Сім складових, що роблять спільноту життєздатною та ефективною

Наука говорить, що максимально комфортно людина може долати стрес, коли має соціальні зв'язки й можливість звернутися за підтримкою та порадою. Спільнота — як форма стійкості — може допомогти ...

kb_prostir

Громадський Простір

Наука говорить, що максимально комфортно людина може долати стрес, коли має соціальні зв’язки й можливість звернутися за підтримкою та порадою. Спільнота — як форма стійкості — може допомогти триматися українцям і українкам в умовах невизначеності та надвипробувань великої війни. Але як її збудувати і що дозволяє спільноті зростати та зміцнюватися? Про практики спільнототворення театру пригноблених (ТП), спеціально для Бази знань НУО, розповідає Яна Салахова, Голова ГО “Театр змін”.

Уже рік існує та зростає українська спільнота практики театру пригноблених (ТП), яка формується в умовах повномасштабного вторгнення навколо навчального простору — школи театру пригноблених. Це театральна практика, яка залучає людей у громадах до просторів діалогу та дизайну соціальних змін, яких вони прагнуть. У процесі діалогу та обміну думками учасники й учасниці спільноти визначили складові, які роблять спільноту життєздатною та ефективною.

Давайте розглянемо детальніше кожну з 7 ключових складових сталої спільноти.

unnamed (2)

Спільна ідея

У центрі будь-якої спільноти знаходиться ідея, яка об’єднує людей навколо. Для української спільноти практики ТП така ідея — це трансформація світу через використання методики театру пригноблених. Ми надихаємося ідеями Аугусто Боаля про світ, вільний від утисків і несправедливості, де права людини захищені, основою комунікації є діалог, а кожен має можливість реалізувати свій потенціал і брати відповідальність за власні дії.

Спільні цінності

Цінності формують основу, на якій будується спільнота. Вони є життєвими орієнтирами, що визначають, заради чого ми живемо, діємо та витрачаємо ресурси. Учасники й учасниці спільноти поділяють цінності філософії театру пригноблених — людяність, діалог та права людини. Спільне розуміння цих цінностей створює відчуття єдності, навіть якщо ідеал, до якого ми прагнемо, залишається недосяжним і трансформується в процесі роботи. Також спільнота сама по собі є цінністю — це можливість контакту, підтримки, поради та коло однодумців.

unnamed

Спільна мета

Мета об’єднує нас як спільноту, задає конкретний вектор розвитку та дозволяє оцінювати результати. Проміжною метою спільноти зараз є створення просторів діалогу, де люди беруть відповідальність і діють заради змін. Однак у спільноті є різні люди, і можливо, ця мета зміниться, як і ми в процесі зростання.

У питанні спільноти форум-театру нас об’єднує методика, підхід і те, що ми працюємо з людьми”, — Степан Семенов, Павлоград.

Врахування та задоволення потреб

Люди об’єднуються в спільноти не лише заради ідеї, але й для задоволення своїх потреб. Опитування, проведене в жовтні цього року серед учасників і учасниць спільноти, показало, що зараз цими потребами є професійне та особистісне зростання, емоційні зв’язки, потреба робити внесок у діяльність спільноти та бути дотичним до суспільних змін у країні.

“Відчуваю, що людям це допомагає, приносить користь і задоволення, причетність до цікавих процесів і унікальної методики, яка набирає популярності в Україні”. 

unnamed (3)

Відповідальне лідерство

Рушійною силою створення та розвитку спільноти є люди, які генерують і пропонують ідеї, залучають нових учасників і створюють умови для взаємодії. Важливою складовою є горизонтальні зв’язки, які дозволяють кожній людині брати відповідальність за власні ініціативи та впливати на дизайн взаємодії в спільноті.

Пропонуйте, ви самі вирішуєте, що ви робите. Часто це викликає у людей ступор: “Нам нічого не скажуть, ми самі маємо щось пропонувати”. Це складніший, більш відповідальний шлях, але тоді ти відповідаєш за те, що ти пропонуєш. Ти маєш свободу створити те, що хочеш, і це складно, і цікаво, і творчо водночас.

Спільний простір та досвід

Спільнота — це платформа для обміну знаннями й досвідом. Ми організовуємо майстер-класи, навчальні заходи та неформальні зустрічі, спільні проєкти, які допомагають учасникам і учасницям поглиблювати навички джокерства, знайомитися з новими підходами та розвивати власну практику.

“Спільнота вимагає все ж таки спільної роботи, діяльності, системи взаємодії”, — Маргарита Корж, Дніпро.

Можливість отримати підтримку чи зворотний зв’язок від спільноти часто є вагомою мотивацією для її членів. Спільний комунікаційний простір дозволяє підтримувати тих людей, які наразі не мають можливості активно проявлятися:

“Завдяки спільноті я не втрачаю знання та досвід, якими діляться колеги. Це дає впевненість, що я можу почати або продовжити працювати в цьому напрямку, коли буде можливість”.

unnamed (1)

Час на пошук власної унікальності

Буває, що спільнота створюється під проєкт чи під захід, але для вирощування спільноти потрібен час. Час, щоб зрозуміти, куди нам усім разом рухатися, чи нам добре разом, які є ідеї, які є потреби, прийти через практику до моделей стосунків, у яких нам буде комфортно. І це буде виключно наш рецепт створення спільноти, який базується на унікальній комбінації конкретних людей з їхніми потребами та інтересами. Час також потрібен, щоб вирішити, чи потрібна вам формалізація статусу (реєстрація об’єднання) чи ні.

 

Тож кожен із семи ключових компонентів, згаданий вище, важливий для того, щоб спільнота не лише існувала, а й розвивалася, впливала на зміни та надихала інших. Якщо ви є частиною спільноти або хочете її створити, проаналізуйте ці складові та подумайте, що можна покращити вже сьогодні. Діліться своїми досвідом та ідеями, будуйте сильні команди й об’єднуйте людей навколо спільних цінностей. Адже саме спільноти формують майбутнє!

 

 


Останні публікації цього розділу:

Бути в тренді: як НУО створювати Reels для Instagram та Facebook

10 порад для ГО, які хочуть розробити civic tech-рішення

Реєстрація змін в громадських та благодійних організаціях: усе не так складно

11 ефективних порад для НУО в Instagram

Посилюємо видимість: ефективні стратегії для НУО у Facebook