Як благодійним та громадським організаціям фахово проконсультуватися онлайн?
Можливо ще не всі з вас знають про чудову опцію отримати безкоштовну консультацію онлайн від юристів, практиків неприбуткового сектору з широкого спектру питань громадської та благодійної ...
Додано:
Громадський Простір
Можливо ще не всі з вас знають про чудову опцію отримати безкоштовну консультацію онлайн від юристів, практиків неприбуткового сектору з широкого спектру питань громадської та благодійної життєдіяльності. На продовження формування Бази знань НУО, де Громадський Простір розповідає про цікаві й корисні сервіси, ми хочемо більш детальніше розповісти як власне працює сервіс для благодійних організацій, НУО, навіть для підприємців, які займаються благодійністю.
Консультація запрацювала у вересні 2015 р. За 10 місяців роботи надано 169 консультацій. Модерує роботу консультації Український форум благодійників. Запитання розподіляються за тематиками і відправляються фахівцеві, який найкраще розуміється на темі питання.
Отже, завітаємо до сайту, де можна реалізувати свій запит. Але дуже радимо спочатку точно для себе сформулювати питання, яке Вас цікавить, і спробувати знайти його у Базі питань-відповідей. Питання часто є типовими – і Ви можете значно заощадити час та нерви (і навіть не лише свої), аби прояснити для себе, або на доручення керівництва, команди – певні нюанси того, як визначає ту чи іншу ситуацію законодавець. Тобто, Ви можете бути не єдиним в Україні, хто переймається, до прикладу, порядком збору коштів за допомогою скриньок, або питанням укладання договорів з волонтерами. І у своїх пошуках відповіді – натрапив (добрі люди підказали) на цей сайт:
Крім того, через півроку роботи онлайн-консультації, як тільки було надано відповідь на соте питання, команда УФБ вирішила проаналізувати ці 100 запитів, узагальнити і структурувати їх в Базу знань. Тому ще одна підказка: свій рух до зрозуміння – як працює законодавство, де обмежує, що дозволяє – як регулюється та чи інша діяльність в громадському секторі, почніть саме з цього розділу. Упевнені, Ви знайдете супутньо багато цікаво і важливого.
Звісно, Громадський Простір поцікавився у команди УФБ, якими питаннями найчастіше задаються користувачі консультаційного сервісу – діячі/благодійники. Виявилось, що є багато подібних запитів – тому їх згрупували у 8 тематичних блоків:
- Гуманітарна допомога
- Допомога АТО
- Звітність благодійних фондів та організацій
- Надання благодійної допомоги
- Підприємницька діяльність благодійних фондів
- Реєстрація благодійних і громадських організацій
- Робота волонтерів
- Управління благодійними організаціями
Варто зауважити, щодо всіх правових та бухгалтерських нюансів безкоштовно консультують знані юристи, фінансисти й аудитори України. З УФБ працює 8 експерт(ок)ів, які представляють і третій сектор, і провідні бізнес-компанії у сфері юриспруденції та аудиту. Хочете впевнитись – завітайте на сторінку “Про експертів”, де вказано імена, професійний бекграунд цих (також!) благодійників, адже насправді вони жертвують свій час, знання, аби консультувати-допомагати нам.
Якщо у Базі знань серед готових відповідей Ви не знайшли свій випадок, або не вистачає повноти інформації щодо вашого питання, тоді Вам варто зареєструватися на сайті – і сформулювати своє питання фахівцям – або юристу, або бухгалтеру.
Ще про цікаві особливості роботи сервісу ми запитали у Лариси Жигун, координаторки онлайн-консультації.
Які були найскладніші запитання?
- Найскладніші мабуть ті, які просять розписати повністю процедуру створення благодійної інституції та детальний перелік документів, або порадити, яку організацію краще створити і зареєструвати. Приклад складного запитання:
"Я б хотіла зареєструвати свою організацію (ми з командою працюємо вже давно, але просто як волонтерська спільнота), але не знаю яку форму діяльності вибрати: фонд, товариство? Можу зареєструвати його сама. Але при потребі може бути співзасновник... Підкажіть, будь ласка, як мені краще та безболісніше це оформити для результативної роботи. Які документи потрібні; як потім звітуватись в податкову, як наймати працівників та волонтерів. Дякую"
Усі питання індивідуальні і потребують відповіді. Простих запитань дуже мало.
Чи були запитання, на які не змогли дати відповіді?
- Ні, такого не було. Наші експерти дають відповіді на всі запитання, які стосуються благодійності. На офф-топові, які стосуються бізнес-діяльності, не відповідаємо. Коли з’явилися перші спроби скористатися нашим сервісом у комерційних цілях, ми навіть запровадили нове правило користування: «Онлайн-консультування відбувається на безоплатній основі. Однак це дорогий робочий час висококласних фахівців. Цінуйте його!». Однак такі випадки трапляються не так часто, загалом аудиторія сервісу поводиться коректно.
Ось такі важливі моменти Ви маєте знати про роботу сервісу:
Чи були запитання, які стимулювали писати інформаційні запити, займатись адвокацією?
- Питання щодо розмитнення гуманітарного вантажу неодноразово стимулювали з’ясовувати відповіді безпосередньо в міністерствах та сприяти пришвидшенню надання відповіді. Якщо в майбутньому подібні випадки будуть повторюватися, ініціюватимемо звернення з відповідних питань. Але вже сьогодні бачу, що бувають питання, які стосуються безпосередньо отримання адміністративних послуг громадянами, тому є необхідність залучення до онлайн-консультування представників центральних відомств і установ, що ми будемо ініціювати перед урядом вже восени цього року.
З яких регіонів надходить найбільше запитань?
– З Києва та Львова.
Чи багато ставлять запитань, спричинених законодавчими змінами?
- Їх не більшість. Питання найчастіше стосуються того, як правильно в рамках чинного законодавства здійснювати свою діяльність, зокрема, реєструвати організацію, надавати звітну інформацію, оформити трудові правовідносини з найманими працівниками або укласти договір з волонтерами тощо.
Чи є вузькі місця у благодійному законодавстві, чи що не врегульовано, де навіть юристам важко дати відповідь?