного простору, щоб зайнятися мистецтвом. Тому головна ідея цього проєкту — щоб людина могла сюди приїхати та відпочити хоч місяць, зустрітися з іншими творчими людьми, і якщо вийде — то щось створити й показати». 

24 години з Курбасом. Безперервне перформативне читання про переосмислення біографії великого режисера Леся Курбаса — від резидентів з харківського театру «Публіцист» у Народному домі (джерело: Народний дім) 

«Коли вони тільки приїжджають, то ми кажемо їм просто відпочити. Але є такі, які готові працювати-творити вже з першого дня. Резиденція дає можливість перезавантажитися. У нас проходять зустрічі-чаювання, де резиденти діляться ідеями, що можна зробити. Згодом художники вже мають картини та хочуть тут зробити виставку, музиканти — зробити концерт, актори — виставу», — додає Северин Данилейко, координатор проєкту «Творчі резиденції».

Темою для творчих робіт резидентів/ок є Народний дім, який знаходиться на вулиці Костюшка 5 у Перемишлі. Митці та мисткині творять щось, що пов’язане з цим будинком. 

IMG_9931

 Український Народний дім  (фото — Громадський Простір)

«Хочемо, щоб про Український Народний дім знали не тільки в Перемишлі, але і в Україні: що є таке місце, яке має свою історію, традицію, і що історія Народного дому — це історія наполегливості та діяння всупереч і за всяку ціну», — зазначив Ігор Горків, голова Перемиського відділу «Об’єднання українців у Польщі». Більше про Народний дім читайте тут.

Щомісяця учасники/ці резиденції діляться з громадою міста своєю творчістю.

387093543_10159873491347992_4548581813724000385_n

Дім та його втрата. Музичний кліп про людей, які змушені покидати рідні міста й села, та починати життя на новому місці, знімає Анастасія Войтюк, музикантка, фронтвуменка гурту Troye Zillia та резидентка Народного дому. (Фото: Анастасія Войтюк)

 357036092_589406130011783_7978061186275242216_n

  «(Не)безпечний простір»: подія за участі резидентів_ок (Фото: Народний дім)

 

Етнографині Музичної майстерні «Гурба» зі Львова під час резиденції мали можливість відвідати села Надсяння, дослідити традиції українців у Польщі та поділитися своїми знаннями. Переглянути онлайн лекцію: «Традиція і кордон: весілля на Надсянні».

Проєкт «Творчі резиденції в Українському Народному домі у Перемишлі» триватиме до грудня 2023 року. Якщо буде фінансування, то його продовжать. «У Народному домі є всі умови для проведення таких резиденцій. Це ідеальний проєкт, однак єдине питання — фінансування. Будемо залюбки продовжувати, адже маємо гарні результати та позитивні відгуки від тих, хто тут був», — зазначив Северин Данилейко.

Окрім творчих резиденцій та гуманітарного напрямку з підтримки українців, серед активностей Перемиського відділу «Об’єднання українців у Польщі» та Народного дому є також різноманітні мистецькі та інтеграційно-культурні проєкти.

IMG_9898

На фото: коворкінг у Народному домі, куди можуть приходити всі, щоб попрацювати чи повчитися (фото — Громадський Простір)

Зокрема, як розповіла Анна Наталич-Савка, сьогодні у Народному домі відбуваються заняття з українського співу, театральної майстерності та навіть проходять музичні заняття для малюків — «гордонкі» (за теорією навчання музиці Е.Е.Гордона). Крім того, йде робота над культурно-інтеграційним проєктом «Давайте познайомимося» (“Poznajmy się”), який передбачає проведення у школах та інших закладах різноманітних майстер-класів для молоді та вчителів з метою налагодження міжетнічного діалогу.  

Більше інформації про творчі резиденції можна знайти на сайті: ukraincy.org.pl

Читайте також: Як столітній Народний дім у Перемишлі рятував українців у час війни


 

Цей матеріал продовжує серію публікацій на Громадському Просторі — про підтримку України та українців в Польщі, зокрема після повномасштабного вторгнення рф, про важливі польсько-українські ініціативи та надзвичайну громадську синергію, яка употужнює коло активностей та партнерства Польщі та України. 

Ми вдячні за підтримку медіаініцітиви проєкту «Підтримка українського громадянського суспільства та волонтерських ініціатив», який реалізується Фондом «Освіта для демократії» та ГО «Наше Поділля», що здійснюється за сприяння Національного фонду на підтримку демократії (NED).


Тематика публікації:          

Останні публікації цього розділу:

Громадянське суспільство в умовах війни: презентовано Барометр ОГС 2024

Культурна євроінтеграція та опір стиранню: про що говорили на Шостому Міжнародному Ярмарку Грантів у Сфері Культури

Безоплатна правова допомога для військових: контакти та ресурси

Як «Молода Просвіта» підтримує громади та переселенців на Івано-Франківщині

Діалог та підтримка: як ГЦ "Нова генерація" зміцнює громади Херсонщини

Євген Глібовицький: ми з вами не в кінці великих потрясінь, а на початку великих відкриттів